Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ВС роз'яснив, коли особа звільняється від кримінальної відповідальності у зв'язку зі зміною обстановки

Реклама

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду прийняв постанову у справі № 953/21593/19 від 4 лютого 2021 щодо звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку зі зміною обстановки, повідомила прес-служба ВС.

Суть справи: прокурор оскаржила до ВС ухвалу місцевого суду, якою особу було звільнено від кримінальної відповідальності за закінчений замах на крадіжку (ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 185 КК) у зв'язку зі зміною обстановки (ст. 48 КК), а кримінальне провадження щодо неї закрито. Крім того, прокурор оскаржила ухвалу апеляційного суду, який залишив без змін судове рішення місцевого суду.

ККС ВС залишив без задоволення касаційну скаргу з огляду на таке.

З повним текстом постанови можна ознайомитися в системі аналізу судових рішень VERDICTUM, яку можна протестувати тут. Спробуйте також  Verdictum PRO, за допомогою якого на підставі завантаженої позовної заяви ви зможете отримати інформацію про вірогідність перемоги у суді у всіх трьох інстанціях за допомогою штучного інтелекту.

За змістом ст. 48 КК України (в редакції, чинній станом на день постановлення ухвали судом першої інстанції), особу, яка вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.

Висновки про можливість звільнення особи від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення у зв'язку зі зміною обстановки суд першої інстанції зробив на підставі заявленого захисником обвинуваченої - адвокатом - відповідного клопотання з урахуванням позицій учасників провадження та з дослідженням даних про особу обвинуваченої, зокрема того, що його підзахисна є молодою особою, позитивно характеризується, уперше притягується до кримінальної відповідальності, повністю визнала вину, щиро розкаялася та активно сприяла розкриттю злочину.

Водночас місцевий суд врахував наявність обставин того, що особа змінила умови своєї життєдіяльності, які позитивно й суттєво вплинули на неї і свідчать про те, що вона не вчинятиме кримінально караних діянь надалі, а вчинене нею діяння внаслідок зміни обстановки втратило суспільну небезпечність на час розгляду справи.

Погодившись із таким висновком, апеляційний суд зазначив, що прокурор у своїй апеляційній скарзі не навів жодної обставини, яка б ставила під сумнів виключно позитивні відомості про особу обвинуваченої. Не погодилася колегія суддів і з твердженням прокурора про те, що офіційне працевлаштування обвинуваченої не є зміною обстановки, належним чином мотивувавши своє рішення.

Зокрема, апеляційний суд зазначив, що відповідно до обвинувального акта та обставин, установлених судом, 29 вересня 2019 року особа з корисливих мотивів, із метою особистого збагачення, вчинила закінчений замах на таємне викрадення чужого майна. При цьому станом на 29 вересня 2019 року обвинувачена була звільнена з попереднього місця роботи, що підтверджується трудовою книжкою, і зміна обстановки в конкретному випадку саме й полягає в тому, що внаслідок офіційного працевлаштування обвинувачена отримала офіційні джерела доходів. У результаті цього вона, на думку суду, перестала бути суспільно небезпечною.

Читайте також: Відсутність постанови про призначення прокурора або її непідписання обумовлює недопустимість зібраних доказів: ВС

Адвокати-члени НААУ отримали ексклюзивний цифровий продукт. LIGA360: АДВОКАТ НААУ - це доступ до кабінету і подій ВША НААУ, новини й експертна аналітика, повна база законодавства й судових рішень, інструменти для просування адвокатських послуг та подання звітності. Замовте доступ до системи прямо зараз.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини