8 липня 2011 р. Верховна Рада України ухвалила Закон "Про внесення змін до ст. 19 Закону України "Про туризм" відносно категоризації об'єктів туристичної інфраструктури (законопроект №7293). Справжній законопроект був поданий на розгляд Парламенту ще в жовтні минулого року і мав дещо інше смислове наповнення. Спочатку основною ідеєю вказаного законопроекту було скасування обов'язкової сертифікації об'єктів туристичної інфраструктури і встановлення обов'язкової категоризації натомість. Така законодавча зміна передбачалася не як звичайна зміна бюрократичних процедур, а як принципово новий підхід до підтвердження якості туристичних послуг, що надавалися.
Процедура категоризації відповідає світовій практиці підтвердження рівня послуг і, поза сумнівом, є прогресивним методом інформування споживачів про їх якості. Проте встановлення обов'язкової категоризації повинне припускати не просто заборону на надання послуг, що мало місце в початковій редакції законопроекту, але і певний механізм переходу до цієї системи державного контролю- певний пільговий період, достатній для приведення усіма діючими суб'єктами туристичної інфраструктури своєї діяльності у відповідність новим законодавчими вимогам.
Лада Журбелюк юрист АТ Arzinger |
Проте такого пільгового періоду законопроект не передбачав, що могло поставити під загрозу функціонування багатьох готельних об'єктів, особливо тих, що зведені або реконструйовані до Євро-2012.
Враховуючи вказаний вище ризик і можливі негативні наслідки, редакція законопроекту, винесена на друге читання, була істотно скоректована. Зокрема, обов'язкова сертифікація залишилася незайманою, а положення ч. 3 ст. 19 Закону "Про туризм" було викладено в наступній редакції: "Види категорій об'єктів туристичної інфраструктури, порядок їх привласнення і зміни, а також порядок доведення до відома споживачів інформації про вид об'єкту туристичної інфраструктури і про вид його категорії визначаються Кабінетом Міністрів України".
Фактично вказана зміна полягає лише в тому, що на Кабінет Міністрів покладена додаткова функція по регулюванню порядку доведення до відома споживачів інформації про вид об'єкту туристичної інфраструктури і про його категорію.
Павло Мищенко старший юрист АТ Arzinger |
Що стосується видів і порядку привласнення категорій об'єктам тимчасового розміщення, такий порядок був затверджений Кабінетом Міністрів ще в 2009 році постановою №803а ось критерії привласнення категорій, ймовірно, будуть в недалекому майбутньому змінені. Так, на сьогодні критерії класифікації готелів, встановлені ДСТУ 4269:2003 "Послуги туристичні. Класифікація готелів", вже дещо застаріли. Нові ж критерії оцінки, ймовірно, будуть засновані на європейських стандартах асоціації Hotelstars Union, які передбачають об'єктивнішу оцінку рівня і якості послуг.
Наприкінці слід згадати, що хоч категоризація на сьогодні необов'язкова, привласнення категорій "п'ять зірок", "чотири зірки" або "три зірки" є обов'язковою умовою для отримання пільги по податку на прибуток строком на десять років згідно п. 17 Підрозділу 4 Перехідних положень Податкового кодексу України. Кінець кінцем замислитися про привласнення категорії об'єктам готельної інфраструктури варто вже сьогодні, оскільки на законодавчому рівні тенденція до обов'язкової категоризації, ймовірно, тільки посилюватиметься.