Конституційний Суд України 1 липня ухвалив Рішення № 7-р(I)/2020 у справі за конституційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю „Укркава“ щодо конституційності положень частини першої статті 88 Закону України "Про нотаріат" від 2 вересня 1993 року № 3425-XII. Відповідне повідомлення з'явилось на сайті КСУ.
Цим Рішенням Суд визнав оспорювані положення Закону такими, що відповідають Конституції України.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Укркава“ звернулося до Конституційного Суду з клопотанням визнати неконституційними положення ч. 1 ст. 88 Закону, відповідно до якого нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року.
Автор клопотання стверджував, що неконституційність оспорюваних положень Закону "має наслідком протиправне позбавлення права власності".
КСУ, вирішуючи порушені в конституційній скарзі питання, виходить, зокрема з того, що передбачене оспорюваними положеннями Закону регулювання є реалізацією Верховною Радою України виключних повноважень визначати організацію і діяльність, у тому числі нотаріату, як це встановлено в п. 14 ч.1 ст. 92 Конституції.
У рішенні йдеться, що встановлюючи порядок нормативного регулювання діяльності нотаріату в частині визначення строків, у межах яких нотаріус може вчинити виконавчий напис, законодавець запровадив чітку їх диференціацію залежно від суб'єктного складу учасників правовідносин.
Суд вважає, що оспорювані положення Закону, відповідно до яких нотаріус вчиняє виконавчі написи за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між юридичними особами - не більше одного року, є чіткими, зрозумілими та однозначними.
КСУ зазначає, що таке нормативне регулювання виключає можливість довільного його трактування, тому застосування оспорюваних положень Закону особами (органами), діяльність яких ґрунтується на принципі верховенства права, жодним чином не призводить до протиправного позбавлення права власності.
Отже, положення частини першої статті 88 Закону не суперечать приписам статті 6, частини першої статті 8, статті 19, пункту 14 частини першої статті 92 Конституції України.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним і таким, що не може бути оскаржене.
Швидко готуйте власну позицію, щоб виграти в суді, та будьте в курсі всіх законодавчих новацій разом із LIGA360:АДВОКАТ. Отримайте доступ до повної бази НПА і коментованих кодексів. Зручний пошук та аналіз бази із 85 млн судових рішень. Можливість в один клік обирати рішення із правовими позиціями ВС й отримати подібні рішення у справі. Доступний розклад судових засідань, моніторинг справ і засідань за десятками параметрів. Замовляйте доступ зі знижкою 30%.
Читайте також:
КСУ перевірить конституційність деяких положень Закону про Нацполіцію
З'явився текст рішення КСУ про неконституційність ліквідації Верховного Суду України
КСУ визнав неконституційними деякі положення судової реформи Зеленського
Верховний Суд просить КСУ перевірити конституційність карантинних обмежень