Століття прогресу накладає свій відбиток на усі сфери діяльності людини. Не залишилося без уваги і те, що стосується документообігу. Ось і наші сусіди з Росії якраз зайнялися цим питанням, заздалегідь розміркувавши, як багато часу у громадян віднімає метушня по держустановах то за однією довідкою, то за іншою. І як вивід прийшли до рішення, що ці установи не повинні мати права вимагати ті документи, що вже є в базах даних яких-небудь відомств.
Задумка звичайно хороша, але як завжди є своє але. Відомства успішно провалили усі рядки, а тому було прийнято рішення Соломона, яке могло б хоч чимось порадувати очікуючих і в той же час дати надію на прийдешні зміни. Сама ідея власне полягає в наступному. За допомогою Інтернет-порталу gosuslugi.ru громадяни РФ зможуть максимально спростити собі процес отримання тій або іншою муніципальною або держпослуги. Сайт після реєстрації надає можливість проглянути увесь перелік послуг, які може запропонувати певна держустанова, їх опис, ну і, звичайно ж, ви можете оформити потрібну послугу. Наприклад, така інстанція як МВС Росії згідно з переліком може забезпечити наступне:
- держпослугу з видачі посвідчення приватного охоронця;
- державний технічний огляд транспортних засобів;
- держпослугу з видачі юридичній особі ліцензії на придбання цивільної зброї (патронів) за межами РФ;
- проставляння апостиля на офіційних документах, що підлягають вивезенню за межі РФ;
- ряд інших послуг.
Відповідно, кожен держорган пропонує ті послуги, які він може надати громадянам і організаціям.
Старт системи електронної взаємодії в Росії
З 1 жовтня 2011г. федеральні відомства Росії переходять на електронну форму міжвідомчої взаємодії при наданні послуг громадянам і організаціям. Відомствам заборонено просити у фізичних і юридичних осіб документи, які є у розпорядженні інших федеральних органів виконавчої влади. Усі необхідні відомості вони повинні отримувати один від одного через систему міжвідомчої електронної взаємодії, яка покликана з'єднати інформаційні системи державних відомств. Перекладу на міжвідомчу взаємодію підлягають близько 340 держпослуг. Система міжвідомчої електронної взаємодії витримує 2 млн. звернень в добу, тобто перевершує річні потреби, які складають близько 560 млн. звернень в рік. За даними Міністерства зв'язку і масових комунікацій РФ найближчим часом потужність системи може зрости до 2 млрд. звернень в день. Правда, це доки справа трохи віддаленого майбутнього.
Міжвідомчу взаємодію на федеральному рівні охоплює 61 відомство. Основними ж вважаються наступних п'ять: Федеральна податкова служба, Федеральне казначейство, Росреестр, Федеральна міграційна служба і Пенсійний фонд, оскільки на них доводитися левова частка усіх можливих запитів : відомості, що надаються цими відомствами, використовуються для надання 304 держпослуг.
У досить непоганому темпі відомства взялися за здійснення електронної взаємодії. І ось - до другої декади жовтня майже усім відомствам РФ вдалося налагодити електронний міжвідомчий обмін документами при наданні держпослуг громадянам і організаціям. І тільки на пальцях однієї руки можна злічити органи, які доки не запустили електронні сервіси, тому вимушені виконувати вимогу законодавства за допомогою кур'єрів або поштових служб.
Що ж до регіонів і муніципалітетів, то судячи з рядків відпочинок і відпустка цього літа їх співробітникам не світить, оскільки старт другого етапу модернізації системи міжвідомчої взаємодії доводиться на 1 липня 2012 року. До цього часу вже повинні з'явитися напрацювання, виявляться помилки і шляхи їх виправлень. Цьому сприяє той факт, що вже з перших днів починає працювати гаряча лінія, куди дзвонитимуть відносно усіх недоробок у функціонуванні системи.
Білі плями системи : захист даних і користувачів
Проте деякі питання, які безпосередньо торкаються користувачів, поки що не остаточно продумані. Наприклад, законопроект, який гарантує громадянам захист від неналежно наданих послуг лише знаходитися на розгляді. Некоректно зробленою послугою може вважатися та послуга, терміни надання якої були затягнуті. Також цей законопроект передбачає можливість того, що захищати потерпілих буде Генпрокуратура, якій потрібно подати скаргу і відповідно вже саме вона буде зобов'язана представляти інтереси "жертви" в суді.
Слід також пролити світло на ряд технічних нюансів системи електронної взаємодії. Збереження даних забезпечуватиметься:
- тим, що дані не об'єднані в єдину базу, у кожного органу як була своя, так вона і залишиться. Канали обміну інформацією між ними захищені.
- електронно-цифровим підписом не лише громадянина, але і службовця. Будь-яка важлива зміна у базі даних, наприклад про угоди по нерухомості, необхідно буде підтверджувати електронно-цифровим підписом, і тоді службовці відповідатимуть за ці дані. Відповідальність вводитиметься усередині відомств і за просочування інформації з баз даних за її розкрадання.
Електронний уряд спустошить коридори держустанов
Такий електронний уряд само по собі є відмінним рішенням проблеми черг біля кабінетів в держустановах, а також забезпечує значне заощадження часу громадян, адже вони будуть позбавлені від метань від кабінету до кабінету у пошуках потрібної довідки. Економія торкається не лише часу: за попередніми підрахунками введення системи "Електронного уряду" дозволить економити кожному відомству не менше одного мільярда рублів в рік.
Окрім усіх вищезгаданих плюсів система електронної взаємодії обмежує контакт чиновників і безпосередніх прохачів їх "милості", що у свою чергу сприятиме зниження рівня корупційних ризиків. Останнє є одним з основних аргументів, які наводяться експертами на користь функціонування системи.
Слабкі сторони "ідеальної системи"
Деякі складнощі по впровадженню такої системи торкаються по-перше, території РФ, а саме розмірів держави, яка включає безліч округів, на яких немає доступу до Інтернету. Серйозніші причини торкаються людського чинника. Система, як ідея, дуже хороша і безумовно виправдовує усі витрати на себе, але ми часто стикаємося з тим фактом, що навіть ідеальну систему може зіпсує некваліфікований працівник.
Бюрократія сама по собі настільки сильно вплесла в життя держапарату, що досить важко буде її зжити. Вона в змозі перетворити ідею, яка спрямована на її викорінювання, в зручне для себе русло, що може перетвориться на ще один привід для корупції. Напевно, тільки суворий контроль зможе врятувати ситуацію від краху і не дозволить, щоб витрачені фінанси поплили в невідомому напрямі.
Електронний документообіг ще толком не встигли освоїти, як він вже почав працювати на благо іміджу Росії - Всесвітній банк і Міжнародна фінансова корпорація підняли Росію в рейтингу сприятливості ділового середовища "Ведення бизнеса-2012" (Doing Business - 2012) на чотири позиції: РФ тепер займає 120-й рядок, розташувавшись між Кабо-Верде і Коста-Рікою. Однією з причин такого підвищення вважається саме введення системи електронного документообігу.
Наталія Шнырспеціально для сайту "ЮрЛига"