Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Маргарита Карпенко : "Мені подобається юридична практика, і я не хочу від цього відмовлятися"

11 жовтня 2011, 10:52
618
0
Реклама

Маргарита, як ви оцінюєте юридичний бізнес в Україні, і які тенденції місцевого ринку юридичних послуг ви можете виділити?

- Я б сказала, що сьогодні ринок юридичних послуг в Україні є досить стабільним. Крім того, гравці сьогоднішнього ринку дуже обережні в діях і прогнозах - перша хвиля кризи в Україні дуже багато чому усіх навчила. В результаті юридичним фірмам довелося вживати заходи по зниженню витратної частини бюджету, які виявилися дуже болючими. Саме тому юридичні фірми, і ми - не виключення, зараз дуже акуратно відносяться до найму нового персоналу. В різний час нам періодично доводилося приймати рішення по короткостроковому найму співробітників, з наступним можливим включенням в штат. Незважаючи на такий, дещо обережний підхід, попит на персонал дійсно існує на ринку юридичних послуг, і, як завжди, хороший співробітник є цінним активом, який треба шукати, а згодом мотивувати і утримувати.

А що стосується практик DLA Piper - в цій сфері відбувалися якісь зміни?

- В даний момент у нас працюють все ті практики, які були раніше, - тобто, корпоративна практика, практика фінансів і комерційних проектів, практика нерухомості, податкова практика, практика інтелектуальної власності і ІТ, а також практика регуляторики. Причому, податкова практика у нас традиційно сильна, оскільки ми є вихідцями з Ernst&Young, міжнародній аудиторській компанії, що входить у Велику Четвірку. (у 2005 році команда юридичної практики Ernst & Young - EY Law - на рівні СНД приєдналася до DLA Piper). З травня 2011 Світлана Мусиенкоглава цієї практики, стала партнером компанії.

Які особливості діяльності іноземної юридичної компанії на території України?

- DLA PIPER досить комфортно почуває себе в Україні. Як київський офіс міжнародної юридичної фірми ми привносимо на ринок високі стандарти надання юридичних послуг, і в деяких угодах з українським елементом виконуємо, в деякому роді, освітню функцію, підказуючи українському клієнтові норми, правила і вимоги ведення переговорів і укладення угод на міжнародному рівні.

Як юридична особа, зареєстрована на території України, ми ведемо свій бізнес повністю прозоро - виконуємо усі вимоги законодавства, платимо податки, у нас немає ніяких "зарплат в конвертах" і так далі

В цілому, конкурс корисний для студентів тим, що дає певний трамплін до успішної кар'єри, надає можливість спробувати свої сили, поспілкуватися на інтерв'ю з відомими юристами-практиками України, а також пройти практику в офісах найбільшої юридичної фірми у світі

З року в рік DLA PIPER проводить стипендіальний конкурс для студентів-юристів в Україні. Яка мета цього конкурсу? Таким чином, ви шукайте талановиті кадри для своєї компанії?

- Хочу відмітити, що цей проект - Всеукраїнський стипендіальний конкурс DLA Piper для студентів-юристів - здійснюється у рамках практики корпоративної соціальної відповідальності нашої компанії. Цей конкурс проводиться вже п'ять років підряд за підтримки Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України і Міністерства юстиції України. Спочатку ідея створення цього конкурсу належить мені, і наша команда досить успішно утілює її з року в рік, вирощуючи конкурс практично як дитини. Відмічу, що ми не розглядаємо цей конкурс як елемент рекрутинга - витрати на проведення конкурсу несумірні з витратами на найм чотирьох молодих фахівців, які у результаті виходять у фінал і є переможцями конкурсу. Хоча, не приховаю, у нас працюють люди, які до нас потрапили після проходження практики в DLA PIPER (за підсумками конкурсу один з призів - це можливість проходити практику в офісах компанії).

У рамках конкурсу студентам пропонується підготувати письмову роботу на одну із заданих тим, захистити її перед комісією, а також відповісти на питання комісії, які спрямовані на перевірку загальної професійної підготовки студентів. Ми вважаємо, що таким чином студенти вчаться думати не лише у рамках підручника, але і у більше практичному аспекті. В цілому, конкурс корисний для студентів тим, що дає певний трамплін до успішної кар'єри, надає можливість спробувати свої сили, поспілкуватися на інтерв'ю з відомими юристами-практиками України, а також пройти практику в офісах найбільшої юридичної фірми у світі, що само по собі є непоганим доповненням до студентського резюме.

Яке процентне співвідношення адміністративних і професійних функцій у Вашому особистому робочому графіку як керівного партнера?

- На клієнтську роботу у мене йде відсотків шістдесят робочого часу. Мені подобається юридична практика, і я не хочу від цього відмовлятися. У час, що залишився, я стежу за тим, щоб компанія працювала ефективно і стабільно, виконуючи бюджет. Я горджуся своєю командою, яка допомагаємо мені в моїх адміністративних завданнях. Ми багато речей робимо разом, що дозволяє оперативно вирішувати виникаючі питання і реагувати на зовнішні обставини.

На що топ-менеджер повинен в першу чергу звертати увагу для того, щоб оптимально керувати фірмою?

- По-перше, треба періодично дивитися на цифри. Як мінімум раз на місяць необхідно аналізувати показники продажів послуг і витрати. Якщо відбуваються відхилення від бюджету, ми вживаємо відповідні заходи. Партнери компанії (у Україні їх четверо) проводять регулярні партнерські зустрічі раз в дві неділі, зокрема, для того, щоб обговорити актуальні питання, що стосуються діяльності фірми. Мені це дуже допомагає, оскільки багато рішень ми приймаємо колегіально.

Маргарита Карпенкокерівний партнер DLA PIPER в Україні

Як у вашій компанії побудована службова ієрархія (рівні юристів) і які у кого повноваження?

- В нашій ієрархії є партнери, які курирують клієнтську роботу і безпосередньо спілкуються з клієнтами і потенційними клієнтами. Партнери відповідають за виконання фінансових показників і за якість послуг, що робляться, зрозуміло. Трохи нижче - позиція юридичного директора. Це передпартнерська позиція, яка дає можливість юристові виявити себе в розвитку бізнесу і побудові стосунків з клієнтами. Далі - старші юристи, які безпосередньо спілкуються з клієнтами по деталях проектів, які знаходяться в роботі (це так звані single point of contact (єдиний контакт), з яким клієнт завжди може зв'язатися з будь-якого питання стосовно свого проекту, незалежно від того, скільки юристів і хто саме в компанії займається цим проектом. Юристи, які знаходяться на сходинку нижче за старших юристів, виконують різні роботи по проектах за завданням старших юристів. Проте, хочу відмітити, що в DLA PIPER немає таких правил, які б не допускали юристів нижче певного рівня в ієрархії до прямих клієнтських контактів. Якщо ми бачимо, що у співробітника прекрасно виходить спілкуватися з клієнтом - те у нас немає заперечень.

Якщо говорити про партнерів, в DLA PIPER вони працюють на зарплаті або беруть участь в прибутку компанії?

- У нас досить складна система виплати винагороди партнерам. Не вдаючись до деталей, скажу тільки, що зв'язок з прибутковістю в даному випадку є присутнім.

Яким чином ви отримуєте клієнтів, вони самі вас знаходять або, можливо, ви пропонуєте свої послуги?

- Клієнти до нас приходять по різному. Одні звертаються за рекомендацією, інші - у результаті проведення або спонсорування бізнес-заходів. Особисто у мене, наприклад, 20-річний стаж практичної роботи на юридичному ринку і, відповідно, є багато компаній, які давно мене знають, довіряють, замовляють послуги.

Які послуги юридичної фірми сьогодні є такими, що самими продаються?

- Це, мабуть, транзакційна робота, тобто юридичний супровід угод купівлі-продажу компаній і активів. Також, популярністю користуються юридичні послуги у зв'язку із залученням фінансування (ми представляємо інтереси як кредиторів, так і боржників), регуляторні питання (зокрема, отримання дозволів АМКУ на концентрацію, консультації у сфері антимонопольного права) і так далі. Юридичний супровід з трудових питань також сьогодні дуже актуально (приміром, питання мотивації персоналу, питання звільнення топ-менеджменту і так далі)

Хочу відмітити, що в DLA PIPER немає таких правил, які б не допускали юристів нижче певного рівня в ієрархії до прямих клієнтських контактів

А ви судовими питаннями не займаєтеся? Відомо, що іноземні юридичні фірми не особливо хочуть мати справу з українськими судами.

- Ми судовими справами займаємося мало, і робимо таку роботи тільки для постійних клієнтів, для яких вже виконується інша робота. У DLA PIPER зараз немає партнера, який би вів напрям судової практики. Щоб займатися судовою практикою в Україні професійно і правильно, треба дотримувати ті правила, які існують в цій країні, а також ті етичні і законодавчі правила, які існують в нашій фірмі зокрема відносно корупції. Мені складно говорити про те, наскільки корумпованою є судова система України тому, що у нас є таке правило - не йти туди, де пахне корупцією.

На юридичний бізнес в країні впливає політична ситуація?

- Безумовно, впливає. Налагоджена роботи команди, яка керує державою, грає дуже важливу роль. Нинішня влада комусь подобається, а комусь немає, але, принаймні, після президентських виборів в Україні з'явилася деяка стабільність. Остання полягає в тому, що якщо суб'єкт законодавчої ініціативи виходить із законопроектом, то його приймають в парламенті і його підписує президент. А головне - потім він працює. Це важливі елементи. В той же час, є і негативні аспекти, продиктовані розстановкою політичних сил, відношенням влади до бізнесу.

Що ви можете порадити початкуючим юристам, які мріють стати успішними у своїй професії?

- Якщо є така можливість - те максимальне багато вчитися і максимально багато працювати, йти на усі можливі стажування і так далі. Важливо думати про те, що робиш, і не боятися труднощів. Важливо бути креативним, шукати нестандартні рішення, використовувати досвід інших країн - благо поширення інтернету дозволяє черпати з бездонного колодязя чужого досвіду. Ну і звичайно - аргументовано і грамотно відстоювати свою точку зору.

Бесіду вела Кристина Венгриняк випускаючий редактор ТН "Правовий консалтинг" компанії "ЛИГА: ЗАКОН"

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини