Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Карантин та кримінальний процес – не так «ізі», як EasyCon?

Реклама

Баталії щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції потроху вщухають, статистика вже видається не такою лячною. Населення країни очікує 11 травня, як манни небесної, а Кримінальний процесуальний кодекс України змінюється в частині судового контролю на період карантину.

Читайте також: Набули чинності зміни до КПК під час карантину

Ні, в кримінальний процес не запровадили судового розгляду у режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів, не внесли зміни щодо системи електронного кримінального провадження.

Що передбачає закон:

- спрощений порядок зміни підсудності на етапі досудового розслідування (подання про передачу клопотання з одного суду в інший розглядається головою суду вищої інстанції);

- спрощений порядок зміни судді для цілей розгляду клопотання про обрання (продовження) запобіжного заходу у виді тримання під вартою (за новим авторозподілом може бути розглянуто іншим суддею цього ж суду, головуючим у трійці або ж передане на вирішення іншому суду);

- слідчі судді вправі за власною ініціативою проводити судовий розгляд в режимі відеоконференції (крім тримання під вартою та продовження тримання під вартою, якщо заперечує підозрюваний або обвинувачений);

- збільшений строк подання клопотання про продовження строку тримання під вартою - з 5-ти днів до 10-ти до закінчення дії відповідної ухвали.

Найцікавіше, що ці навіть не найбільш прогресивні та радикальні заходи не поширюються на розгляд клопотань про дозвіл на проведення НСРД та оскарження дій сторони обвинувачення в ході досудового розслідування.

Звісно ж, клопотання про надання дозволу на слідчі дії, арешт майна почекати, поки суддя вийде з лікарняного, не можуть (деколи так і є насправді), а ось скарга адвоката на неповернення за наслідками обшуку тимчасово вилученого майна може почекати кілька місяців. Яскраво виражене забезпечення законодавцем змагальності, яка і так на стадії досудового розслідування, майже ілюзорна.

Також ці зміни не поширюються на Вищий антикорупційний суд. Ці міркування є частково правильними, адже, якщо розгляд окремих питань слідчим суддею передати з цього суду в інший, знівелюється вся суть реформи антикорупційних органів. З іншого боку, створюється ілюзія, ніби судді Вищого антикорупційного суду мають вищий імунітет, ніж інші члени суддівської спільноти.

Читайте також: Виключно адвокати і прокурори можуть представляти держоргани в судах: ВС

За повідомленням Офісу Генерального прокурора, запуск пілотного проєкту електронного кримінального провадження eCase відбудеться 30 квітня. Його будуть апробувати на антикорупційних органах: Національному антикорупційному бюро, Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі та Вищому антикорупційному суді.

До речі, якщо ви намагатиметеся знайти інформацію про цей проєкт за назвою «eCase», вашій увазі запропонують безліч сайтів із аксесуарами для мобільних телефонів. Можливо, це такий піар-хід?

Електронне кримінальне провадження - це серйозний крок вперед у розвитку кримінальної юстиції та підвищення ефективності дій органів досудового розслідування. Безперечно, досвід інших країн показує, що такі зміни потрібно робити і це буде зручно та затребувано у професійному середовищі.

У той же час, інтегруючи систему між трьома суб'єктами: орган досудового розслідування, суд та прокуратура, не дуже приємно, коли забувають про повноцінного учасника - захисника. Забезпечення права на захист є однією із основних гарантій законності кримінального провадження. Адвокат також повинен мати у належному обсязі доступ до системи електронного кримінального провадження.

Крім аспекту обізнаності в процесуальних діях та рішеннях, що приймаються, буде реалізованим також обов'язок повідомлення сторони захисту, не будуть витрачатися бюджетні кошти на не завжди ефективні поштові відправлення.

Таким чином, діджиталізація - це закономірний напрямок у розвитку сфери кримінальної юстиції, але її впровадження повинно здійснюватися збалансовано - із надійними засобами захисту інформації про кримінальне провадження та створенням адекватних механізмів участі сторони захисту у цьому процесі.

Павло Демчук, молодший юрист Практики безпеки бізнесу Juscutum

Читайте також: Адвокатів та нотаріусів штрафуватимуть за недотримання нових правил фінмоніторингу

Нові виклики - нові можливості. Екосистема хмарних рішень LIGA360 повідомить про зміни в розкладі судових засідань, дозволить моніторити рішення конкретного суду чи навіть судді, сигналізуватиме про зміни в реєстрах щодо постачальників та партнерів. Час замовити тестовий доступ

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини