Положення ч. 1 ст. 23 Закону "Про іпотеку" від 5 червня 2003 року № 898-IV відповідають Конституції.
Відповідне рішення № 8-р/2020 у справі за конституційною скаргою Дерменжи А. В. Конституційний Суд України прийняв 14.07.2020.
Із повним текстом рішення зручно ознайомитись у модулі "Судова практика" ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Переконатись у перевагах систем можна замовивши тестовий доступ.
У своєму клопотанні заявник оспорював положення Закону, які визначають наслідки переходу права власності на предмет іпотеки до третьої особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону, у разі переходу права власності (права господарського відання) на предмет іпотеки від іпотекодавця до іншої особи, у тому числі в порядку спадкування чи правонаступництва, іпотека є дійсною для набувача відповідного нерухомого майна, навіть у тому випадку, якщо до його відома не доведена інформація про обтяження майна іпотекою.
Він зазначив, що внаслідок застосування судами України оспорюваних положень Закону було порушено „його право володіти та розпоряджуватися своєю власністю, у тому числі і право на отримання попереднього і повного відшкодування при примусовому відчуженні“.
З чого виходив КСУ при прийнятті рішення
Іпотека є специфічним видом забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні та користуванні його власника, який обмежений у правомочності самостійно розпоряджатися предметом іпотеки. Тобто іпотека обмежує такий елемент права власності, як право розпорядження нерухомим майном, яке є предметом іпотечного договору.
Особливістю цього виду забезпечення виконання зобов'язання є те, що обтяження майна іпотекою відбувається незалежно від зміни власника такого майна, тому стосовно кожного наступного власника іпотечного майна виникають ризики настання відповідальності перед іпотекодержателем за невиконання боржником основного зобов'язання, зокрема звернення стягнення на предмет іпотеки.
Набувач предмета іпотеки не позбавлений можливості отримувати інформацію про обтяження майна іпотекою самостійно або за допомогою третіх осіб, щоб убезпечити себе від негативних наслідків, пов'язаних із набуттям статусу іпотекодавця. Хоча обтяження майна іпотекою і впливає на можливість реалізації набувачем іпотечного майна свого конституційного права власності через обмежену правомочність розпоряджатися предметом іпотеки, втручання у таке право є мінімальним та спрямоване на врахування інтересів усіх суб'єктів вказаних правовідносин.
Для інформування про початок та хід реєстраційної процедури стосовно об'єктів іпотеки створено сервіс SMS-Маяк Іпотека від "ЛІГА:ЗАКОН". Він допоможе оперативно дізнатися про зміни в реєстрі нерухомості (через SMS-повідомлення, електронним листом або через повідомлення в кабінеті користувача).