Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Людмила Павлова : "Ми продовжуємо роботу над новою редакцією Закону "Про нотаріат", зокрема над його процесуальною частиною"

29 вересня 2011, 14:48
258
1
Реклама

Сьогодні вітчизняний нотаріат паралельно з адвокатурою чекає свого реформування. Як Ви вважаєте, що саме треба міняти в українському нотаріаті?

- Створення міцної і стабільної системи захисту прав і законних інтересів громадян, а також юридичних осіб є одним з пріоритетів сучасної правової держави. І нотаріат, і адвокатура - це ті правові інститути, діяльність яких по визначенню спрямована саме на досягнення вказаної мети. Тому реформування цих інститутів, приведення їх у відповідність до міжнародних норм, адаптація законодавства, регулюючого їх діяльність, є не менш важливими, чим, скажімо, реформування судової системи. Тим більше що розвиток професійного і відповідального нотаріату є важливим елементом позасудової цивільної юрисдикції і судової реформи.

І якщо тема реформування адвокатури, незважаючи на її актуальність і великий громадський інтерес, декілька, так би мовити, "зависла", то нотаріат, нехай поступово, але все таки реформується.

Можна відмітити, що революційне реформування системи нотаріату в Україні сталося з прийняттям в 1993 році чинного Закону України "Про нотаріат". Тоді разом з державним нотаріатом почав діяти приватний нотаріат. У той час ми прагнули досягти трьох цілей: доступності нотаріальних послуг для населення, високого професіоналізму нотаріусів і абсолютної надійності нотаріальних актівбо надійність - це основна складова ефективної роботи нотаріуса і нотаріату в цілому.

Практика застосування цього Закону показала його слабкі і сильні сторони, тому в 2008 році був ухвалений Закон "Про внесення змін і доповнень в Закон "Про нотаріат". Цей Закон утілив так звану "малу" реформу нотаріату : приватні і державні нотаріуси були зрівняні в повноваженнях по здійсненню нотаріальних дій; оформлені ними документи придбали однакову юридичну силу; були уточнені права і обов'язки нотаріусів і поняття нотаріальної таємниці; закріпили гарантії діяльності нотаріусів; посилили порядок допуску до нотаріальної професії; ввели поняття відповідальності нотаріусів (припинення і припинення діяльності) у разі допущення порушень і так далі. Таким чином, був зроблений ще один крок до створення в Україні нотаріату, що відповідає міжнародним нормам.

У 2003 році, після моєї доповіді про стан нотаріату в Україні, Комісія з міжнародної нотаріальної співпраці Міжнародного Союзу Нотаріату (далі - МСН) визначила, що для вступу в МСН нотаріат України має бути єдиним, без розподілу на державний і приватний. Більше того комісія відмітила, що в нашій країні повинні існувати, обов'язкові для виконання, правила професійної етики нотаріусів, а також необхідно створити професійне нотаріальне самоврядування, яке припускає обов'язкове членство нотаріусів в такій самоуправляемой професійній організації. Треба відмітити, що Комісія з міжнародної нотаріальної співпраці МСН є авторитетною організацією, яка має свої представництва, зокрема, при ООН, ЮНЕСКО, світової організації Торгівлі, Ради Європи, Європарламенту.

"Ми продовжуємо роботу над новою редакцією Закону "Про нотаріат"

Сьогодні ми з упевненістю можемо сказати, що нотаріат в Україні є єдиним, оскільки нотаріуси мають однакові права, обов'язки і повноваження. Різниця між державними і приватними нотаріусами полягає тільки в організаційно-правових способах їх діяльності і оплаті праці.

На початку вересня цього року делегація згаданої комісії МСН знову відвідала Україну. Відбулися дуже важливі і плідні зустрічі і переговори з Міністром юстиції, керівництвом Комітету з питань правової політики Верховної Ради України, членами Ради Української нотаріальної палати. Представники делегації підтвердили можливість прийняття нотаріату України в Міжнародний Союз Нотаріату при дотриманні двох умов : наявність обов'язкових для виконання правил професійної етики і створення професійної самоуправляемой організації нотаріусів.

Теми ці для нас не нові. Вони неодноразово обговорювалися на різноманітних, конференціях, з'їздах, форумах нотаріусів і знайшли своє віддзеркалення в проекті нової редакції Закону "Про нотаріат". Останній підготовлений робочою групою при Комітеті з питань правової політики Верховної Ради України. До складу такої групи увійшли представники Міністерства юстиції України, Української нотаріальної палати і нотаріуси. Але оскільки ухвалення цього законопроекту з різних причин відкладається, за ініціативою Департаменту нотаріату, банкрутства і функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України, підтриманою Українською нотаріальною палатою був розроблений проект Закону "Про внесення змін" до Закону України "Про нотаріат". У цьому проекті, схваленому 22.09.2011 на розширеному засіданні Ради УНП за участю представників відділень і колективних членів Палати, пропонуються не лише зміни, витікаючі з антикорупційного законодавства, але і ті, про які я говорила раніше, - про введення правил професійної етики і створення органів професійного самоврядування нотаріусів.

Крім того, виходячи з вимог сьогоднішнього дня, проектом пропонується врегулювати порядок оплати нотаріальних дій, що здійснюються нотаріусами. Це робиться щоб: уникнути необгрунтованих звинувачень в надприбутках, що нібито отримуються нотаріусами; узаконити витрати, пов'язані із забезпеченням належної організації діяльності нотаріусів; оптимізувати розміри плати за окремі види нотаріальних дій, а також усунути факти недобросовісної конкуренції.

Сподіваємося, що цей законопроект буде підтриманий. А тим часом ми продовжуємо роботу над новою редакцією Закону "Про нотаріат", зокрема над його процесуальною частиною.

Як ви можете в процентному співвідношенні оцінити попит і пропозицію на ринку нотаріальних послуг?

- Навряд чи можна вивести якесь процентне співвідношення попиту і пропозиції на ринку нотаріальних послуг. Та і само словосполучення "нотаріальні послуги", на мій погляд, не відповідають суті нотаріальної діяльності. Нотаріус не "надає послуги" і не "обслуговує". Виходячи з норми Закону, нотаріат - це система органів і посадовців, на яких покладений обов'язок свідчити права і факти, що мають юридичне значення, і здійснювати інші нотаріальні дії з метою надання їм юридичній достовірності. Звичайно, нотаріус надає послуги - консультує, складає проекти нотаріальних документів, витребує необхідну інформацію, направляє необхідні запити. Але це послуги, безпосередньо пов'язані з прямим обов'язком нотаріуса здійснювати нотаріальні дії.

Тепер по суті питання. На сьогодні в Україні працюють більше 1400 державних і 5 300 приватних нотаріусів. Існують деякі проблеми з доступністю державних нотаріусів. Люди ще не звикли до того, що спадкові права можна оформити і у приватного нотаріуса. У державних нотаріальних конторах лежить величезна кількість відкритих і не оформлених до кінця спадкових справ. Оскільки чинним законодавством не передбачено обов'язкове оформлення спадку в певний термін і відповідні санкції за його порушення, то в державних нотаріальних конторах залишаються "завислими" спадкові справи ще з сороково-п'ятдесятих років минулого століття. Виходячи з цього, мережа державних нотаріальних контор, а також їх штатна чисельність вимагають оптимізації.

Що стосується приватних нотаріусів, то їх кількість, на мій погляд, перевищує необхідне. Фінансово-економічна криза украй негативно позначилася і на роботі приватних нотаріусів. Деякі з них зокрема в столиці вимушені були припинити діяльність через фінансову неможливість забезпечити належну організацію своєї роботи.

Фінансово-економічна криза украй негативно позначилася і на роботі приватних нотаріусів. Деякі з них зокрема в столиці вимушені були припинити діяльність через фінансову неможливість забезпечити належну організацію своєї роботи.

Сьогодні Вища кваліфікаційна комісія нотаріату (далі - ВККН) стає могутнім органом у сфері нотаріату. Нещодавно був змінений порядок складання іспитів кандидатами в нотаріуси, і тепер право приймати іспити покладене на ВККН. Ви вважаєте, що ця зміна виправдана?

- Безумовно, така практика не нова. Вона успішно діє у багатьох зарубіжних країнах. Існуюча громіздка система допуску до нотаріальної професії має ряд істотних недоліків, хоча на час введення її в дію вона була досить прогресивною.

Тестова система складання іспитів застаріла. Щоб скласти такий іспит, претендентові треба не лише досконально знати цивільне, цивільно-процесуальне, земельне, сімейне і інші галузі права, процес, правила здійснення нотаріальних дій, правила нотаріального діловодства і ведення архіву. Це украй складно, тим більше для людини, яка фактично нотаріальною діяльністю не займався.

Тому при складанні іспиту великою мірою діє принцип "везіння" (вгадав - не вгадав). Не останню роль грає при цьому і суб'єктивний чинник.

Єдині і вдосконалені для усіх претендентів порядок і програма іспитів дадуть можливість зробити цей процес об'єктивним і прозорим.

З 1 січня 2012 року Міністерство юстиції повинне передати ВККН свої повноваження відносно допуску осіб до нотаріальної діяльності, а також по розгляду питань, які торкаються анулювання свідчень про право на заняття нотаріальною діяльністю. Чи відобразяться такі зміни на діяльності нотаріусів і навіщо, на вашу думку, такі зміни були зроблені?

- Згідно з діючим на сьогодні порядком, для розгляду представлення головного управління юстиції про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю при Міністерстві юстиції України створена спеціальна комісія.

З січня майбутнього року це питання розглядатиметься Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату. І це представляється логічним. Орган, який вирішує питання про кваліфікацію претендента, повинен вирішувати питання про позбавлення права на професію, виходячи з підстав, передбачених статтею 12 закону "Про нотаріат".

Скажу більше, проект Закону про внесення змін до чинного закону "Про нотаріат", про який я говорила, передбачає подальше вдосконалення цієї норми. З метою захисту прав і інтересів нотаріусів, для усунення суб'єктивного підходу до оцінки порушень, допущених нотаріусом при здійсненні нотаріальних дій, передбачається посилення судового контролю за нотаріальною діяльністю. Проектом передбачено, що уявлення відповідного управління юстиції про припинення нотаріальної діяльності і анулювання свідчень про право на заняття нотаріальною діяльністю розглядатиметься судом.

Сьогодні в Мінюсті існує пропозиція врегулювати процеси визначення вартості нотаріальних послуг. Як ви оцінюєте такі ініціативи, і чи можуть вони привести до зниження цін на послуги приватних нотаріусів? Як сьогодні формуються ціни на послуги нотаріуса в Україні?

- Не секрет, що останнім часом питання про прибутки приватних нотаріусів і вартість оформлених ними документів сталі предметом пильної уваги, у тому числі керівництво держави. Звинувачення в "надприбутках", на мій погляд, не є обгрунтованими. Чинним законом "Про нотаріат" встановлено, що приватний нотаріус стягує за досконалу їм нотаріальну дію плату в розмірі, який встановлюється за домовленістю з особою, що звернулася до нього.

Дійсно, розмір такої плати хоч і не може бути нижче за ставки, встановлені для аналогічних дій Декретом Кабінету Міністрів України "Про державне мито", але перевищує, іноді значно, плату, що стягується в державній нотаріальній конторі. При цьому розмір плати, що стягується різними приватними нотаріусами, істотно відрізняється, що у ряді випадків свідчить про недобросовісну конкуренцію. На превеликий жаль, мають місце факти усних угод між нотаріусами і посередниками про незаконну співпрацю з наступними, так званими, "відкатами".

Для усунення цих і інших негативних проявів існує єдиний спосіб - встановити єдині тарифи вартості здійснюваних нотаріусами нотаріальних дій. Ідея ця не нова. Вона неодноразово обговорювалася на різноманітних зборах нотаріусів. Передбачається, що буде встановлений розмір плати за здійснення нотаріальних дій, обов'язковість яких передбачена законом. При цьому будуть враховані такі чинники, як складність дії, час, витрачений на підготовку проекту документу, правову експертизу представлених документів і тому подібне

Що стосується нотаріальних дій, обов'язковість яких не передбачена законом, а також додаткових послуг правового і інформаційно-технічного характеру, то розмір плати за них встановлюватиметься за діючим принципом - за домовленістю сторін (для державних нотаріусів - Постановою Кабінету Міністрів України).

При цьому обов'язково необхідно враховувати, що приватні нотаріуси самостійно забезпечують свою діяльність, не отримуючи ні копійки від держави, починаючи від приміщення і закінчуючи засобами на зберігання архівів. Вони платять податки і значні відрахування до Пенсійного фонду, створюють сотні додаткових робочих місць, не маючи при цьому анінайменших пільг.

Передбачається, що буде встановлений розмір плати за здійснення нотаріальних дій, обов'язковість яких передбачена законом. При цьому будуть враховані такі чинники, як складність дії, час, витрачений на підготовку проекту документу, правову експертизу представлених документів і тому подібне

Усі ми пам'ятаємо, що раніше існували квоти відносно кількості нотаріусів в певному окрузі. На сьогодні такі квоти прибрали. Не вважаєте Ви, що вказані квоти треба повернути?

- Указом Президента України в 1998 році Міністерству юстиції було надано право визначати кількість приватних нотаріусів в нотаріальних округах. Свого часу наказом Міністерства юстиції квоти на кількість були фактично ліквідовані. За минулий час кількість приватних нотаріусів значно збільшилася, особливо це стосується столиці і великих населених пунктів. В той же час більш ніж в 30 нотаріальних округах, а це віддалені райони, вакансії приватних нотаріусів залишаються не заповненими. На жаль, не усі зареєстровані в цей період нотаріуси повністю відповідають вимогам, що пред'являються. Тому до ухвалення закону "Про нотаріат" в новій редакції вже зараз робляться деякі кроки.

Так, обмежена кількість стажистів на отримання права стати нотаріусом. Ця кількість має бути обумовлена об'єктивною необхідністю. Більше того, в проекті, про який я говорила, передбачається декілька іншої порядок допуску до професії. Це здійснюватиметься не через стажування, а через роботу помічником нотаріуса (претендент повинен буде мати не менше 6 років юридичного стажу роботи, з них не менше 3 років - помічником нотаріуса). Це дасть можливість належним чином підготувати претендента до нотаріальної діяльності.

Не секрет, що вітчизняні нотаріуси заробляють добре. Чи не відчуваєте ви нестачу кваліфікованих кадрів?

- Поняття "Заробляють добре" дуже неоднозначно. Заробляли досить ті нотаріуси, які стали працювати приватними в перші роки після того, як набув чинності діючою закон "Про нотаріат".

Напевно, і зараз окремі нотаріуси, яким дуже таланить на посвідчення великої угоди, такий приблизно, як продаж "Криворіжсталі", заробляють непогано. Але не треба забувати, що таких угод зараз практично немає. Криза украй негативно позначилася не лише на економіці, але і на нотаріусах. Переважаюча більшість нотаріусів працюють тільки для того, щоб якось забезпечити свою сім'ю і не залишитися без роботи.

Враховуючи надмірну кількість нотаріусів, недоліку в кваліфікованих кадрах у нас немає. Інша справа, що через недосконалу систему допуску до професії, в нотаріат іноді потрапляють люди недостатньо кваліфіковані. Але ця справа виправна. Усе стане на свої місця.

Бесіду вела Кристина Венгриняквипускаючий редактор редакції проектів ТН "Правовий консалтинг" компанії "ЛИГА: ЗАКОН"

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини