Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Офіс юридичної фірми : купити або орендувати?

14.40, 2 грудня 2011
534
0

Чи варто партнерам юридичної компанії мати у своєму розпорядженні власну офісну нерухомість, або, все ж, доцільно орендувати площу в робочих цілях?

Це цікаве питання було швидкоплинно підняте ще на семінарі Олега Макарова "Розвиток партнерства в "системі координат" юридичного бізнесу"де автор не ставши поглиблюватися в деталі, лише відмітив, що віддає перевагу саме варіанту оренди - великій юридичній компанії шкідливо мати свою власний офіс.

Дійсно, якщо згадати історії гучних відходів партнерів з великих юридичних фірм в політику, то можна лише представити які фінансові складнощі виникали у компанії, щоб в короткі терміни повернути колишньому колезі його частку статутного капіталу. Завдання могло значно посилитися, якщо частина цих грошей була вкладена в нерухомість. А припустимо, якщо капітан, що покидає судно, захоче залишити "корабель" у своїй власності - клопоту з переїздом не оберешься…

Якщо додати до усього іншого зайву плинність "партнерських" кадрів на юридичному ринку України, яка спостерігалася цього року, то правильна відповідь дійсно здається очевидною - тільки оренда! З іншого боку, якщо поглянути на суми, які юридичні фірми платять за оренду у великих і престижних офісних центрах міста Києва, то в користі оренди виникають деякі сумніви. Можливо, в перспективі придбання робочої площі все ж виявиться економічно вигіднішим варіантом?

Щоб відшукати в цьому питанні золоту середину і з'ясувати за яких умов оренда офісу юридичної компанії буде вигідніше придбання робочого приміщення у власність, а за яких умов - навпаки, ми упізнали думку партнерів юридичних фірм самого різного калібру. Серед них - як столичні, так і регіональні компанії.

Що говорять партнери?

Сергій Тюрин

Зокрема, на думку партнера АТ "З.Т. Партнерс" Сергія Тюрина ухвалення такого рішення може бути продиктоване самою фінансовою готовністю до придбання нерухомості, а окрім цього - і самою політикою партнерів в цьому питанні. "Деякі навчені партнерським досвідом з не одним десятком років колеги говорять, що наявність у власності фірми нерухомості може обтяжувати партнерів і створювати додаткові складнощі при прийнятті нового партнера або виході партнера із складу фірми. І в цьому дійсно є своя логіка"- відмічає г-дінів Тюрин- "Проте на мій погляд, така проблема може бути властива лише великим фірмам з широким складом пайових партнерів, в яких частіше відбуваються партнерські зміни. Якщо говорити про переваги, то економічна вигода від придбання офісу в перспективі, звичайно ж, більш ніж очевидна. Тому, думаю, що при доброчесності і справедливості партнерів у взаєминах, наявність офісу у власності фірми містить в собі мінімальні риски при істотних перевагах".

Таким чином, Сергій Тюрин бачить значні фінансові переваги в придбанні юридичною компанією власного офісу, проте практична реалізація цих переваг, на його думку, можлива лише при стабільних і доброчесних партнерських взаємин у фірмі.

Євгеній Смирнов

Якщо розглядати це питання з точки зору партнера, як єдиного власника нерухомості, то тут може бути очевидна не одна лише фінансова вигода. Євгеній Смирновкерівний партнер ЮФ "Легарт" (м. Дніпропетровськ) вважає, що найбільш вигідним варіантом для партнера юридичної фірми є ситуація, коли офіс належить йому, як фізичній особі, а ЮФ орендує це приміщення і своєчасно платить орендну плату: "Перевагою є те, що партнер отримує свій дохід від оренди нерухомості, при цьому він хоч би побічно контролює його експлуатацію, встановлює "розумну" ціну і не розірве договір оренди без вагомих причин. Але головне, що при цьому він ще більше замотивирован на фінансовий успіх своєї компанії. У інших випадках, вигідніше орендувати офісне приміщення, міняти його залежно від потреб ЮФ і виробленій стратегії розвитку, а фінансовий ресурс витрачати на розвиток юридичного бізнесу ".

Микола Орлов

Партнер ЮФ "ОМП" Микола Орлов розглядає питання робочого приміщення для юридичної компанії в першу чергу крізь призму її кадрових масштабів. Він вважає, що для невеликих юридичних фірм вигіднішим може виявитися придбання офісу у власність: "Власність на офіс означає відсутність витрат на оренду офісу, можливість, без ризику втрати офісного приміщення, проведення необхідних бажаних ремонтів і установку відповідного стаціонарного устаткування. Зрозуміло, що за часів кризи, ці переваги стають ще важливішими і відчутнішими. Закрив офіс - перечекав скрутні часи. Ніхто не виганяє, усі меблі і техніка в надійному місці". У теж час, на думку Миколи для великих юридичних фірм опція придбання офісу є менш привабливою, оскільки подібна купівля, а також витрати на її відхід і підтримку є сьогодні дуже дорогим задоволенням.

Крім того, у великих фірмах можуть бути значні коливання кількості співробітників, що зробить відповідну інвестицію в купівлю нерухомості менш вигідної. Отже, Микола Орлов упевнений, що для великих юридичних фірм доцільніше економити на придбанні офісних приміщень, перекладаючи тим самим численний клопіт і витрати експлуатації на орендодавця.

Костянтин Пильков

У свою чергу, керівний партнер ЮФ Cai & Lenard Костянтин Пильков упевнений, що придбання офісу для сталої у своїх розмірах юридичної фірми може виявитися хорошою ідеєю. Адже нерухомість закладає основу фінансової стабільності фірми, яку не варто плутати із стабільністю її позицій на ринку послуг. Втім, це питання є далеко не головним у формулі роботи успішної юридичної компанії : "Офіс юридичної фірми - це не банк і не могила дідуся, нічого страшного не станеться, якщо одного разу його адреса зміниться. Деякі наші великі клієнти ні єдиного разу (!) не бували у нас в офісі, при цьому співпраця з ними найтісніша. Контора з усіма її зручностями має бути призначена для тих, хто в ній постійно мешкає. Так, шик і блиск офісу, який цілиться у візитера, запрошеного в добре обставлений офіс з тією тільки метою, щоб розкіш давила на нього, наприклад, в переговорах - хороший привід замислитися про власний офіс. Хоча досвідченого парламентера усі убрання контори, так само як і факт наявності прав власності на неї, залишить байдужим" - відмічає юрист.

Як бачимо, підхід до придбання або оренди нерухомості для роботи юридичної компанії може бути абсолютний різним. Проте вирішальним чинником в прийнятті цього питання послужить величина (штат) компанії і динаміка її розвитку. Лише досягнувши піку свого росту, який передбачений стратегією розвитку компанії, її власники можуть сісти за стіл переговорів і підрахувати усі фінансові переваги і недоліки придбання постійного "місця проживання" для своєї компанії. При цьому, ухвалення рішення про купівлю нерухомості буде найкращою гарантією їх довгострокових партнерських стосунків!

Сергій Саченко, головний редактор порталу ЮРЛИГА

По цій темі читайте також колонку Эрнеста Грамацкого "У юрфірми-квартиронаймача абсолютно інше світовідчуття"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему