Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як використовувати аналіз соцмереж для захисту прав та інтересів у суді

Реклама

У попередніх статтях для Юрліги Molfar писали про те, що дисципліна OSINT займається пошуком і аналізом інформації, яка була отримана з відкритих джерел. Одним із таких джерел є соцмережі, про які поговоримо сьогодні.

Пости, коментарі і фото користувачів - цифрові докази, які здатні вплинути на судовий процес. Наприклад, учасник ДТП заявив про травми і переломи, а у соцмережах повідомив рідним: “Я потрапив у ДТП, але зі мною все гаразд!” Або позивач у справі про відповідальність за неякісні ліки повідомив, що не вживав алкоголь, а фото корпоратива, опубліковані в Instagram, вказують на протилежне.

Контент, отриманий у соцмережах, також дозволяє скласти профайл людини. Фото поряд із автомобілями і всередині дома визначають фінансову спроможність, а списки друзів і відвіданих заходів підтверджують партнерські зв'язки.

Старосєк Артем, CEO в ресерч компанії Molfar.bi

Інформація про людину, яку можна знайти у соцмережах, включає:

1) Оригінальний контент: зображення, відео, підписи і коментарі до них

2) Метадані зображення або відео: геолокація, дата і час, теги

3) Біографічні відомості: освіта, професійна кар'єра, участь у конференціях, дипломи і сертифікати

4) Контактні дані: e-mail, телефон, адреса, username для пошуку акаунтів в інших соцмережах

5) Зв'язки: список друзів і родичів, контакти і рекомендації бізнес-партнерів

Можливість знайти таку інформацію залежить від налаштувань конфіденційності, встановлених користувачем у соцмережах. Наприклад, неможливо побачити пости користувача на Facebook, якщо він обрав аудиторію «Тільки я» або обмежив доступ тільки для друзів. В останньому випадку ми будемо напрошуватись до нього у друзі.

Пошук і моніторинг контенту

Для пошуку контенту користувачів використовуються ключові слова і оператори розширеного пошуку. Так, оператор пошуку from:zelenskyyua since:2020-10-15 until:2020-11-15 КСУ знайде твіти Володимира Зеленського про Конституційний суд України у зазначеному діапазоні дат:

Для збереження історії цифрових доказів використовують додатки для моніторингу контенту. Social Searcher моніторить і зберігає пости, коментарі, хештеги і згадування користувачів у режимі реального часу. У тому числі видалений контент. Інформація про те, що клієнт юриста або опонент говорив у минулому, але далі видалив, може виявитись важливим нюансом у юридичному спорі.

Для пошуку видалених постів і коментарів також використовується інтернет-архів Wayback Machine. У 2014 році сервіс регулярно зберігав пости, які були розміщені в акаунтах Стрєлкова. У їхньому числі опинився і пост про збитий Боїнг, який було видалено через декілька годин:

Автоматизація пошуку

Для автоматизації пошуку акаунтів і аналізу контенту у соцмережах використовуються сервіс Social Links і додаток для візуалізації зв'язків Maltego. За допомогою трансформів Social Links Pro у Maltego по e-mail можна знайти зв'язані акаунти у соцмережах, а по акаунту - лайки, відповіді і коментарі. Так, знайдені публічний і закритий акаунти американського економіста Нуріеля Рубіні в Instagram, акаунти у Twitter і LinkedIn, а також всі пости у LinkedIn, які лайкав або коментував користувач:

Оточуючи об'єкт: пошук контактів і персональних даних

Часто буває, що доступ до контактів в персональних даних є відкритим лише для друзів. Як зробити так, щоб об'єкт дослідження додав вас у друзі або став підписником? Спочатку підписатись на його друзів! Побачивши спільних друзів, об'єкт дослідження підпишеться і на вас, з метою виходу на корисні контакти. Для менеджерів з продажу - це спосіб знайти клієнтів, для маркетологів - можливість залучати аудиторію. А для співробітників, які не дочекались підвищення - спосіб знайти нову роботу. Користуючись жагою лайків, підписників і нових зв'язків об'єкта дослідження, отримаєте доступ до контактів і персональних даних.

Є й альтернативний спосіб - розширення SignalHire і ContactOut для Google Chrome. Так, ContactOut на сторінці користувача у LinkedIn знаходить телефон, e-mail і профілі в інших соцмережах:

Визначення геолокації

Соціальні мережі видаляють координати, вказані у метаданих зображень або відео. Користувачі можуть вказувати місце розташування лише вручну, під час публікації. Проте локацію можна визначити, використовуючи підказки на фото або відео. Так, за допомогою аналізу об'єктів на відео, Bellingcat спільно з 60 ресерчерами знайшла геолокацію засудженого за спробу вбивства іранця, який втік із в'язниці. Bellingcat провели фотограмметричну обробку відео із Твіттера, на якому зображений його дім, і визначили точну адресу злочинця.

Ще один варіант - визначити геолокацію по розташуванню сонця, якщо відомий регіон пошуку. Для цього використовується додаток SunCalc, який визначає положення тіней і сонця у заданій локації, у будь-який зазначений час і дату.

Пошук username

За даними Statista, у 2018 році користувачі інтернету мали в середньому 8 акаунтів у соцмережах. Якщо користувач використовує один і той самий username для декількох акаунтів, то, знаючи username одного з них, ми знайдемо інші. Сервіси Namechk, User Search і Check User Name перевіряють username на різних соціальних платформах.

Соціальні мережі використовуються у цифрових розслідуваннях для пошуку персональних даних людини: контактів, списку друзів та колег, інформації про кар'єру, сімейний статус, захоплення і політичні погляди. Відмітки користувачів під час подорожей або бізнес-івентів, весільні фотографії або відео спортивних заходів, складають цифровий “портрет” людини, який є невід'ємною частиною нашого життя. Пошуком і аналізом цифрових слідів у соцмережах і інших відкритих джерелах інформації займається дисципліна OSINT (open-source intelligence).

Спрогнозуйте результат рішення суду з Verdictum PRO. ЛІГА:ЗАКОН презентує для вас першу систему аналізу судових рішень із функціоналом передбачення вірогідності перемоги у суді у всіх трьох інстанціях за допомогою штучного інтелекту. Функціонал прогнозування на підставі аналізу тексту позовної заяви створено для попередньої оцінки ризиків та економії часу адвоката під час підготовки до судових засідань. Сьогодні Verdictum PRO аналізує понад 80 млн документів.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини