Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

COVID-19 VS Банкрутство: ТОП-5 змін у процедурах банкрутства

Реклама

Щойно у Парламенті проголосували за зміни до Кодексу України з процедур банкрутства, як законопроект вже розкритикували у середовищі арбітражних керуючих. На період дії заходів проти поширення коронавірусної хвороби процедури банкрутства вирішили «заморозити».

За що голосували у проекті Закону №3322 про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства 18 червня 2020 року?

Заборона на відкриття справ про банкрутство

Серед основних змін, внесених до Кодексу, варто відмітити заборону на відкриття справи про банкрутство щодо товариства, заборгованість у якого виникла з 12 березня 2020 року. Така заборона діє на період карантину та ще протягом 90 днів з дня його скасування і стосується виключно боржників-юридичних осіб. Отже, підприємства-боржники, які не мали фінансової можливості розраховуватись зі своїми контрагентами через карантин, отримали гарантії, що в банкрутство вони не потраплять. Однак, вказані зміни несуть негативну тенденцію для кредиторів, адже недобросовісні боржники отримали змогу на законних підставах відтермінувати у часі повернення боргів без настання для них негативних наслідків.

Звільнення арбітражного керуючого від відповідальності

Отримали певні гарантії й арбітражні керуючі, адже їх звільнили від відповідальності за невчинення покладених на них обов'язків, у разі неможливості виконувати їх в умовах карантину. Однак, арбітражний керуючий має аргументувати чому ті чи інші заходи не можуть бути ним вчинені і повідомити про це комітет кредиторів та забезпечених кредиторів. Отже, такі зміни мінімізують ризики безпідставного усунення арбітражних керуючих від виконання обов'язків, у зв'язку зі зверненнями кредиторами з відповідними скаргами через невчинення дій в період карантину.

Звільнення керівника від відповідальності

Звільняється від солідарної відповідальності і керівник товариства у разі недотримання 30-ти денного строку на звернення із заявою про банкрутство свого підприємства, у випадку, якщо доведе неможливість дотримання вказаного терміну через карантинні заходи. Тож у разі неможливості скликання, проведення загальних зборів учасників товариства та вирішення питання щодо відкриття провадження у справі про банкрутство керівник звільняється від солідарної відповідальності.

Продовження строків

Важливим є питання строків в процедурах банкрутства на період дії карантину, оскільки за внесеними змінами, встановленими Кодексом терміни не враховуватимуться господарським судом та підлягатимуть продовженню. Зокрема, продовжуються строки дії мораторію, оголошення про проведення аукціонів, виконання плану санації чи реструктуризації, процедури розпорядження майном, ліквідації. На перший погляд, ці зміни на краще, адже зрозуміло, що повноцінно забезпечити хід процедур банкрутства наразі неможливо, однак пролонгація мораторію для забезпечених кредиторів не є найкращою перспективою, оскільки призводить до затягування моменту погашення їхніх вимог за рахунок заставного майна.

Заборона на продаж

Закон наділяє комітет кредиторів та забезпечених кредиторів певною владою керувати процесом продажу майна банкрута, оскільки останні мають право прийняти рішення про зупинення проведення аукціону, що також може призвести до зловживання даним правом та маніпуляцій діям арбітражного керуючого.

В загальному положення Закону, хоча і направлені на трансформацію тим умовам, що склались сьогодні, однак не всі його зміни забезпечать захист інтересів боржника або кредиторів, натомість, навпаки можуть призвести до затягування процедур банкрутства.

Артур Мегеря, адвокат, арбітражний керуючий, старший партнер L.I.Group

Читайте також:

Адміністративна процедура: що це та як працюватиме

Держреєстрація: Мін'юст удосконалює механізми надання адмінпослуг

Обов'язково ознайомтеся зі статтею для порталу ЮРЛІГА "Депутатський проект змін до Кодексу з процедур банкрутства повертає схеми заволодіння коштами кредиторів" заступниці Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Валерії Коломієць.

Бізнес у період кризи. Миттєво дізнайтеся про початок банкрутства контрагента! Поставте на моніторинг бізнес-партнера у системі CONTR AGENT за назвою компанії, П. І. Б. директора/ФОП, кодом ЄДРПОУ компанії, ІПН ФОП та отримуйте сповіщення про будь-які зміни на електронну пошту або в особистому кабінеті. Замовити тестовий доступ на 72 години

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини