Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Договір оренди землі, зареєстрований після смерті орендодавця, є укладеним, якщо спадкоємець отримував орендну плату - ВС

Реклама

Верховний Суд у складі об'єднаної палати Касаційного цивільного суду визначив, що поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є така, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони.

У постанові від 10 квітня 2019 року у справі № 390/34/17 міститься висновок щодо дій позивача, який після смерті первинного орендодавця успадкував земельну ділянку та уклав у 2013 році додаткову угоду до договору оренди землі від 2007 року. Проте згодом він пред'явив позов про визнання договору оренди землі від 2007 року неукладеним.

Суд першої інстанції задовольнив позов, вважаючи договір неукладеним, оскільки той був зареєстрований після смерті орендодавця (19 квітня 2010 року). Апеляційний суд скасував рішення місцевого суду.

Верховний Суд у складі об'єднаної палати Касаційного цивільного суду підтримав позицію суду другої інстанції та дійшов до таких висновків.

Згідно з ЦК, добросовісність - це певний стандарт поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.

ОП КЦС при розгляді справи застосувала доктрину «venire contra factum proprium» (заборони суперечливої поведінки), яка базується ще на римській максимі - «non concedit venire contra factum proprium» (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці), в основі якої - принцип добросовісності.

Відповідно до принципів, визначень і модельних правил європейського приватного права, поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є така, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, якщо інша сторона розумно покладається на них.

Договір від 2007 укладений після досягнення сторонами усіх істотних умов за життя орендодавця і за його підписом. Це підтверджує факт того, що договір є дійсним.

Отже, дії позивача суперечать його попередній поведінці (укладенню додаткової угоди та отриманню плати за користування земельною ділянкою) і є недобросовісними.

З повним текстом постанови ви можете ознайомитись у Verdictum або в модулі "Судова практика" ІПС "ЛІГА:ЗАКОН".

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини