Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Вартість нотаріальних послуг планується врегулювати законодавчо

12.00, 19 вересня 2011
4681
6

Аналіз мінюстівських законодавчих ініціатив

Міністерство юстиції України на своєму офіційному веб-сайті розмістило повідомлення про те, що розробляються пропозиції щодо змін до Закону "Про нотаріат", якими планується врегулювати процеси встановлення вартості нотаріальних послуг і передбачити максимально допустимі розміри вартості окремих послуг. Змінами до законодавства пропонується передбачити за вчинення нотаріальних дій, обов'язковість яких визначена законодавством, плату у розмірі, встановленому Мін'юстом, і зробити її однаковою, як для державних, так і для приватних нотаріусів.

Хоча формально нотаріальна діяльність не відноситься до підприємницької, але виходячи із існуючих реалій та беручи до уваги встановленні обмеження щодо можливості поєднання нотаріальної діяльності з іншими видами діяльності, немає підстав стверджувати, що особи, які виявили бажання здійснювати приватну нотаріальну діяльність, повинні це робити виключно з альтруїстичних міркувань. Доцільно вважати, що результат діяльності приватного нотаріуса повинен покривати понесені ним затрати у зв'язку із такою діяльністю і забезпечити певну матеріальну вигоду від неї. Отримання можливості розпочати діяльність в якості приватного нотаріуса, а також подальша така діяльність зумовлює значні як разові так і періодичні витрати.

Маркіян Мальський,

керівник Західно-української філії АО Arzinger

При визначенні собівартості послуг нотаріуса потрібно брати до уваги високі вимоги, які ставить законодавець як до особи, яка має намір займатись нотаріальною діяльністю, так і до місця здійснення такої діяльності і засобів, які будуть використовуватись при цьому.

Собівартість послуг нотаріуса залежить від місця здійснення такої діяльності (вартість придбання/оренди приміщення, розмір заробітної плати для найманих працівників і т.д.). Всі ці чинники спричиняють те, що на нотаріуса щомісяця чекають значні витрати, які він мусить самостійно покрити та про які державному нотаріусу не потрібно турбуватися через те, що держава його забезпечує необхідним приміщенням, технічними засобами та й гарантованою щомісячною заробітною платою. У зв'язку з цим приватний нотаріус має мати можливість визначати таку вартість своїх послуг, яка б, крім покриття собівартості, забезпечувала йому певний дохід.

Впровадження ініційованих змін навряд чи призведе до досягнення декларованої мети - зменшення вартості нотаріальних послуг. Встановлення фіксованої вартості нотаріальних послуг для всіх нотаріусів зумовить необхідність впровадження системи контролю за дотриманням вимог, що в свою чергу створює додаткові затрати матеріальних та людських ресурсів зі сторони контролюючих органів.

Крім того, законодавче закріплення вартості окремих послуг приватних нотаріусів, скоріш за все, змусить їх компенсувати недоотримані доходи за рахунок підняття вартості інших послуг, а в окремих випадках може спричинити припинення здійснення нотаріальної діяльності окремим особами в місцевостях, де нотаріальна діяльність і так не генерує значного доходу.

На сьогоднішній день в особи, яка має потребу отримати нотаріальні послуги, є альтернатива:

- відносно невисока вартість нотаріальних послуг при не завжди комфортних умовах їх отримання (приміщення, черги і т.д.);

- отримання нотаріальних послуг в комфортних умовах за вищу ніж в державного нотаріуса плату.

Зменшення високої вартості послуг приватних нотаріусів доцільно вирішувати не адміністративними методами і надмірним регулюванням цієї сфери, а шляхом зменшення вартості доступу для нотаріусів до відповідних державних реєстрів, вирішення питання щодо ціноутворення вартості бланків, які використовуються нотаріусами у їх діяльності та їх вартості, а також шляхом створення належних умов для діяльності державних нотаріусів (забезпечення належними приміщеннями, технічними засобами, кількістю нотаріусів).

У випадку створення належних умов для надання послуг державними нотаріусами останні зможуть конкурувати з приватними не тільки ціною. На сьогоднішній день спостерігається підвищений попит на послуги державних нотаріусів, тому збільшення їх кількості створить умови для зростання надходжень до державного бюджету від діяльності органів нотаріату.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему