Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Зірки юриспруденції і телеекранів

09.46, 23 вересня 2011
3050
4

Українські юристи в ролі ведучих на телебаченні: причини і наслідки популярності. Судові шоу, аналітичні і правообразовательные програми - коментарі телеведучих. Як юристові стати зіркою телеекранів?

Популярність юриста існує, в основному, "у вузьких кругах". Більшість обивателів і не підозрюють про існування в Україні розвиненого юридичного бізнесу, рейтингів юрфірм і фахівців безлічі практик. Але мас-медіа дозволяють юристам набувати популярності не лише завдяки успішним судовим справам і угодам. Уважні спостерігачі можуть помітити, що в юридичних коментарях до публікацій в Інтернеті, газетним статтям і телесюжетам часто мелькають одні і ті ж прізвища. А деякі йдуть далі - стають ведучими телепередач, завдяки чому особи українських юристів знають навіть бабусі на крамничках.

ГРА ДО СУДУ

Спори і пристрасті розгораються не лише в судах реальних, але і в умовних - телевізійних. Судові телешоу - популярний вид програм на телеканалах багатьох країн. Ролі суддів, прокурорів і адвокатів в них грають справжні правознавці.

Ймовірно, найвідоміший для широких кругів населення український юрист-телеведучий - Ірина Калинскаяадвокат, медіатор, керівний партнер юрфірми "Чернявский, Калинская і партнери", арбітр Міжнародного комерційного арбітражного суду, і при цьому - суддя в телешоу. Символічну суддівську мантію адвокат уперше одягнула в програмі "Сімейні справи з Іриною Калинской" на каналі "1+1". Потім Ірина Михайлівна почала освічувати глядачів каналу "Інтер" в шоу "Судові справи. Злочин і покарання", а на сьогодні розбирає сімейні справи в новому проекті "Інтеру" - "Сімейний суд".

"Шість років тому я не спостерігала особливої тенденції по прагненню українських юристів потрапити на телебачення - розповідає Ірина Калинская ЮРЛИГЕ. - Але сьогодні я це спостерігаю. Одні юристи, прагнучи "засвітитися" в телевізорі, хочуть просто збільшити сою публічність, впізнанність. Інші хочуть поліпшити своє матеріальне становище. Треті через телебачення хочуть посилити свою вагу в реальних судах, куди вони ходять щодня. Для мене телебачення - це вже частина мого життя. Ця величезна кількість цікавих людей, фанатично захоплених своєю професією".

Ірина Калинская : "Головне вірити, що життя чудове і на екрані, і наяву".

И. Калинская відмічає, що досвід роботи на телебаченні по-різному відображається на її основній роботі: "Більше позитиву, бо люди довіряють тобі на екрані, і так само довіряють в житті. Тому клієнти звертаються іноді лише тому, що бачили мене на екраніі у них схожа історія. З негативних наслідків - це те, що опоненти моїх клієнтів іноді спочатку не хочуть зі мною зустрічатися, оскільки бачили мене по телевізору і не хочуть, щоб я їх "розклала по кісточках і вивела на чисту воду". Те ж торкається і суддів: одні говорять, що їм не подобається, як я ідеалізую наш суд. А інші судді іноді дивляться нашу програму, щоб якось поліпшити свою роботу в суді, і намагатися робити її людянішою".

Сама Ірина ввести справи в справжніх судах перестала, оскільки розчаровалась в судовій системі: "Усе залежить тільки від настрою судді, від його завантаженості справами, його особистій зацікавленості в справі. Я не говорю, що усі судді такі. Але на сьогодні таких надто багато. Це проблема держави". "Головне вірити, що життя чудове і на екрані, і наяву"- резюмує И. Калинская.

"Інтер" впритул зайнявся виробництвом судових шоу, в його проектах в ролі адвокатів і обвинувачів побувало багато юристів. Окремо слід виділити адвокатів Петра Бойко, Євгенія Солодковіце-президента Союзу адвокатів України Ольгу Жуковскуюа також голови Національної служби посередництва і примирення Олександра Окисаякий "працював" суддею на ТБ.

На судових телешоу в ролі суддів, адвокатів і обвинувачів побувало багато українських юристів

До речі, вищезгаданий Євгеній Солодкокерівний партнер АГ "Солодко і партнери", юрист-криміналіст, захисник екс-глави Госфинуслуг Василя Волги, не упускає можливостей "засвітитися" на ТБ. Так, нещодавно адвокат взяв участь в реалити-шоу телеканалу ICTV "Джентельмены на дачі", ставши одним з трьох членів так званого "будинкового комітету" шоу. У цій програмі Е. Солодко консультує з юридичних питань учасників - колишніх ув'язнених.

НЕ ПО-ДИТЯЧОМУ

Бути телезіркою для обраного інтелектуального кола осіб вирішила Наталія Доценко-белоус - відомий юрист у сфері нерухомості, будівництва і земельного права, адвокат ЮФ "Василь Кисиль і Партнери", радник ГКЦБФР, автор книги "Правова енциклопедія інвестування будівництва". Наталія веде авторські програми на специализованном інформаційно-аналітичному каналі UBC - "Бізнес, стратегії і право" і "Лідер ринку". Як повідомила адвокат ЮРЛИГЕ, з жовтня 2011 року ці програми з'являться і на Першому діловому каналі.

"Мої телевізійні проекти - це складова мого професійного становленнящо дозволяє вести відкритий діалог на актуальні юридичні проблеми, намагатися донести до зацікавлених осіб способи рішення можливих бізнес- і юридичних проблем. На жаль, юридичні послуги доступні не кожному, тому можливість відкритого їх обговорення в прямому ефірі передач дозволяє допомогти громадянам в рішенні їх життєвих ситуацій. Однією з цілей моїх телевізійних проектів є підвищення юридичної обізнаності громадян, роз'яснення актуальної правової проблематики. Діалог з представниками державної влади дозволяє розставити акценти на проблемах, і навіть виробити підходи до рішення проблем, - розповідає Наталія Доценко-белоус. - Оскільки передачі я провожу поза робочим часом, то робочий процес вони не зачіпають. При цьому вони дозволяють розширити професійний світогляд, поглибити знання у сфері бізнесу. Це величезне задоволення - мати можливість спілкуватися цікавими людьми, професіоналами у своїй галузі, це потужний стимул для самоудосконалення".

Наталія Доценко-белоус : "Я і в передачі продовжую бути адвокатом".

А ось телеведучій в прямому розумінні цього слова Наталія себе не вважає, і в телешоу учавствовать би не хотіла, хоча публічність юриста вважає вимушеною необхідністю: "Я і в передачі продовжую бути адвокатом. У моєму розумінні, формат шоу несумісний з юриспруденцієющо вимагає серйозного і відповідального підходу. В процесі ефіру мені доводитися контролювати кожну свою думку і висловлювану інформацію, оскільки я розумінню, що невірно або недостовірний озвучена інформація в наступному буде використана проти мене. У наших реаліях юристи вимушено стають публічними, оскільки це один з небагатьох способів заявити про проблему і наявні шляхи її рішення". На думку Н. Доценко-белоус, просвітницька діяльність за допомогою ЗМІ є важливим внеском у розвиток права.

ПРАВО В ПОЛІТИЦІ, ПРАВО НА ПОЛІТИКУ

Юристам, які стають популярними завдяки ЗМІ, рідко вдається обійти політичні теми. Відомий адвокат Тетяна Монтян не боїться відкрито відстоювати свої переконання. Монтян - юрист "народний", досвіду працювати перед камерою їй не позичати, тому в ролі телеведучої вона виглядає досить органічно. Канал відповідає, опозиційний - ТВі. Програма "Альбертейнштейн" - щотижневе іронічне шоу, в ефірі якого юрист, бізнесмен і "людина з народу" обговорюють події тижня - економічні, політичні, правові. "У мене особисто в незапам'ятні часи почали брати коментарі - розповідає Тетяна Монтян ЮРЛИГЕ про свою появу на телебаченні. - Про інших не знаю, а я пішла на ТБ для того, щоб мати додатковий ретранслятор для донесення моїх ідей до суспільства".

Результати теледосвіду Т. Монтян - позитивні. "Обізнаність суспільства про мої ідеї зросла - говорить адвокат. - З негативу - часто доводиться відмовляти людям, оскільки я не можу узяти їх справи через нестачу часу". При цьому Тетяна признається, що сама телевізор не дивиться взагалі.

Тетяна Монтян : "ТБ - додатковий ретранслятор для донесення моїх ідей до суспільства".

Регіональні канали частіше балують глядачів правообразовательными передачами, ведучими яких виступають юристи. Тут і вимоги нижчі, а також часу і амбіцій у провінційних телезірок більше. Хоча серед них попадаються і справжні скандальні особи - як приклад можна привести програму дніпропетровського ТБ "Губернські хроніки", яку вів досить відомий (і не лише на Дніпропетровщині) адвокат Борис Филатов. Об'єктом його критики часто ставали впливові чиновники і політики, у тому числі з правоохоронних органів. Як адвокат Филатов брав участь в резонансних судових процесах. Окрім адвокатської діяльності, заробляє на торгівлі цінними паперами і нерухомістю.

"Якщо позначити одним словом мій внутрішній стан, який привів до закриття "Губернських хронік", то це - втома. Хоча насправді причин значно більше. - розповідав Филатов в інтерв'ю місцевому виданню після закриття програми. - П'ять років я жив без вихідних, п'ять років відбивав телефонні атаки чиновників, які благали критикувати їх поделікатніше... Я планую стати першим українським космічним туристом. Мені пощастило пробитися в суборбітальний проект, і якщо вони закінчаться успішно, то вже у вересні 2011 року мені вдасться побувати в космосі". Як вдалося упізнати ЮРЛИГЕ, зараз Б. Филатов продовжує працювати на дніпропетровському ТБ.

АЛЬТЕРНАТИВНІ ВАРІАНТИ

Юристи - люди усебічно розвинені, можуть вести і неюридичні програми на ТБ, і юридичні не на ТБ.

Лариса Денисенко : "Я дуже боялася, що мені запропонують вести програму на кшталт "Годину суду".

Наприклад, успішний адвокат і письменниця Лариса Денисенко була автором-ведучою культурологічної програми "Документ+" на телеканалі "1+1. ЮРЛИГА запитала у Лариси, погодилася б вона вести телепрограму юридичної спрямованості : "Колі до міні надійшла пропозиція бути ведучою, я дуже боялася якраз того, що мені запропонують вести програму на кшталт "Годину суду", мені цілком вистачає реальних судів, від чим би не хотілося займатися, то це - телевізійними суддівськими сурогатами. Нормально та адекватно показати судовий процес в Україні не здатні ані телевізійні, ані серіальні проекти. Допускаю, що такі проекти мають свого читача, і навіть приносять користь, але мені б не хотілося цим займатися. Хоча книжка "Верховні судоми" К. Баклі, де йдеться якраз про прихід ведучої розважального суддівського шоу до Верховного Суду, мені дуже сподобалася та насмішила. Я б хотіла вести авторську програму про книжки, театр, про українські міста та містечка, а також про вибір людини. Ще міні цікавлять програми, де б дітей доступно, весело та сучасно навчали відстоювати та розуміти власні права. Також міні дуже приваблює політична сатира".

Ірина Дбайлива : "Зараз ми активно ведемо переговори з декількома українськими каналами".

А юрист і народний депутат Ірина Дбайлива веде авторську радіопрограму "Ваше Право з Іриною Дбайливої" на радіо "Ера". Її мета - через розбір конкретних прикладів, коли закон допомагає або заважає звичайній людині в його повсякденному житті, показати зв'язок законодавців з людьми, для яких вони пишуть закони. "Бажання стати радіоведучій прийшло досить несподівано - розповіла Ірина ЮРЛИГЕ. - Будучи частим гостем політичної програми на радіо "Ера" "Вiд першої особини", в другій частині якої слухачі можуть поставити питання гостю, я звернула увагу, що люди в основному дзвонять для того, щоб розповісти про свою біду і отримати юридичну консультацію в ефірі. Так і народилася ідея радіопрограми "Ваше право" з Іриною Дбайливою". За рік в ефірі програма стала настільки популярною, що з нового сезону тривалість була збільшена в два рази. Ми постійно маємо зворотний зв'язок з нашими слухачами, отримуємо листи і телеграми, багато хто навіть спеціально приїжджає у ВР, щоб поспілкуватися особисто. Це свідчить про те, що людям наша програма потрібна! Що ж до виходу подібного проекту в телевізійному форматі, то зараз ми активно ведемо переговори з декількома українськими каналами, і я нічого не виключаю, але серйозною перешкодою для цього є мій занадто насичений робочий графік".

ЯК СТАТИ ЗІРКОЮ

Як же потрапити на ТБ? Як юристові стати зіркою телеекранів, і які наслідки надмірної публічності? Про свій досвід розповідає Ірина Калинская: "Якщо говорити про регулярні сьемках, то шлях один - через кастинг. Я потрапила на телебачення саме таким способом. Конкуренція на кастингах і велика, і не дуже. Велика - тому що багато юристів хочуть спробувати свої сили на різних юридичних телепроектах. З іншого боку - дуже швидко відсіваються ті юристи, які або не телегенічні, або бояться телекамер, або не володіють легко професійною українською мовою настільки, щоб не заїкатися на сьемке. ...Я довго коливалася перш, ніж наважилася спробувати себе на телебаченні. З одного боку, хотілося побути актрисою (про це мріють багато девченок з дитинства), з іншого боку, я розуміла, що сьемки забиратимуть багато часу в моєму робочому графіку. Досвід на телебаченні учить багато чому. В першу чергу, я навчилася по-іншому відноситися до людей, дбайливіше якось. Адже під час сьемки перед очима проходить величезна кількість справ і людей. Це колосальний досвід людського спілкування. І, до того ж, це прекрасна юридична практика"!.

Користь для юристів від роботи на ТБ відмічає і Наталія Доценко-белоус: "Робота на телебаченні дозволяє розвинути якості, затребувані в юриспруденції, - ораторські здібності, уміння вести дискусію, що має багато спільного з переговорним процесом, навички лаконічного формулювання думок, уміння коротко і змістовно розкривати проблему і визначати шляхи її рішення".

Рецепти успіху від досвідчених правознавців-телеведучих схожі. "Необхідно мати добре підвішену мову, а також знання, цікаві і корисні телеглядачам"- розповідає Тетяна Монтян.

Для роботи на ТБ юристові потрібні харизма, телегенічна і професіоналізм

Уміти не помічати камеру і пам'ятати багато правил зйомки радить И. Калинская. А ще - "уміти "прожити" на екрані ту історію, яку юрист дарує глядачеві. І прожити її потрібно дуже чесно, бо фальш видно на екрані дуже і дуже". Крім того, телезірці потрібні харизма, здоров'я і гарний настрій : "Харизма - це щось особливе, що у тебе є в душі, і чим ти готів з вдячністю і радістю ділитися і з глядачем, і з усіма, хто є на сьемочной майданчику. Потрібно повністю забувати про своє "мирське" життя, потрібно повністю віддаватися тій історії, яка зараз знімається. Не можна хворіти - за зрив сьемки є штрафи, прописані в контракті. Також не може бути поганого настрою на сьемочной майданчику. ...Потрібно шматочок свого життя дарувати телебаченню".

Важливість харизми і професіоналізму виділяє і Лариса Денисенко: "На телебаченні успіху може досягнути харизматичний правник, котрий вже багато чого досягнувши у своїй професії, трохи знудився нею, але готовий поділитися своїм досвідом з іншими людьми. Наприклад, важко бути адвокатом-початківцем та зіркою ТБ-шоу, але цілком можливо бути успішним правником та вести телевізійну програму, якщо ти вже ствердився у правничій сфері. Правник може оберни для собі будь-який шлях, бути мовчазним та закритим - або всюдисущим та публічним. Справа у професійності. Якщо правник - фахівець, котрий вміє чітко та виважено викладати свої думання, відчуває право, і до того ж не позбавлений іронічного ставлення до собі та соціуму - слухати таких людей щонайменше не сумно".

Незалежно від того, хочете ви бути відомим юристом-телеведучим або просто успішним провідним фахівцем у своїй правовій сфері, популярність вимагає "тримати марку". Сподіваємося, що представники українського юридичного співтовариства на телебаченні і надалі обов'язково радуватимуть телеглядачів новими і потрібними правообразовательными проектами. Телевізійна юриспруденція може бути і високоінтелектуальною, і розважальною, але завжди повинна - просвітницькою, цікавою, якісною.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему