Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

ВС пояснив, на кого не поширюється право на зменшення розміру судового збору

Реклама

25 березня КГС ВС ухвалив постанову у справі № 912/3514/20 щодо зменшення розміру судового збору під час подання «похідного» позову, повідомила прес-служба ВС.

З повним текстом постанови можна ознайомитися в системі аналізу судових рішень VERDICTUM, яку можна протестувати тут. Спробуйте також  Verdictum PRO, за допомогою якого на підставі завантаженої позовної заяви ви зможете отримати інформацію про вірогідність перемоги у суді у всіх трьох інстанціях за допомогою штучного інтелекту.

Суть справи: акціонер, якому належить 10 і більше відсотків у статутному капіталі товариства, звернувся з позовною заявою в інтересах ПрАТ про відшкодування збитків, завданих ПрАТ його посадовою особою. До позовної заяви додано клопотання про зменшення розміру судового збору на підставі Закону «Про судовий збір» у зв'язку зі значним розміром суми судового збору порівняно з доходами позивача.

Місцевий суд повернув позовну заяву без розгляду, вказавши, що позивач не усунув недоліків позовної заяви, не надав доказів сплати судового збору в розмірі 610152,46 грн. Апеляційний господарський суд постановою скасував зазначену ухвалу і направив справу до господарського суду.

Однак Верховний Суд скасував постанову апеляційного суду та залишив у силі ухвалу місцевого суду.

Проаналізувавши частини 1, 2 ст. 54 ГПК, Суд дійшов висновку, що акціонер юридичної особи, якому належить 10 і більше відсотків статутного капіталу товариства (крім привілейованих акцій), або частка у власності юридичної особи якого становить 10 і більше відсотків, може подати в інтересах такої юридичної особи позов про відшкодування збитків, заподіяних юридичній особі її посадовою особою; така юридична особа набуває статусу позивача у даному спорі із законодавчим обмеженням щодо реалізації нею процесуальних прав та обов'язків позивача без погодження з акціонером, який звернувся з позовом в інтересах такої юридичної особи.

Особою, яка подає позов в інтересах такої юридичної особи, є власник (учасник, акціонер) юридичної особи, який у розумінні наведеної вище норми не є позивачем, а особою з особливим процесуальним статусом.

ВС зазначив у рішенні, що приписи п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону «Про судовий збір» поширюються на окремі категорії позивачів, які є фізичними особами та не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію.

У цій справі позивачем є саме ПрАТ, а не фізична особа, яка подає позов в інтересах такої юридичної особи. З огляду на зазначене у місцевого господарського суду не було підстав для задоволення клопотання про зменшення розміру судового збору.

Читайте також: ВС роз'яснив, коли боржник не може бути виселений із житла, яке є предметом іпотеки, без надання йому іншого житла

Верховний Суд роз'яснив різницю між арештом майна і забороною на його відчуження

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини