Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Думка: Єдині правила і принципи конкуренції Митного союзу можуть посприяти розвитку системи антимонопольного регулювання в Україні

14.00, 18 серпня 2011
1678
0

Глобалізація сучасного світу, створення наднаціональних і міжнародних фінансових і політичних утворень, інтеграція світових економік в єдині регіональні і трансграничні ринки об'єктивно викликали необхідність в створенні єдиного правового поля, яке дозволило б уніфікувати нормативне регулювання об'їдених ринків і вільне переміщення капіталів.

Одним з головних напрямів розвитку регулювання на об'їдених ринках є антимонопольне регулювання. Яскравим прикладом динамічного розвитку наднаціонального антимонопольного регулювання виявляє собою система організації антимонопольного регулювання в Європейському Союзі, системотворним елементом в якій є Європейська комісія - основний регулятор економічної конкуренції, що забезпечує дотримання положень Лісабонського Договору, які визначають правила конкуренції на єдиному внутрішньому ринку Євросоюзу.

Сергій Шкляр, старший партнер адвокатського об'єднання Arzinger

Проте, сьогодні ми маємо унікальну можливість спостерігати становлення наднаціонального антимонопольного регулювання не лише в країнах єврозони, але і у ближчих для України державах - Білорусії, Казахстані і Росії. Так, в липні 2011 року парламент Російської Федерації ратифікував ув'язнене вказаними державами в грудні 2010 року Угода про єдині принципи і правила конкуренції. Його метою є формування Сторонами єдиної конкурентної політики для забезпечення вільного переміщення товарів, послуг, капіталу, свободи економічної діяльності, ефективної роботи товарних ринків на території нової геополітичної і економічної освіти - Митного союзу, і недопущення негативної дії на взаємну торгівлю Сторін.

Угода встановлює Єдині принципи і правила конкуренції на території Сторін і для їх господарюючих суб'єктів на трансграничних ринках на території двох і більше Сторін. Критерії віднесення ринку до трансграничного для визначення компетенції Комісії Митного союзу будуть встановлені рішенням Міждержавної ради ЕврАзЭС (Найвищого органу Митного союзу) впродовж 6 місяців після набуття чинності Угоди. Єдині принципи і правила конкуренціїзокрема, передбачають:

  • неприпустимість антиконкурентних дій органів влади;

  • заборона на угоди, що обмежують конкуренцію;

  • заборона на координацію економічної діяльності господарюючих суб'єктів;

  • заборона на зловживання господарюючими суб'єктами домінуючим положенням;

  • заборона на недобросовісну конкуренцію;

  • можливість державного цінового регулювання на товарних ринках, що не знаходяться в стані природної монополії.

Уповноваженим органом у сфері контролю за дотриманням єдиних принципів і правил конкуренції єдиного економічного простору являється Комісія Митного союзу. Комісія Митного союзу може прийняти рішення про накладення штрафу за порушення правил конкуренції на трансграничних ринках на території двох і більше Сторін. Таке рішення є старанним документом і підлягає виконанню національними органами примусового виконання актів Сторони, на території якої зареєстрований господарюючий суб'єкт-порушник. Акти, дії (бездіяльність) Комісії Митного союзу у сфері конкуренції оспорюються в Суді ЕврАзЭС в порядку, передбаченому Статутом Суду ЕврАзЭС і Угодою про звернення до Суду ЕврАзЭС по спорах у рамках Митного союзу.

Таким чином, як ми можемо бачити із структури нових наднаціональних антимонопольних відомств (Комісія Митного союзу і Суд ЕврАзЭС), їх компетенції і повноважень, прообразом системи антимонопольного регулювання Митного союзу являється саме система організації антимонопольного регулювання Європейського Союзу. Слід вважати, що через існуючу значну інтеграцію ринків України з ринками держав-членів Митного союзу, порівняно з іншими геополітичними утвореннями, Єдині правила і принципи конкуренції, і що важливо - успішна практика їх застосування - можуть стати істотним поштовхом і прискорити інституційний, законодавчий і правозастосовний розвиток системи антимонопольного регулювання в Україні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему