Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Для зміни виду використання землі не встановлено такої ж процедури, як при зміні категорії цільового призначення: ВП ВС

Реклама

Велика Палата ВС відступила від висновку про те, що зміна виду використання землі в межах її цільового призначення повинна проводитися в порядку, встановленому для зміни цільового призначення такої землі, викладеного у постановах Верховного Суду України, постанові Великої Палати ВС та низці постанов КЦС ВС. Про це повідомила прес-служба ВС.

Про це Велика Палата ВС зазначила в постанові у справі № 925/929/19 від 1 червня 2021 року за позовом прокурора до сільської ради та фермерського господарства про визнання незаконним і скасування рішення сільради «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства громадянина та передачі земельної ділянки в оренду».

З повним текстом постанови можна ознайомитися в системі аналізу судових рішень VERDICTUM, яку можна протестувати тут. 

Також прокурор просив визнати недійсним договір оренди двох земельних ділянок.

Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили в задоволенні позову з огляду на те, що при затвердженні проєкту землеустрою цільове призначення спірних земельних ділянок (землі сільськогосподарського призначення) не змінювалось. При цьому зазначення іншого виду використання цих земельних ділянок не зумовлює зміни їх цільового призначення, а тому не потребує окремої процедури, яка необхідна при зміні цільового призначення.

Ухвалу про передачу справи на розгляд Великої Палати ВС КГС ВС мотивував необхідністю відступу від висновку, викладеного в постановах КЦС ВС щодо застосування статей 31, 33-37 Земельного кодексу, відповідно до якого зміна виду використання земельної ділянки в межах цільового призначення (використання) земельної ділянки потребує обов'язкового дотримання механізму такої зміни, визначеного законодавством. КГС ВС вважав, що зміна виду використання земель без зміни цільового призначення земельної ділянки не може бути підставою для визнання недійсними відповідних договорів оренди земельної ділянки та скасування наказів, якими затверджені проєкти землеустрою.

Як захистити земельну ділянку від рейдерських захоплень? Спробуйте SMS-Маяк Земля - сервіс інформування про початок та хід реєстраційної процедури щодо об'єктів землекористування. Деталі за посиланням.

Велика Палата ВС вказала, що норми права розрізняють категорії земель за їх цільовим призначенням та види використання земельної ділянки в межах кожної категорії земель. Зміна цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення на іншу категорію цільового призначення здійснюється за погодженими проєктами землеустрою щодо їх відведення. При цьому такої процедури для зміни виду використання земельної ділянки, зокрема на землі фермерського господарства, без зміни її категорії цільового призначення (землі сільськогосподарського призначення) чинним законодавством не передбачено.

Водночас користувачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення повинні використовувати їх відповідно до того виду використання, за яким ці земельні ділянки були передані їм власником.

Велика Палата ВС касаційну скаргу прокурора задовольнила частково, рішення попередніх судів змінила та виклала їх мотивувальні частини в редакції цієї постанови.

Читайте також: Правова позиція ВС щодо надання містобудівних умов та обмежень на забудову декількох земельних ділянок

Обирайте комплексне рішення LIGA360:АДВОКАТ від ЛІГА:ЗАКОН, що поєднує головні інструменти для ефективної роботи адвоката в єдиному робочому просторі. Будьте в курсі всіх законодавчих новацій і правової картини дня. Уникайте ризиків негативного проходження справи, швидко добираючи релевантні судові рішення із 85 млн доступних. Аналізуйте подібні справи й рішення із правовою позицією ВС. Перевіряйте контрагентів і бізнес-партнерів.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини