Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську
Реклама

Який сьогодні день? 145 день повномасштабного вторгнення.

Не понеділок і не 18 липня: у днях від початку повномасштабного військового вторгнення російської федерації для більшості українців зараз відліковується час. Із 24 лютого все стало інакшим.

Проте ми маємо усвідомити, що 24 лютого - це лише дата, коли божевільна агресія Кремля стала повномасштабною. Липкі щупальці ворожнечі, страху, вбивств, смертей, маніпуляцій, неконтрольованої агресії, демонстрації сили росія відкрито запустила в Україну ще 8 років тому. За свою національну українську ідентичність, за відмову схилити голову перед «руським миром» та повернутися в радянське минуле українці розплачуються своїми життями.

Хтось залишає свої домівки, хтось здригається від кожного сигналу тривоги, хтось поспіхом вивозить своїх дітей далі від жахіть, який сіє рашистська пошесть, хтось рятується від численних воєнних злочинів, жорстокість яких вражає навіть найцинічніших осіб. Увесь світ облетіли фото доказів абсолютного зла, яке може існувати в світі, - Буча, Ірпінь, Маріуполь, Бородянка, Сумська, Чернігівська, Херсонська, Миколаєвська, Запорізька та Харківські області. А що відбувається на тимчасово окупованих територіях з 2014 року - годі й уявити.

За понад 4 місяці війни вже зареєстровано більше 23 тисяч кримінальних проваджень, що стосуються злочинів агресії та воєнних злочинів. У магістральній справі щодо агресії рф вже є 624 підозрювані топ-посадовці росії - міністри, депутати, військове командування, керівники правоохоронних відомств та кремлівські пропагандисти.

Кожного винного буде притягнуто до відповідальності. Ми маємо це усвідомити і зробити усе можливе для реалізації вказаної мети. Нині усі прокурори цілодобово працюють над належним документуванням, фіксацією, підготовкою та передачею справ до суду. Українські суди вже постановили 4 вироки російським війсковослужбовцям, які вчиняли на території України різні воєнні злочини. Всього у судах перебуває 10 проваджень. І кількість таких справ буде збільшуватись, допоки кожен випадок воєнного злочину в Україні не буде досліджений, оцінений та розглянутий неупередженим судом.

Право на захист - непорушне право у будь-якій демократичній державі, яка визнає, що права людини - соціальна цінність будь-кого, навіть найжорстокішого злочинця. Забезпечуючи справедливий судовий розгляд, основним компонентом якого є захист обвинуваченого, Україна проголошує на міжнародній арені, що попри палке бажання визнати воєнних злочинців винними за всі ті жахи, які вони скоїли на нашій землі, ми ніколи не уподібнимося державі, яка прирекла їх на смерть або довготривале засудження. Яка знищила у себе правосуддя і намагається робити це зараз на окупованих територіях. Російські маріонеткові суди, не маючи нічого спільного зі справедливістю та незалежністю, ніби воскреслі «радянські розстрільні трійки», штампують абсурдні вироки за замовленням керівництва держави. Україна ж надає кожному право на захист, якого так уникає росія. Українське правосуддя не позбавляє російських воєнних злочинців усіх надбань цивілізованого світу, проти яких вони борються із особливою жорстокістю і цинізмом. Українське правосуддя надає їм зброю судового захисту і пропонує вказати обставини, які можуть пом'якшити їх відповідальність. Хоч це і малоймовірно.

Саме тому українські адвокати, реалізуючи право кожного на захист, дистанціюють усіх, незалежно від громадянства та національності, від свавілля та позасудової розправи.

Зараз усі українці мають одного ворога. І найхоробріші Збройні Сили України, безсумнівно, здолають цю загарбницьку орду. Проте, крім військової перемоги, ми маємо знищити усі спроби нападу на цивілізаційні надбання, одним із яких є справедливий судовий розгляд. Ми всі маємо пам'ятати, що працюємо задля нашої перемоги над рашистами в усіх сферах. Нині увага усього світу прикута до України, і кожний крок, далекий від фундаментальних людських цінностей, до яких довгі роки йшла світова цивілізація, уподібнить нас до загарбників.

Тому на сьогодні надзвичайно важливою є не тільки робота прокурора, який здійснює переслідування воєнних злочинців, а й праця адвокатів, які здійснюють їх захист у суді. Адже насправді адвокати захищають не злочинців, а цивілізаційний вибір України.

Олеся Отраднова
Директорка Тренінгового центру прокурорів України

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини