Глобалізація сучасного світу, створення наднаціональних і міжнародних фінансових і політичних утворень, інтеграція світових економік в єдині регіональні і трансграничні ринки об'єктивно викликали необхідність в створенні єдиного правового поля, яке дозволило б уніфікувати нормативне регулювання об'їдених ринків і вільне переміщення капіталів.
Одним з головних напрямів розвитку регулювання на об'їдених ринках є антимонопольне регулювання. Яскравим прикладом динамічного розвитку наднаціонального антимонопольного регулювання виявляє собою система організації антимонопольного регулювання в Європейському Союзі, системотворним елементом в якій є Європейська комісія - основний регулятор економічної конкуренції, що забезпечує дотримання положень Лісабонського Договору, які визначають правила конкуренції на єдиному внутрішньому ринку Євросоюзу.
Сергій Шкляр, старший партнер адвокатського об'єднання Arzinger |
Проте, сьогодні ми маємо унікальну можливість спостерігати становлення наднаціонального антимонопольного регулювання не лише в країнах єврозони, але і у ближчих для України державах - Білорусії, Казахстані і Росії. Так, в липні 2011 року парламент Російської Федерації ратифікував ув'язнене вказаними державами в грудні 2010 року Угода про єдині принципи і правила конкуренції. Його метою є формування Сторонами єдиної конкурентної політики для забезпечення вільного переміщення товарів, послуг, капіталу, свободи економічної діяльності, ефективної роботи товарних ринків на території нової геополітичної і економічної освіти - Митного союзу, і недопущення негативної дії на взаємну торгівлю Сторін.
Угода встановлює Єдині принципи і правила конкуренції на території Сторін і для їх господарюючих суб'єктів на трансграничних ринках на території двох і більше Сторін. Критерії віднесення ринку до трансграничного для визначення компетенції Комісії Митного союзу будуть встановлені рішенням Міждержавної ради ЕврАзЭС (Найвищого органу Митного союзу) впродовж 6 місяців після набуття чинності Угоди. Єдині принципи і правила конкуренціїзокрема, передбачають:
неприпустимість антиконкурентних дій органів влади;
заборона на угоди, що обмежують конкуренцію;
заборона на координацію економічної діяльності господарюючих суб'єктів;
заборона на зловживання господарюючими суб'єктами домінуючим положенням;
заборона на недобросовісну конкуренцію;
можливість державного цінового регулювання на товарних ринках, що не знаходяться в стані природної монополії.
Уповноваженим органом у сфері контролю за дотриманням єдиних принципів і правил конкуренції єдиного економічного простору являється Комісія Митного союзу. Комісія Митного союзу може прийняти рішення про накладення штрафу за порушення правил конкуренції на трансграничних ринках на території двох і більше Сторін. Таке рішення є старанним документом і підлягає виконанню національними органами примусового виконання актів Сторони, на території якої зареєстрований господарюючий суб'єкт-порушник. Акти, дії (бездіяльність) Комісії Митного союзу у сфері конкуренції оспорюються в Суді ЕврАзЭС в порядку, передбаченому Статутом Суду ЕврАзЭС і Угодою про звернення до Суду ЕврАзЭС по спорах у рамках Митного союзу.
Таким чином, як ми можемо бачити із структури нових наднаціональних антимонопольних відомств (Комісія Митного союзу і Суд ЕврАзЭС), їх компетенції і повноважень, прообразом системи антимонопольного регулювання Митного союзу являється саме система організації антимонопольного регулювання Європейського Союзу. Слід вважати, що через існуючу значну інтеграцію ринків України з ринками держав-членів Митного союзу, порівняно з іншими геополітичними утвореннями, Єдині правила і принципи конкуренції, і що важливо - успішна практика їх застосування - можуть стати істотним поштовхом і прискорити інституційний, законодавчий і правозастосовний розвиток системи антимонопольного регулювання в Україні.