Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Проект нового КПК : що планують міняти?

10.57, 19 січня 2012
398
3

Реформаторська політика влади безпосередньо впливає на юридичний бізнес в Україні. Чого тільки було варте прийняття Податкового кодексу країни. Ця подія миттєво активізувала податкову практику юридичн...

Сьогодні уся країна чекає прийняття нового Карного процесуального кодексу (далі - КПК). Багато юридичних фірм у зв'язку з цим поспішають відкрити у себе окрему карну практику, щоб бути готовим до активної роботи після прийняття нового КПК.

Нагадаємо, що в серпні 2010 року Президент України Віктор Янукович своїм Указом № 820 створив робочий гурт з питань карного судочинства. Метою діяльності такої групи стала розробка проекту нового Карного процесуального кодексу України.

13 січня 2012 року Віктор Янукович направив до парламенту проект нового КПК. Відмітимо, що останній розглянутий і обговорений на спільних зустрічах експертів Ради Європи і представників України 9 листопада 2011 року в м. Страсбурзі і 12 грудня 2011 року в м. Києві.

Як відмічають автори законопроекту, новий КПК був розроблений, "виходячи з існуючого стану громадських стосунків і проблем, які є присутніми у сфері карного виробництва, а також з урахуванням недоліків діючого КПК і практики його застосування". Судячи з цих слів, новий КПК має бути просто ідеальним. Але подивимося, яким буде документ і що він пропонує змінити.

Того дня, коли проект нового КПК був зареєстрований в парламенті, Радник Президента України, керівник Головного управління з питань судоустрою Андрій Портнов презентував цей документ на власній прес-конференції. Він першим повідомив, що саме планують міняти в карному процесі.

Забезпечення процесуальної рівності і змагальності в карному виробництві

З цією метою сторонам карного виробництва пропонується надати рівні права стосовно представлення доказів безпосередньо суду. Слідчий і прокурор, відповідно до положень проекту нового КПК, втрачають право на представлення доказів. Планується, що кожна із сторін в карному виробництві матиме рівні можливості по збиранню доказів, отриманню допомоги суду у збиранні доказів, за наявності труднощів в їх отриманні, а також наданню зібраних доказів суду для доведення винності або невинності особи в здійсненні ним злочини.

Проект кодексу пропонує розв'язати проблему змагальності вітчизняного карного судочинства також шляхом впровадження нового порядку, згідно з яким суд зможе обгрунтувати свої виводи виключно на тих свідченнях, які він безпосередньо отримав від сторін в карному виробництві на судовому засіданні або які були надані судді в судовому засіданні під час досудового розслідування.

Проектом нового КПК пропонується об'єднати сьогодні розділені стадії дізнання і досудового слідства в одну - досудове розслідування

Очікується, що такий підхід дасть можливість вирішити питання, пов'язані з підвищенням захисту прав особи на стадії досудового розслідування. Річ у тому, що в результаті введення таких новацій зникне сенс отримання свідчень слідчим або прокурором із застосуванням насильства або загрози, оскільки такі відомості, згідно із законом, не матимуть сили.

Проектом нового КПК пропонується істотно підвищити рівень захисту прав інших учасників карного виробництва. Потерпілому надається об'єм процесуальних прав, які дають можливість ефективніше відстоювати свою позицію в судочинстві і поновлювати порушені права. За словами Андрія Портнова, такі заходи забезпечення позову як привід, арешт майна, грошове стягнення за невиконання процесуальних зобов'язань можуть застосовуватися до учасників карного виробництва тільки судом.

Загальні стани

Згідно з проектом нового КПК, процесуальне керівництво розслідуванням повинен здійснювати прокурор, який дає доручення слідчим (співробітникам органів МВС, СБУ, органу, який здійснює контроль над застосуванням податкового законодавства) і приймає або погоджує ключові процесуальні рішення (повідомлення особи про підозру, поводження з клопотаннями до слідчого судді, складання звинувачувального акту і тому подібне)

Згідно з новим законом, сам прокурор проводити слідство не може і не буде, за винятком тимчасового порядку, який встановлюється на тимчасовий період (до 5 років) і тільки по винятковій категорії справ, які пов'язані з розслідуванням злочинів, здійснених чиновники 1-3 категорії, правоохоронцями, військовими.

Крім того функція по представництву державного звинувачення в суді у конкретній справі буде покладена саме на того прокурора, який здійснював нагляд за дотриманням законів органами, які проводили досудове розслідування. Тобто один прокурор супроводжуватиме справу, починаючи з самого початку, коли він контролює дії слідчого, і закінчуючи доказом провини в суді.

Проектом нового КПК також пропонується об'єднати сьогодні розділені стадії дізнання і досудового слідства в одну - досудове розслідування. За словами Андрія Портнова, в даному випадку йдеться про повну ліквідацію стадії дізнання в карному процесі. Досудове розслідування починатиметься з моменту вступу в правоохоронні органи інформації про вчинений злочин, яка обов'язково вноситися в єдиний реєстр досудових розслідувань. Згідно з проектом КПК, правоохоронним органам дадуть термін для створення такого реєстру.

Цікаво, що необхідність прийняття формального акту для порушення кримінальної справи (сьогодні це постанова про порушення кримінальної справи) проектом КПК не передбачена. Це означає, що з моменту набуття чинності КПК, факт порушення кримінальної справи відміняється повністю і такого найменування більше не буде.

Що стосується оперативно розшукової діяльності, пов'язаної з розслідуванням злочинів, і слідства, то вони здійснюватимуться у рамках єдиного процесу розслідування. А усі процесуальні дії (оперативно-розшукові і слідчі) зможуть проводити тільки після початку карного провадження у справі.

Розширення судового контролю

Як відмічає Андрій Портнов, виключно за рішенням суду планують здійснювати обмеження конституційних прав громадян. Йдеться про обрання запобіжного заходу і продовження її терміну. Негласні слідчі дії, що обмежують конституційні права громадян; накладення арешту на майно; примусовий привід; накладення процесуального стягнення за невиконання процесуальних зобов'язань; усунення з посади - уперше стануть винятковою компетенцією суду. Правоохоронні органи таких повноважень втрачають.

Цікаво, що проектом нового КПК вводиться інститут слідчих суддів. Останні обиратимуться зборами суддів в кожному суді держави. Для забезпечення належної процедури призначення слідчих суддів, яких повинні обрати, проектом КПК пропонується внести зміни до закону "Про судоустрій і статус суддів" і встановити процедуру їх обрання.

"Дуже складно буде взагалі обрати запобіжний захід у вигляді укладення під варту. А у випадку якщо така міра обрана - суд зобов'язаний буде встановити, яка запорука повинна забезпечити виконання обличчям його процесуальних зобов'язань"

Оптимізація заходів припинення

Ще один важливий елемент нового КПК - це оптимізація системи заходів припинення. Діючий КПК передбачає досить широкі можливості для надмірного і невиправданого застосування запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою. Згідно з положеннями проекту нового КПК, вказаний запобіжний захід матиме тільки винятковий характер. За словами Андрія Портнова, для застосування утримання під вартою сторона звинувачення повинна довести в суді, що інші заходи припинення не зможуть забезпечити належної поведінки підозрюваної.

В якості альтернативи пропонується розширити можливості для застосування заходів припинення, система яких істотно вдосконалена. "Основна ідея, яка проходить через увесь проект кодексу полягає в наступному. Для забезпечення належної поведінки особи, яка притягується до карної відповідальності і забезпечення ним своїх процесуальних зобов'язань в першу чергу повинні використовуватися заходи припинення, які не пов'язані з позбавленням волі"- відмічає Андрій Портнов.

За його словами, уперше як запобіжний захід планують ввести домашній арешт. Для цього застосовуватимуться електронні засоби моніторингу особи.

Також Андрій Портнов повідомив про те, що передбачений новий підхід до застосування запоруки. "Навіть якщо відносно особи буде прийнято рішення застосувати запобіжний захід у вигляді укладення під варту, - суддя буде зобов'язаний у своїй постанові вказати за умови якої запоруки особу повинно бути видано на поруки"- відмітив він. Але це не торкається злочинів, які мають насильницький характер, які позбавили життя людини або якщо підозрюваний або звинувачуваний порушив раніше обраний запобіжний захід.

"Фактично це означає перелом в системі карної юстиції. Дуже складно буде взагалі обрати запобіжний захід у вигляді укладення під варту. А у випадку якщо така міра обрана - суд зобов'язаний буде встановити, яка запорука повинна забезпечити виконання обличчям його процесуальних зобов'язань"- додав Андрій Портнов.

Оптимізація термінів

Одним з основних моментів реформування КПК стала ліквідація можливості напряму справи на додаткове розслідування. Останнє сьогодні призводить до безпідставного затягування розгляду справ. За словами Андрія Портнова, ми маємо ситуацію, коли, як правило, суд направляє справу на досудове додаткове розслідування, якщо провина не доведена. Це привело до того, що в Україні виправдувальних вироків було всього 0, 2 % з усієї кількості вироків. Коли стануться зміни і справа повинно буде закінчитися виправдувальним або звинувачувальним вироком, то в нашій країні очікується 30-40% виправдувальних вироків.

Порівняно з чинним законодавством, яке надає широкі можливості судам апеляційної інстанції повертати справи на новий розгляд до суду першої інстанції, проект нового КПК вміщує обмежений перелік підстав для ухвалення такого рішення апеляційним судом. Повернення справи апеляційним судом на новий розгляд буде швидше виключенням з правил.

Що стосується термінів проведення слідства, то в цій сфері передбачаються революційні зміни. Так, згідно з проектом КПК, досудове розслідування злочину середньої і невеликої тяжкості не може тривати довше шести місяців. Якщо ж йдеться про тяжкий або особливо тяжкий злочин, то термін досудового розслідування в даному випадку не може перевищувати дванадцяти місяців. "Це означає, що термін тримання особи під вартою не може бути більше дванадцяти місяців. У зв'язку з цим правоохоронні органи будуть вимушені розслідувати виключно в ті терміни, які встановлені Кодексом". - відмічає Андрій Портнов.

Цікаво, що проект нового КПК дає суду можливість здійснювати постійний контроль над запобіжним заходом у вигляді тримання під вартою. Йдеться про те, що кожні 2 місяці, а іноді і коли суд вважає потрібним, суддя перевірятиме, доцільність тримання особи під вартою.

Законопроектом також пропонується скоротити процесуальні терміни в першу чергу шляхом дебюрократизации карного процесу. Йдеться про усунення необхідності складання багатьох формальних документів. "Ми практично відміняємо десятки непотрібних визначень, постанов і інших процедурних актів які заважали розслідувати, кидали слідчих і прокурорів на те, щоб вони постійно працювали з документами, а реальне розслідування затягувалося, у тому числі із-за бюрократизації цього процесу"- відмічає Андрій Портнов.

В ногу з прогресом

Проект нового КПК вводить новації не лише в самому судовому процесі. Автори законопроекту виступили ініціаторами широкого застосування технічних засобів під час проведення окремих процесуальних дій. Наприклад, допит в режимі відео-конференцій. Це дистанційне виробництвояке планують ввести по усій території України. Згідно із запланованими змінами, в кожному суді не менше двох залів має бути обладнані системами відео-конференцій. Це робиться для того, щоб заощадити час в карному виробництві.

Проектом приділяється увага забезпеченню поваги до людської гідності осіб, які притягуються до карної відповідальності і недопущення дій, які принижують їх в очах суспільства. З цією метою замість стаціонарних металевих обгороджувань, якими обладнані зали судових засідань, місця для тримання підсудних відділятимуться від іншої частини залу судового засідання обгороджуванням скла спеціального складу.

Цікавою новацією проекту КПК стало карного виробництво на підставі угод: між прокурором і обвинуваченим, а також між потерпілим і обвинуваченим

Спрощення процедури

Проектом нового КПК вводяться також спрощені види карного виробництва : відміняється інститут додаткового розслідування, а судді першої інстанції втрачають право визначати подальшу долю апеляційних скарг. Пропонується також істотне обмежити основи для призначення нового розгляду справи в суді першої інстанції за результатами апеляційного розгляду і т. п.

На думку авторів законопроекту, значному пониженню тривалості карного виробництва сприятиме судовий контроль над здійсненням досудового розслідування. Йдеться про те, що, згідно з проектом КПК, кожна дія або бездіяльність слідчого, усі процедурні моменти можуть бути оскаржені в суді. Раніше цього не було. Такі зміни дадуть можливість заощадити час розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів досудового слідства.

Важливим елементом законопроекту є удосконалення порядку проведення негласних слідчих дій. З метою запобігання випадкам отримання доказів шляхом порушення конституційних прав громадян проект КПК передбачає встановлення чіткого переліку негласних слідчих дійа також порядок їх здійснення. Уперше встановлюється винятковий перелік оперативно-розшукових дій.

При цьому передбачається, що усі негласні слідчі дії, пов'язані з обмеженням прав громадян можуть здійснюватися при розслідуванні тільки тяжких і особливо тяжких злочинів. Це означає, що оперативно-розшукові дії відносно громадянина проводити не можна, якщо йдеться про злочин середньої тяжкості або нетяжкий злочин.

Крім того більшість негласних слідчих дій зможуть проводити виключно на підставі визначення суду по клопотанню слідчого або прокурора. У такому клопотанні останні зобов'язані будуть обгрунтувати неможливість отримання відомостей про злочин і особу, яка його зробила в інший спосіб.

Також проектом КПК запропонована спрощена форма розслідування карних процесів (за умови визнання провини). Якщо підозрюваний беззаперечно визнає свою провину в скоєнні злочину, не оскаржить встановлені досудовим розслідуванням обставини справи, згоден з розглядом звинувачувального акту при його відсутності, то суд, по клопотанню прокурора, матиме право розглянути звинувачувальний акт в спрощеному порядку, без проведення судового розгляду справи в судовому засіданні. В даному випадку для проведення спрощеної форми розслідування карної провини потерпілий не повинен виступати проти такого розгляду.

Цікавою новацією проекту КПК стало карного виробництво на підставі угод. Законопроект передбачає можливість укладення двох видів угод. Зокрема останні можуть полягати між прокурором і обвинуваченим про визнання провини. За словами Андрія Портнова, це дасть можливість скоротити час карного виробництва. Цікаво, що відразу після досягнення угоди така справа невідкладно вирушає до суду для затвердження угоди.

Іншими словами якщо обвинувачений фактично визнає свою провину, то він може, наприклад, підписати з прокурором угодою, і передбачити в нім, що обвинувачений отримає менше покарання, у разі ялини надасть слідству і суду грунтовну допомогу для розкриття злочину.

Також проектом КПК вводитися угода між потерпілим і обвинуваченим.

Проект нового КПК передбачає існування судна присяжних. У законопроекті говориться, що особи, які скоїли злочин або підозрюються в скоєнні злочину, за яке передбачено пожиттєве ув'язнення, мають право, за власним бажанням, ставити питання про розгляд справи судом присяжних. В даному випадку суд повинен призначити суд присяжних. Згідно із законопроектом, суд присяжних полягатиме з двох професійний суддів і трьох (тобто більшість) присяжних суддів.

Проект також передбачає новітні норми, які забезпечують міжнародну співпрацю відносно екстрадиції громадян, які скоїли злочини.

Як бачимо, прийняття нового КПК загрожує нам багатьма нововведеннями. Але юристам це тільки на руку. Після прийняття нового КПК юристи чекають істотного збільшення об'єму робіт в цій практиці.

Кристина Венгриняк, випускаючий редактор порталу ЮРЛИГА, компанія "ЛІГА: ЗАКОН"

Також читайте: Проект КПК : виробництво в суді І інстанції

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему