Минулого тижня між Україною і Республікою Мальта була підписана Конвенція про уникнення подвійного оподаткування. Для чого це зроблено?
На думку експертів тут є декілька причин: по-перше, Мальта приваблива своєю податковою природою для багатьох компаній, по-друге (можливо похідне від першого) оновлена Конвенція між Україною і Кіпром змушує український бізнес шукати альтернативи.
І так чим же така приваблива Мальта на тлі податкових умов ведення бізнесу?
Податок на дохід складає 35 %. Цей факт викреслює Мальту зі світових списків офшорних зон.
Зате законодавчо передбачена можливість повертати в середньому від 5/7 (у випадках із сплатою пасивного податку) до 6/7 (сплаченого активного податку), впродовж місяця з дати сплати податку. Тому можна зробити висновок, що для торгових компаній податок може складати 5%, а для інвестиційних холдингових структур 6-6,5%.
Тут відразу ж згадуються податкові умови Кіпру і після незначних математичних операцій видно, що тут Мальта має перевагу.
Розподіл податку на дохід на різні податкові рахунки дуже важлива особливість мальтійських компаній. Згідно з цим елементом визначається розмір компенсації акціонерам мальтійських компаній при розподілі прибутків.
Пасивний дохід - дохід компанії від відсотків або ліцензійних платежів складає не більше 50 % прибули.
Оскільки на Мальті застосовується особлива система оподаткування, то усі податки, виплачені компанією, приписуються акціонерам при розподілі дивідендів, таким чином, податки стягуються тільки один раз.
Костянтин Гамкрелидзе |
Коли дохід, отриманий від інвестицій і торгових операцій, розподілений мальтійськими компаніями як дивіденди, то податок, сплачений мальтійською компанією, підлягає поверненню за умови, що ці дивіденди розподілені з прибутків, віднесених до зарубіжних рахунків, на які нараховується дохід, або в мальтійський рахунок ( тобто діяльність ведеться за межами Мальти ) оподаткування.
Для того, щоб компанія могла користуватися податковими пільгами треба щоб засновниками компанії були нерезиденти, а також компанія повинна вести свою діяльність за межами Мальти. Інакше, вона втратить свій пільговий податковий статус.
Типовою схемою торгової діяльності через посередницьку компанію на Мальті являється схема, в якій беруть участь продавець, покупець ( з будь-якої країни ЄС або СНД) і посередник на Мальті. Мальтійський посередницька компанія купує товар за 15 000 євро. Після чого товар продається за ціною 10000 євро. Продавець поставляє товар безпосередньо покупцеві (з країни ЄС в країну реєстрації покупця).
Виходячи з цих даних, прибуток до оподаткування складає 10000 євро. Згідно податок на прибуток компанії - 3500 євро.
Наступним кроком стає рішення направити прибуток, що залишився на виплату дивідендів акціонерам - 6500 євро.
На рівні акціонерів сплачується податок до бюджету на суму 3500 євро, і держава застосовує правило повернення 6/7 сум сплаченого податку. У нашому випадку це 3000 євро. Таким чином, заплативши 3500, а повернувши 3000 євро, фактично ефективний мальтійський податок складає 500 євро, тобто 5%.
Це приклад застосування умовного нарахування податку на прибуток компанії, що робить юрисдикцію Мальту привабливої для оптимізації оподаткування за умови виплати дивідендів власникам бізнесу. У цьому і полягає економічна вигода використання цієї схеми.
До загальних переваг Мальти відноситься і висока репутація Мальта входить до 2-ої групи списку FSF (Форум Фінансової Стабільності), не полягає в списку ОЭСР, не полягає в списку FATF.
Костянтин Гамкрелидзеіменний партнер ЮФ "ДЕГА Консалтинг"