Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Експерт: "У зв'язку з рішенням КСУ може початися друга хвиля кредитних суперечок"

16.38, 15 листопада 2011
307
1

Тепер суди при розгляді суперечок між фінансовими установами і споживачами зобов'язані враховувати норми Закону "Про захист прав споживачів". У позичальників з'явився реальний шанс визнати несправе...

Сьогодні Конституційний суд України оприлюднив прийняте 10 листопада рішення у справі про конституційне звернення стосовно захисту прав споживачів кредитних послуг.

Звернення торкалося неоднакового застосування судами норм Закону. Так, частенько суди, посилаючись на "Узагальнення судової практики розгляду цивільних справ, що виникають з кредитних правовідносин" , не застосовували норми Закону до спор, що виникають після укладення кредитного договору. У самому узагальненні було вказано, що "після укладення договору між сторонами виникають кредитні правовідносини, тому до спор по виконанню цього договору вказаний Закон не може застосовуватися, а застосуванню підлягає спеціальне законодавство, регулююче кредитні правовідносини".

Тепер же Конституційним судом чітко вказано, що дія Закону поширюється на правовідносини між кредитодателем і позичальником (споживачем) за договором про надання кредиту, що виникають як при укладенні, так і виконання такого договору.

В зв'язку з цим у позичальників з'явився реальний шанс визнати несправедливі умови кредитних договорів недійсними, вважає Ростислав Кравецадвокат, старший партнер АК "Кравец, Новак і  партнери". Так багатьма фінансовими установами встановлені значні розміри штрафних санкцій, передбачено збільшення процентної ставки у разі несвоєчасного погашення кредиту, покладені на позичальника неправомірні додаткові платежі.

На мій  погляд, зараз може початися друга хвиля так званих кредитних  суперечок, пов'язаних з визнанням кредитних  договорів недійсними у  зв'язки з порушенням норм Закону. Так, п.5. ст.18 Закону передбачено, що якщо положення договору визнане несправедливим, включаючи ціну договору, таке положення може бути змінене або визнане недійсним. В зв'язку з цим можна відмітити, що можуть бути визнані недійсними не лише умови договору, але і в цілому кредитні договори.

Крім того, існує велика вірогідність залучення суддів, які раніше ігнорували вимоги Закону до дисциплінарної відповідальності.

Відносно же перегляду раніше прийнятих рішень, в яких суди ігнорували вимоги Закону, говорити доки рано.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему