Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Права авіапасажирів і обов'язки авіакомпанії у разі їх порушення

Про те, що можуть вимагати пасажири від авіакомпаній у разі порушення їх законних прав, читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 21. 02. 2013, № 14.

У наш час, не дивлячись на те, що закони України, як і внутрішні нормативні акти авіакомпаній, спрямовані на захист прав і інтересів пасажирів, у більшості випадків останнім треба докласти немало зусиль для того, щоб ці права реалізувати. Це відбувається тому, що пасажири просто не знають своїх прав і реальних можливостей вимагати від авіакомпаній виконання своїх обов'язків у разі спричинення ними яких-небудь незручностей пасажирам.

Тому пропоную нижче розглянути, що конкретно мають право вимагати пасажири від авіакомпаній у разі порушення ними їх законних прав, передбачених положеннями чинного законодавства України.

1) Права пасажирів на компенсацію у випадку відмови в перевезенні

Так, положеннями статті 104 Повітряного кодексу України (далі - Кодекс) передбачено, що, якщо пасажирам відмовлено в перевезенні проти їх волі, вони мають право на відшкодування їм повній вартості авіаквитка впродовж 7 днів або надання альтернативного варіанту перельоту (відправки пасажира рейсом при першій же нагоді або в пізніший термін за бажання пасажира і наявності вільних місць).

Більше того, додатково авіаперевізник повинен виплатити йому грошову компенсацію в таких розмірах, як: 250 євроякщо ж пасажир летить, наприклад, з Києва в Москву (для рейсів дальністю до 1500 км); 400 євро - наприклад, з Парижу в Київ (для рейсів дальністю від 1500 до 3500 км) і 600 євро - наприклад, з Абу-Дабі в Київ (для рейсів дальністю понад 3500 км).

Проте слід зазначити, що авіакомпанія має право зменшити розмір вищезгаданої компенсації на 50 відсотків, якщо пасажирові пропонується заміна маршруту перевезення в його пункт призначення і альтернативний рейс не затримується більш ніж на 2 - 4 години залежно від дальності польоту.

У свою чергу, повернення засобів за невикористаний квиток (чи його частина) можна здійснити по місцю придбання квитка або в головному офісі авіакомпанії в тій валюті, в якій квиток був сплачений, за умови пред'явлення документів, що засвідчують особу, і документу, що підтверджує право на отримання грошових сум (наприклад, авіаквитка).

2) Права пасажирів на компенсацію у випадку відміни рейсу

Частина 1 статті 105 Кодексу передбачає, що у разі відміни рейсу авіакомпанія також повинна повернути пасажирові повну вартість авіаквитка впродовж 7 днів або змінити маршрут і відправити пасажира при першій нагоді або в пізніший термін за бажання пасажира і наявності вільних місць. При цьому пасажирові також вважається відшкодування авіаперевізником вартості компенсації в такому ж розмірі, як і при відмові в перевезенні (дивитеся вище).

Не можна упускати той факт, що авіакомпанія не зобов'язана виплачувати компенсацію тільки в тих випадках, якщо вона може надати підтвердження того, що причиною відміни рейсу була дія непереборної сили або надзвичайна ситуація, яку не можна було запобігти, навіть якщо були прийняті усі можливі засоби (наприклад, погані погодні умови для здійснення польоту).

Слід зазначити, що виплата грошової компенсації може бути і не передбачена деякими внутрішніми правилами авіакомпаній, наприклад, такою авіакомпанією, як Аеросвіт. У такій ситуації треба сміливо користуватися положеннями Кодексу, що має вищу юридичну силу, а авіакомпаніям, у свою чергу, привести свої правила по перевезенню пасажирів і їх багажу у відповідність з положеннями чинного законодавства України.

Окрім вищевикладеного, також варто знати про те, що у разі відміни рейсу авіаперевізником і продовження пасажиром поїздки іншим рейсом (рейсами) або по іншому маршруту йому також має бути безкоштовно запропоноване і забезпечене :

1) живлення і прохолодні напої пропорційно часу очікування нового рейсу;

2) місця в готелі у разі, якщо пасажири вимушені чекати відправлення впродовж однієї або більше за ночі або якщо час додаткового очікування відправки більший, ніж передбачалося;

3) наземний трансфер по маршруту аеропорт - готель - аеропорт;

4) два телефонні дзвінки або телекс-, факс-сообщения або повідомлення електронною поштою, якщо для цього є технічні умови аеропорту;

5) пояснень на запити відносно причин відміни або затримки рейсу.

Більше того, авіакомпанія зобов'язана приділити особливу увагу потребам пасажирів з обмеженими фізичними можливостями (інвалідів), і осіб, які їх супроводжують, а також потребам дітей без супроводу дорослих.

3) Права пасажирів на компенсацію у випадку затримки рейсу

Згідно з положеннями статті 106 Кодексу у разі затримки рейсу від 2 до 4 годин залежно від дальності польоту авіакомпанія повинна запропонувати і забезпечити пасажирів харчуванням і прохолодними напоями пропорційно часу очікування нового рейсу, а також можливість здійснити два телефонні дзвінки або телекс-, факс-сообщения або повідомлення електронною поштою, якщо для цього є технічні умови аеропорту.

Якщо виконання затриманого рейсу відкладається на день, що йде за днем його виконання, передбаченим розкладом і вказаним в квитку, пасажир має право вимагати від авіакомпанії безкоштовний номер в готелі, живлення, а також трансфер по маршруту аеропорт - готель - аеропорт.

Також слід пам'ятати, що, якщо затримка рейсу перевищує п'ять годин, пасажир має право повернути гроші за квиток і відмовитися від перевезення або змінити маршрут, у тому числі перенісши дату відправлення на іншу дату.

4) Права пасажирів у випадку зміни класу обслуговування

Стаття 107 Кодексу передбачає, що, якщо пасажир придбав квитки бізнес-класу, але з яких-небудь причин авіаперевізник змінив клас на економний, впродовж 7 днів авіакомпанія в обов'язковому порядку повинна відшкодувати пасажирові:

- 30 % тарифу для рейсів дальністю до 1500 км;

- 50 % тарифу для рейсів дальністю від 1500 до 3500 км;

- 75 % тарифу для рейсів дальністю понад 3500 км.

Якщо ж пасажирові довелося летіти у вищому класі, ніж вказано в його квитку, авіакомпанія, у свою чергу, не має права вимагати з нього оплати у такому разі.

5) Права пасажирів звернутися в авіакомпанію і уповноважені державні органи за захистом своїх прав

У разі порушення вищезгаданих прав пасажирів останні мають право виразити авіакомпанії своє невдоволення наданим нею обслуговуванням усно або письмово. Усне звернення (скарга) пасажира має бути розглянуте негайно за наявності такої можливості. При цьому авіакомпанією мають бути вжиті усі заходи для надання пасажирові ввічливої і аргументованої відповіді, а також належного обслуговування. Також на вимогу пасажира йому має бути надана Книга скарг і пропозицій. Письмові скарги пасажира мають бути розглянуті в найкоротші терміни, але не пізніше 45 днів з дня їх отримання.

Але замість того, щоб сидіти і чекати офіційної відповіді авіакомпанії на свою скаргу, я б радила пасажирам, чиї права були порушені, не втрачати час на поводження з письмовими або усними скаргами, а відразу ж звернутися до суду. Такі позови можна подати, по вибору пасажира, або ж до суду: 1) по місцю реєстрації перевізника, 2) по місцезнаходженню його головного офісу або 3) по місцезнаходженню офісу перевізника, де був укладений договір перевезення. Більше того, позови про відповідальність перевізника по неналежному перевезенню пасажира можуть бути подані до суду у встановлені чинним законодавством терміни без попереднього висунення претензії до такого авіаперевізника.

Чинним законодавством України також передбачена можливість пасажирів звернутися в центральний орган виконавчої влади з питань цивільної авіації із заявою про порушення своїх прав. Але у такому разі пасажир зможе добитися тільки стягнення з авіакомпанії штрафу до державного бюджету в розмірі від 8500 до 17000 гривен.

ВИСНОВОК:

Таким чином, виходячи з вищевикладеного, можна, безумовно, стверджувати, що законодавство України коштує на стороні пасажирів і спрямоване на захист їх прав і інтересів, тому дані права і інтереси не лише можна, але і треба захищати усіма можливими законними способами.

Інна Скузь

юрист, Правова група "Павленко і Побережнюк"

____________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи дорегіональним дилерам.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему