Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Експерт розповів про найбільш чутливу для бізнесу практику АМКУ

16 квітня 2015, 15:24
1736
0
Реклама

Напередодні Практикумуприсвяченого новим напрямам в конкурентному законодавстві, а також пошуку доречних аргументів в діалозі бізнесу з АМКУ, ми поставили декілька актуальних питань авторові і доповідачеві заходу, радникові ЮФ "Астерс" Олександру Вознюку.

На даний момент АМКУ проявляє значну увагу до сфери роздрібної торгівлі. Якими критеріями він керується при встановленні справедливої ціни в цій сфері? Чи існує єдина методика, або до кожного випадку Комітет підходить індивідуально?

- питання, що Часто ставиться, відбиває нашу дещо спотворену реальність. АМКУ, насправді, не встановлює ціни, і не має таких повноважень. Функції АМКУ - захист економічної конкуренції. Питання "несправедливої ціни" в контексті діяльності АМКУ, спрощено кажучи, може бути актуальне у разі її встановлення домінуючим на ринку продавцем, або у разі картеля, під яким потрібно розуміти змову конкурентів про фіксацію ціни. Але правильніше в цьому випадку говорити не про "несправедливу" ціну, оскільки це швидше соціальна, а не економічна характеристика, а про ціну, яка в результаті порушення виявилася такою ціною, яку неможливо було б встановити в умовах високо конкурентного ринку. Ціна на конкурентному ринку відбиває об'єктивну рівновагу можливостей і бажань попиту і пропозиції. Така ціна є для будь-якого учасника конкурентного ринку зовнішньою умовою, яку неможливо змінити, не маючи сильної ринкової влади. Тому, для кожного такого учасника конкурентного ринку рівень встановлюваної ним ціни менше залежить від його власних витрат, і більше від існуючого рівня цін на ринку. Якщо вдається мінімізувати витрати, означає можна добре запрацювати. Якщо витрати дуже високі - компанія не матиме або продажів, або доходу, і вимушена буде піти з ринку. Конкурентне законодавство в цьому випадку не потрібно плутати із законодавством про ціни, що встановлює єдиний для усіх рівень торгової надбавки. На відміну від цінової інспекції, для АМКУ рівень ціни або прибутковості не є самостійним предметом розслідування, а тільки в контексті підозрюваних порушень конкурентного законодавства. А таких порушень, загалом, два види - зловживання домінуючим положенням і антиконкурентні погоджені дії. Якщо ж порушення немає, то яка б не була ціна на ринку, якщо вона сформована в умовах конкуренції, така ціна і буде обгрунтованою, подобається вона кому-небудь або ні, вважають її справедливою або ні.

Конкурентні відомства в розвиненому суспільстві, розуміючи і шануючи свободу підприємництва, як частина загальної правової свободи індивіда в суспільстві, реально визнаючи цінності ринкової економіки і конкуренції, не прагнуть при кожному підвищенні цін на конкурентному ринку перевіряти їх обгрунтованість, - конкуренція в цьому випадку часто кращий регулятор, ніж держава. Крім того, заочно визначити яка точно ціна може бути на конкурентному ринку практично неможливо. Можна лише орієнтовно оцінити можливий її діапазон, але і він, часом, досить широкий. Не випадково в практиці конкурентних відомств в країнах із сталою ринковою економікою зовсім не багато справ про "монопольно високі ціни", на відміну від практики антимонопольних органів пострадянських країн. Така ситуація у нас обумовлена далеко не ринковим менталітетом самого суспільства, на який вимушені реагувати і політики, і уряд, і, відповідно, АМКУ. Тому АМКУ часто просто вимушений реагувати на очікування суспільства і політиків. Це системна помилка, при якій будь-які методики визначення на конкурентному ринку "справедливої ціни", у тому числі засновані на моделі ціноутворення "витрати +", найбільш вживаною АМКУ і при аналізі конкурентних ринків, не знаходитимуть істинного економічного сенсу.


Які умови в договорах між постачальником і суб'єктом роздрібної торгівлі викликають найбільшу увагу АМКУ? Чи є якісь "маркери", наявність яких в договорі з високою часткою ймовірності приведе до перевірки на предмет дотримання конкурентного законодавства?

Останнім часом АМКУ приділяє багато уваги умовам співпраці між покупцями і продавцями по усьому ланцюжку просування товару, вивчаючи вплив різних моделей надання скидок, бонусів, маркетингових послуг на рівень цін і доступ конкурентів на ринок. Скидки і бонуси, що осідають в ланцюжку просування товару і не транслюються в кінцеву ціну для споживача, викликають найбільшу стурбованість. Цілий ряд маркетингових послуг вживаних на самих різних ринках роздрібними продавцями, і їх вартість також є предметом особливої уваги АМКУ.

Можна в цілому відмітити, що питання впливу на конкуренцію різних обмежувальних у вертикальних угодах є одним з ключових напрямів діяльності багатьох конкурентних відомств у сучасному світі, і ця тенденція проникає до нас. Враховуючи ж вимоги Угоди ЄС про асоціацію про зближення конкурентного законодавства України і практики з правилами конкуренції ЄС, АМКУ і далі посилюватиме увагу саме до вертикальних угод, до використовуваних в них обмежень для сторін або програм лояльності. Зокрема, таких як встановлення рекомендованих ціни або навіть підтримка ціни перепродажу, ексклюзивні угоди, селективна дистрибуція, скидки або бонуси за лояльність, за додатковий об'єм продукції, що придбавалася, за підтримку об'ємів закупівлі, не менших чим у в попередні періоди і так далі

Такі умови часто можуть мати антиконкурентний ефект, а іноді сформульовані зобов'язання вже по своєму характеру можуть розглядатися як антиконкурентні. І цей напрям практики АМКУ бачиться найбільш чутливим для бізнесу, оскільки законодавство дуже скромно регулює це питання, залишаючи украй високий рівень правової невизначеності, і тому компанії іноді навіть не підозрюють, що вживані ними методи просування продукції є забороненими.

Які останні тенденції у сфері розгляду справ про погоджені дії? Де, на думку АМКУ, закінчується законна взаємодія з конкурентами?

- На сьогодні одні з найбільш актуальних питань, це питання пов'язані з наданням, отриманням і використання маркетингової інформації. Підвищення прозорості ринку і зниження рівня невизначеності відносно поведінки і можливої реакції конкурентів може сприяти координації конкурентної поведінки, пом'якшенню або навіть обмеженню конкуренції. Отримання продавцем від покупців інформації про продажі навіть своєї продукції АМКУ сприймає зараз дуже насторожено, а отримання інформації в цілому про продажі покупця, не кажучи вже про деталізацію продажів конкурентів, насправді може представляти високі ризики порушення конкурентного законодавства. Багато в чому це залежить від співвідношення різних характеристик отримуваної інформації і зовнішніх ринкових умов.

Якщо ж говорити про безпосередні контакти з конкурентами, то практика останніх років показує, що іноді навіть відвідування співробітниками конкурентів одних і тих же семінарів, може представляти ризик звинувачень в картелі, враховуючи вживані АМКУ технології економічного аналізу при доведенні порушень цього виду. Насправді це дуже серйозне питання, яким би він не здавався на вигляд смішним або навіть безглуздим. Можливо, що ще не дуже зважені підходи АМКУ сьогодні, вже завтра стануть набагато точнішими і акуратнішими, а риски оцінки будь-яких контактів як антиконкурентних існують ще п'ять років (термін давності для початку розслідувань), тому досвід комплаенса в зарубіжних і багатьох українських компаніях буде абсолютно не зайвим і в частині контактів з конкурентами.

Які найбільш поширені порушення в ході держзакупівель виявляються АМКУ?

- Цей найбільш розвинений і цікавий напрям в практику АМКУ, в якому в повну силу розкриваються методи розслідування і доведення, використовувані АМКУ. Змови на тендерах складають левову частку антиконкурентних погоджених дій, які виявляє АМКУ. Хоча зазвичай штрафи за такі порушення помітно менше вимірюваних сотнями мільйонів гривен штрафів за картелі на звичайних ринках, проте, не слід ігнорувати заборону такого роду антиконкурентної практики. І не лише із-за штрафів, але також і тому, що порушники потрапляють в "чорний" список компаній, для яких дорога на тендери закрита.


Нагадаємо, що 24 квітня в Києві Олександр Вознюк виступить з Практикумом на тему "Актуальні питання і очікувані нові напрями застосування норм конкурентного (антимонопольного) права. Правові і економічні аргументи для спілкування з АМКУ".

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини