Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Відкриття ринку землі: Нотаріальна палата просить Мін'юст вирішити проблемні питання

Реклама

Нотаріальна палата нагадує, що 1 липня 2021 року в Україні відкривається ринок землі, у зв'язку з чим при посвідченні угоди про відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення нотаріуси будуть здійснювати перевірку набувачів, зокрема обмеження щодо загальної площі землі, яку вправі набувати у власність одна особа.

Один із етапів перевірки набувача - визначення загальної площі с/г земельних ділянок у його власності. Встановлено обов'язок нотаріуса проводити у ДРРП пошук зареєстрованих прав власності на с/г земельні ділянки набувача (власника); особи, з якою набувач (власник) перебуває (перебував) у шлюбі; юридичної особи приватного права, учасником (членом, акціонером) або кінцевим бенефіціарним власником якої є набувач (власник).

Незалежно від обсягу отриманої інформації, адміністративний збір справляється за одну надану послугу у сфері держреєстрації прав.

Водночас пунктом 9 Порядку доступу до ДРРП встановлено, що у разі обрання особою варіанта отримання інформації з ДРРП у цілому щодо суб'єкта речового права/обтяження адміністративний збір справляється в установленому законом розмірі з розрахунку за кожні 25 сторінок інформації.

НПУ зазначає, що це суперечить частині сьомій статті 34 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

За такої ситуації вартість виконання однієї перевірки (інформаційної довідки) з ДРРП у порядку пошуку речових прав та обтяжень за суб'єктом (наприклад, с/г підприємством, банком, місцевій раді) може сягати кількох тисяч гривень, що призведе до здорожчання нотаріального посвідчення правочину та, відповідно, негативної реакції з боку фізичних та юридичних осіб.

Нотаріальна палата звернулася до Міністерства юстиції з проханням ініціювати внесення змін до Порядку доступу до ДРРП, а саме: виключити абзац другий пункту 9 або викласти його в редакції, яка б не поширювалась на отримання інформації нотаріусами (під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва).

Окрім того, у Нотаріальній палаті розповіли про ще одне проблемне питання.

Згідно з частиною другою статті 130 Земельного кодексу загальна площа земельних ділянок с/г призначення у власності громадянина України не може перевищувати 10 тис. га, а у власності юридичної особи (крім банків) не може перевищувати загальної площі земельних ділянок с/г призначення, які можуть перебувати у власності всіх її учасників (членів, акціонерів), але не більше 10 тис. га.

Частинами другою та третьою статті 597-1 Цивільного кодексу визначено, що право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язань є різновидом права власності на майно, за яким кредитор, який отримав майно у довірчу власність (довірчий власник), не має права самостійно відчужувати таке майно, крім як для звернення стягнення на нього, а також викупу його для суспільних потреб. З моменту встановлення довірчої власності право власності особи, яка передала своє майно у довірчу власність, припиняється.

У зв'язку з цим Нотаріальна палата просить Мін'юст надати роз'яснення:

- чи враховуються землі с/г призначення, які належать довірчому власнику на праві довірчої власності, при визначенні загальної площі земельних ділянок набувача;

- чи буде реалізовано можливість перевірки наявності таких земельних ділянок у власності довірчого власника засобами Державного земельного кадастру.

Додатково НПУ наголосила: відсутність можливості враховувати с/г землі, які належать довірчому власнику на праві довірчої власності, при визначенні загальної площі земельних ділянок набувача призведе до того, що такі земельні ділянки в період дії договору про встановлення довірчої власності вибувають з підрахунку, що може бути використано в неправомірних цілях.

Захистити своє майно від рейдерів допоможе ефективний сервіс SMS-Маяк від "ЛІГА:ЗАКОН". Завдяки ньому можна відстежувати зміни статусу об'єкта нерухомості. Отримана інформація дасть змогу своєчасно звернутися до суду з позовною заявою про скасування вчинених реєстраційних дій, а також до правоохоронних органів із заявою про неправомірність таких дій. Ефективно уберегтися від рейдерів також допоможуть сервіси SMS-Маяк Земля та SMS-Маяк Іпотека від "ЛІГА:ЗАКОН", за допомогою яких можна оперативно дізнатися про зміни в реєстрі нерухомості (через SMS-повідомлення, електронним листом або через повідомлення в кабінеті користувача).

Читайте також:

Посвідчення договорів про відчуження земельних ділянок: у яких випадках можна отримати відмову

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини