У минулу суботу круїзний лайнер Costa Concordia сів на мілину, а потім практично затонув в Середземному морі у західних берегів Італії. На момент катастрофи на борту корабля знаходилися більше чотирьох тисяч чоловік, у тому числі - 35 українських туристів. Інцидент, що сколихнув весь світ, з "Титаніком XXI століття" для громадян нашої країни не став трагедією. Українці, що перебували на борту лайнера, живі. Проте усі пасажири невдалої морської подорожі мають право на компенсацію, яка буде визначена або в договірному порядку, або призначена судом, стверджує Артем Скоробогатов.
Враховуючи, що інцидент стався в територіальних водах Італії і судно ходило під італійським прапором, застосовуватимуться італійський закон і процес, а також міжнародні конвенціїдо яких приєдналася країна. Апетити потерпілих відносно розміру компенсації обмежена міжнародним і італійським законодавством.
Згідно Брюссельської конвенції від 23 квітня 1970 року (CCV, Міжнародна конвенція за контрактом на подорож), прорганизатор подорожі, самостійно або через третіх осіб надаючий транспорт, що забезпечує розміщення і інші види послуг, несе відповідальність за будь-який збиток, заподіяний мандрівникові, відповідно до положень, регулюючих надання вищезгаданих послуг, у тому числі відшкодовує усі збитки, понесені останнім через дії третіх осіб.
Конвенція обмежує відшкодування що підлягають оплаті мандрівникам, наступними сумами:
50000 золотих франків за фізичний збиток;
2000 золотих франків за матеріальний збиток;
5000 золотих франків за будь-який інший збиток.
Італія також приєдналася до європейської Директиви ЄС про захист туризму, зокрема D.LGS. 79/2011 встановлює наступні межі відповідальності :
50000 золотих франків за фізичний збиток (EUR 420.000);
2.000 золотих франків за матеріальний збиток (EUR 17.000);
5.000 золотих франків за будь-який інший збиток (EUR 42.000).
Артем Скоробогатов |
Крім того, як розповів пан Скоробогатов, договорами круїзного оператора Costa Cruises або його туристичних агентів в інших країнах можуть бути встановлені інші ліміти відповідальності, які застосовуватимуться для кожного з мандрівників.
Звичайно ж, усі ці цифри являються верхніми межами компенсацій. Враховуючи кількість передбачуваних претензій і розмір збитків, експерт упевнений, що до захисту інтересів круїзного оператора будуть залучені значні сили, які боротимуться за кожного євро. В результаті ті потерпілі, які краще підготуються і виявлять не лише більшу упертість, але і зможуть бути переконливішими (аргументують і обгрунтують розмір матеріального і особливо морального збитку, будуть представлені місцевими адвокатами і ін.) - отримають суми, наближені до верхньої межі. Ті ж, хто обмежиться лише відправленням поштою стандартної вимоги і очікуванням результату, найімовірніше, отримають мінімальне відшкодування.
"Абсолютно точно, що до цієї ситуації не можна підходити з точки зору звичайної перерваної туристичної подорожі. В даному випадку клієнти не просто не змогли вчасно заселитися в готель, запізнилися на рейс або залишилися не задоволені живленням. Пасажири Costa Concordia були схильні до ризику, пов'язаного із загрозою не лише здоров'ю, але і життю. Саме цей аргумент напевно стане базовим при формуванні вимог про відшкодування збитку"- запевняє А. Скоробогатов.
За повідомленнями ЗМІ, компанія Costa Cruises Costa Cruises обіцяє виплатити компенсації туристам, які були на борту потерпілого крах круїзного лайнера Costa Concordia, - відшкодувати повну вартість круїзу і 30% -й кредит на майбутній круїз або будь-який інший круїз на будь-якому лайнері компанії у будь-якому регіоні плавання. Питання з компенсаціями вирішуватиметься в індивідуально порядку.