Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Зараз сприятливий час для виходу на світовий ринок. Марія Ортинська про торговельні марки та бізнес у США

18 грудня 2024, 14:43
245
0
Автор:
Реклама

На початку повномасштабного вторгнення засновниця патентно-юридичної компанії IPSTYLE, адвокатка України Марія Ортинська прийняла рішення виходити на американський ринок. Сьогодні вона практикує як адвокатка штату Нью-Йорк, заснувала Ortynska Law PLLC у США і мріє перенести найкращий міжнародний досвід юридичної справи в Україну. У бліц-інтерв'ю ЮРЛІГА юристка розповіла про свій бекграунд і те, що потрібно знати українським бізнесам для успішного старту за океаном…

Маріє, нещодавно у Новому Орлеані відбулась зустріч лідерів International Trademark Association (INTA). Ви входите до складу одного з комітетів цієї міжнародної організації. Поділіться інсайтами?

Так, я вхожу до складу INTA Enforcement Committee, куди мене обрали на 2024-2025 рр. Працюю у групі, що сфокусована на ефективності опозиції проти реєстрації торговельних марок (ТМ), що порушують законні права власників брендів. За цей рік брала участь у багатьох обговореннях опозиційних систем, їх ефективності та необхідності вдосконалень.

Щодо зустрічі в Новому Орлеані, це була зустріч експертів з усього світу для обміну знаннями, досвідом та ідеями. Серед іншого говорили про захист trade secrets, тобто захист комерційної таємниці. Зокрема, маркетингових стратегій, бізнес-методів, інформації щодо продажів, споживачів, каналів дистрибуції тощо. Особисто мені цікаво почути про додаткові можливості охорони trade secrets, політики компаній щодо комунікації, аудити безпеки тощо.

У березні 2025 року у Нью-Йорку INTA організовуватиме дводенну конференцію, присвячену саме питанням trade secrets. Теж планую відвідати. Хочу поділитися потім з українськими колегами в Національній асоціації патентних повірених України, де вхожу до правління.

Цього тижня разом із Академією LIGAZAKON ви проводите вебінар для українських компаній щодо реєстрації ТМ у США…

Вебінар відбудеться вже завтра. Вихід на міжнародні ринки і реєстрація ТМ зокрема в США - це те, що зараз цікавить український бізнес. Вже з власного досвіду поділюся тим, про що варто знати для успішного старту у Сполучених Штатах. Звісно, будемо говорити і про юридичні особливості реєстрації ТМ у США.

До слова, законодавство США містить багато вимог щодо підтвердження використання для товарів і послуг, зазначених при реєстрації. United States Patent and Trademark Office (USPTO) в такий спосіб "підчищує" реєстр від позицій, що не використовуються, і звільняє місце для тих, хто хоче та кому потрібно їх задіяти в комерційній діяльності. І мені такий підхід видається абсолютно логічним і справедливим. 

Марія Ортинська

США підвищують з 2025 року збори за реєстрацію ТМ і постреєстраційні дії. Чи вплине це на українських підприємців, які ухвалюють рішення щодо виходу на американський ринок?

Дійсно, USPTO регулярно переглядає розміри зборів і запроваджує зміни з 2025 року. Вони торкнуться і тих, хто планує подавати заявку на ТМ США за національною процедурою, і тих, хто за міжнародною.

Приміром, з 18 лютого 2025, обираючи США за процедурою міжнародної реєстрації ТМ, збір збільшиться на $100 і становитиме $600 за кожен клас товарів і послуг. Також на $50 збільшується ставка за підтвердження використання ТМ.

Проте, на мій погляд, це аж ніяк не вплине на бажання амбітних підприємців вийти на американський ринок. Так саме як на великі компанії, в яких є відповідна стратегічна бізнес-мета. США - дуже привабливий ринок.

Для розуміння, в 2024 році USPTO отримав понад 767 тис заявок на торговельні марки від підприємців зі всього світу та видав близько 454 тис свідоцтв. Це дуже і дуже привабливий ринок. І для українських компаній зараз можливо найкращий час для виходу на нього, як і на інші західні ринки.

Ви відкрили власну юридичну компанію у США. По суті, масштабували свою діяльність на ринок США?

Так, і для цього мені довелося здобути додатково освіту у США, отримати магістра права з інтелектуальної власності в The University of New Hampshire Franklin Pierce School of Law та скласти три адвокатські іспити. Без цього неможливо…. Тож тепер можу представляти та власне представляю інтереси українських, європейських та американських компаній у питаннях реєстрації ТМ, авторського права, розробки та укладання договорів з інтелектуальної власності.

Утім, у портфелі моїх послуг з'явилася нова - консультування щодо створення і set up компанії у США. Від допомоги у виборі структури залежно від цілей, галузі та інших факторів і підготовки документів для реєстрації, оформлення ліцензій і дозволів, розробки контрактів з підрядниками, клієнтами аж до юридичного супроводу роботи бізнесу, операційних питань.

Я пройшла цей шлях як IP-юристка і як підприємиця, тож готова ділитися експертизою з іншими. Вважаю за краще уникати непотрібних помилок, тим паче в legal питаннях. І хочу, щоб інші теж їх уникали, зосереджувались не на їх виправленні, а на розвитку бізнесу.

Яких помилок припускається бізнес?

Найрізноманітніших. Проте більшість цих помилок пов'язана з недостатністю інформації, практичних підказок. Наприклад, яку організаційну форму обрати і щоб це не стало перешкодою для залучення інвестицій. Або які дозволи, ліцензії необхідно отримати для певного виду діяльності. Або як мінімізувати ризики порушення регуляторного законодавства в e-commerce. Або як адаптувати існуючі українські договори з партнерами, клієнтами до законодавства у США.

Взагалі, якщо порівнювати з українським стартом, при виході на ринок США потрібно враховувати набагато більше аспектів: і федерального законодавства, і законодавства штату, а іноді навіть міста. Дуже складно планувати, коли немає повної картини, а ще складніше - перебудовувати бізнес-процеси, коли нарешті така картина вимальовується. А ще потрібно і регулярно відслідковувати відповідні законодавчі зміни...

Чи бачите перспективи на українському ринку, де працює заснована вами патентно-юридична компанія IPSTYLE?

Перспективи та можливості бачу завжди й в усьому. Якщо на початку 2022 року бізнес став на паузу, працював у режимі виживання, то зараз компанії адаптувалися до нових умов і будують стратегії, складають плани розвитку як в Україні, так і на зовнішніх ринках. Особливо це стосується бізнесів, пов'язаних з інноваціями. І тут IPSTYLE продовжує допомагати їм, захищати інтелектуальну власність, перетворювати ідеї на повноцінні рішення, монетизувати їх. З'являються нові стартапи, додалось miltech проєктів.

На позицію CEO IPSTYLE перейшла Ольга Мартиш, щоб підтримати динамічний розвиток компанії. Я тим часом зосереджена на розвитку Ortynska Law PLLC, NY (США). Ми єдині в баченні розвитку і забезпеченні максимальної якості послуг.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини