Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Будівельний паспорт: підстави та порядок отримання

Реклама

Маючи у власності земельну ділянку, ви вирішили побудувати будинок. Звісно, хочеться якнайшвидше розпочати будівництво, але щоб не потрапити в скрутну правову ситуацію і не мати проблем з оформленням права власності на збудовану нерухомість, спочатку необхідно отримати всі дозвільні документи. Один з таких документів - будівельний паспорт.

В яких випадках надається будівельний паспорт забудови земельної ділянки і які документи потрібно підготувати для того, щоб його отримати, роз'яснили юристки Миколаївського місцевого центру з надання БВПД Вікторія Пазурчик і Надія Матвєєва.

Будівельний паспорт - це документ, який визначає комплекс містобудівних і архітектурних вимог до забудови земельної ділянки.

На підставі будівельного паспорта можна будувати індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарські будівлі і споруди, гаражі, елементи благоустрою та озеленення земельної ділянки (ст. 27 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» та постанова КМУ від 13.04.2011 № 466, якою затверджено Перелік об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта).

Будівельний паспорт містить текстові та графічні матеріали, найважливішим з яких є схема забудови земельної ділянки.

На схему забудови мають бути нанесені будівлі та споруди, які планується розмістити на земельній ділянці, оскільки будівництво об'єктів, яких немає у будівельному паспорті та, відповідно, у повідомленні про початок виконання будівельних робіт, буде вважатися самочинним, тобто таким, що здійснюється без документів, які дають право на виконання будівельних робіт щодо таких об'єктів.

Разом із цим не буде порушенням чинного законодавства будівництво лише частини із зазначених на схемі забудови будівель і споруд.

У схемі забудови земельної ділянки визначаються місце розташування запланованих об'єктів будівництва, червоні лінії, лінії регулювання забудови, під'їзди до будівель і споруд, відстань від об'єкта будівництва до вулиць (доріг), мінімальні відстані від об'єкта будівництва до меж земельної ділянки, а також будівель і споруд, розташованих на суміжних земельних ділянках, місця підключення до інженерних мереж (за наявності).

Щоб отримати будівельний паспорт, необхідно звернутись до уповноважених органів містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг (ЦНАП) або через Єдиний державний портал адміністративних послуг.

Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів.

Перелік документів для отримання будівельного паспорта:

  • засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;

  • ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо);

  • проект будівництва (за наявності);

  • засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

До складу будівельного паспорта входять:

  • пакет документів, наданий замовником;

  • схема забудови земельної ділянки, наведена у додатку 3 до Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки;

  • пам'ятка замовнику індивідуального будівництва.

Пам'ятка замовнику індивідуального будівництва готується уповноваженим органом містобудування і архітектури як рекомендаційний перелік положень нормативно-правових актів, будівельних норм і правил для застосування в умовах існуючої містобудівної ситуації.

Будівельний паспорт підписується керівником відповідного уповноваженого органу містобудування та архітектури та складається у двох примірниках. Перший примірник надається замовнику, другий примірник постійно зберігається в архіві уповноваженого органу містобудування та архітектури, який видав будівельний паспорт. Будівельний паспорт реєструється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у журналі реєстрації будівельних паспортів.

Електронний витяг із матеріалів будівельного паспорта зберігається в базі даних містобудівного кадастру (у разі його створення) з присвоєнням йому індивідуального номера.

Після отримання будівельного паспорта, для отримання права на виконання будівельних робіт, необхідно подати відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта.

Повідомлення можна подати через ЦНАП (в паперовому вигляді) або в електронному вигляді через портал Дія. Потрібно пам'ятати, що на сьогодні не здійснюється автоматична реєстрація повідомлення. Система Дія підтримує можливість подання повідомлення від двох або більше замовників (кожен з яких має підписати створене повідомлення своїм електронним цифровим підписом (ЕЦП).

У разі необхідності, при втраті замовником оригінального примірника будівельного паспорта, його дублікат видається відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви про видачу дубліката будівельного паспорта.

Підстави для відмови у видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього:

  • неподання повного пакета документів;

  • невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

У разі незгоди з рішенням уповноваженого органу містобудування та архітектури про відмову у видачі будівельного паспорта, заявник може оскаржити таке рішення у судовому порядку, подавши до адміністративного суду позовну заяву у шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Працюйте лише з перевіреними контрагентами, що мають ліцензії на діяльність. На ІТ-платформі LIGA360 можна дізнатися про наявність ліцензій у компаній: на туроператорську діяльність й послуги перевезення пасажирів, надання фінансових послуг, торгівлю алкогольними й тютюновими виробами. Замовте презентацію LIGA360 за посиланням.

Читайте також:

Порушення правил карантину: топ-10 судових рішень

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини