Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ВССУ: нотаріус повинен керуватися законом, а вже потім інструкцією

Таке укладення виходить з рішення ВССУ "Про визнання старанного напису що не підлягає виконанню" № 6-20283св12 від 21. 11. 2012, про яке детальніше читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН".

Суть суперечки полягала в наступному. Позивач уклав з банком кредитний договір на купівлю нерухомості. Між сторонами був укладений договір іпотеки. Згідно з угодою іпотеки в забезпечення кредитного договору була передана земельна ділянка. Оскільки кредитний договір позивачем не виконувався, банк звернувся до приватного нотаріуса з тим, щоб нотаріус зробив старанний напис, що і було зроблено. На підставі старанного напису було відкрито старанне виробництво.

Олена Адамантис

Порахувавши, що старанний напис незаконний, позивач подав позов до суду про визнання старанного напису нотаріуса що не підлягає виконанню. Свої вимоги позивач мотивував тим, що старанний напис був зроблений нотаріусом з порушенням п. 283 Інструкції про порядок здійснення нотаріальних дій нотаріусами України (що діяла на момент виникнення суперечки). Зокрема, Інструкція містила заборона на здійснення старанного напису на іпотечному договорі у зв'язку з простроченням виплат обов'язкових платежів до закінчення терміну основного зобов'язання (закінчення дії кредитного договору) і іпотечного договору.

Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив, визнавши старанний напис таким, що не підлягає виконанню, оскільки мало місце порушення норм Інструкції, які позивач виклав в позовній заяві. Позицію суду першої інстанції згодом підтримав і апеляційний суд.

Проте ВССУ, переглядаючи суперечку у касаційному порядку, їх позицію не розділив, вставши на сторону банку. Як вказав ВССУ, нотаріус, який зробив старанний напис, діяв у рамках законутому його дії законні і обгрунтовані. По-перше, нотаріусові були надані усі документи, що підтверджують безперечність вимог : копія кредитного договору, договір іпотеки, розрахунок заборгованості, досудова вимога до позивача про сплату боргу (перелік цих документів встановлений Кабміном). А згідно ст. 88 Закону "Про нотаріат" нотаріус здійснює старанні написи, якщо подані йому документи підтверджують безперечність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем і за умови, що з дня виникнення права вимоги пройшли не більше трьох років (у випадку з підприємствами не більше за один рік). По-друге, згідно ст. 12 Закону "Про іпотеку" у разі порушення іпотекодавцем обов'язків, встановлених іпотечним договором, іпотекодержатель має право вимагати дострокового виконання зобов'язання, а у разі його невиконання - обернути стягнення на майно. По-третє, у своїй діяльності нотаріус зобов'язаний керуватися в першу чергу нормами законів, що має вищу юридичну силу, ніж Інструкція.

Не дивлячись на те що в п. 283 Інструкції було вказано, що старанний напис на іпотечному договорі робитися у зв'язку з простроченням виплат обов'язкових платежів у разі закінчення терміну основного зобов'язання і іпотечного договору, нотаріус повинен був передусім керуватися нормами закону, що і було ним зроблено.

На цих підставах ВССУ відмінив рішення судів нижчих інстанцій, оскільки не угледів порушень законодавства з боку нотаріуса.

 

ВИСНОВОК:

Нотаріус має право здійснити старанний напис, якщо йому надані усі документи, що підтверджують безперечність вимог. У своїй роботі нотаріуси повинні передусім керуватися нормами законів, а потім вже інструкцій, оскільки перші мають вищу юридичну силу порівняно з другими.

Олена Адамантис,

"ЮРИСТ & ЗАКОН"

____________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи дорегіональним дилерам.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему