Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Думка: постанова № 466 дозволяє, нарешті, забудовникам використовувати на практиці ліберальні нововведення Містобудівного закону

15.00, 30 травня 2011
11044
1

Як відомо, Законом "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - "Закон")який набрав законної сили 12 березня 2011 року, була передбачена нова процедура узгодження дозвільної документації для будівництва і принципово по-новому врегульований сам процес містобудівної діяльності.

Для практичної реалізації численних новацій Закону, 13 квітня 2011 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанова № 466 "Деяких питань виконання підготовчих і будівельних робіт" (далі також як "Постанова № 466")яким затверджені Порядок виконання підготовчих робіт, Порядок виконання будівельних робіт, і Перелік об'єктів, будівництво яких здійснюється після надання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

Поза сумнівом, головним позитивом Постанови № 466 являється затвердження цілого ряду форм, включаючи повідомлення про початок підготовчих і будівельних робіт, а також декларації про початок підготовчих і будівельних робіт, які були передбачені в тексті нового Закону, що дозволяє, нарешті, забудовникам використовувати на практиці усі ліберальні нововведення Законущо стосуються повідомного порядку початку будівельних і підготовчих робіт.

Віталій Правдюк

партнер юридичної компанії "Бізнес Форс"

Дуже важливим також являється практична реалізація в Постанові № 466 задекларованого раніше законодавцем принципу "мовчазної згоди". Так, у разі, якщо Інспекція ДАБК в строк 10 робочих днів не реєструє подану забудовником декларацію про початок виконання будівельних або підготовчих робіт, то на одинадцятий робочий день у забудовника автоматично виникає право на виконання таких робіт.

При усіх позитивах слід все ж визнати, що не усі положення Постанови № 466 внутрішньо погоджені і раціональніщо скоріш усього пояснюється деякою поспішністю в підготовці.

З самої назви Постанови № 466 убачається неначе принципово новий підхід до регулювання. Як відомо, що діяли раніше нормативні акти аналогічного напряму (зокрема, Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, постанова КМУ від 30.09.2009 р. № 1104 "Деякі питання надання дозволів на виконання підготовчих і будівельних робіт" (далі також "Постанова № 1104") мали предметом регулювання виключно технічну процедуру отримання дозволів. Так, що діяло раніше Постанова № 1104 були затверджені: порядок надання дозволу на виконання підготовчих робіт і порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт.

На перший погляд здається, що предметом регулювання Постанови № 466 тепер став сам порядок виконання підготовчих робіт і будівельних робіт. На жаль, після уважного аналізу норм Положення № 466, можна дійти висновку, що, незважаючи на інші заголовки, переважно нове положення регулює ті ж питання отримання права на виконання будівельних і підготовчих робіт, а не вимоги до порядку виконання таких робіт.

Підготовчі роботи

В цілому текст Порядку виконання підготовчих робіт повторює положення статті 35 Закону. У визначенні самого терміну "підготовчі роботи" використаний практично той же перелік робіт, який використовувався в тексті Закону України "Про планування і забудову територій". Відмінністю є додавання в перелік дослідницьких робітщо цілком логічно з урахуванням того, що результати цих робіт є основою для наступного проектування об'єкту містобудування.

Звертає на себе увагу наявність невеликих різночитань з текстом Закону, які торкаються підготовчих робіт по винесенню інженерних мереж і видаленню зелених насаджень. Закон передбачає право забудовника виконувати подібні роботи після реєстрації декларації про початок виконання підготовчих робіт. Проте Постанова № 466 (п. 3 відповідні Порядки) передбачає таку можливість лише після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт. Не виключено, що в даному випадку має місце технічна помилкаяка, проте, може створити певні труднощі при практичній реалізації норм постанови.

У повідомленні і декларації про початок підготовчих робіт необхідно вказувати категорію складності об'єкту містобудування, що не завжди можливо

Крім того, в затверджених Постановою № 466 формах, як повідомлення, так і декларації про початок підготовчих робіт, в якості обов'язкового елементу необхідно вказувати категорію складності об'єкту містобудуваннящо на наш погляд, являється зайвим. Адже по самій своїй суті підготовчі роботи можуть вестися до завершення розробки проектної документації, коли визначити категорію складності майбутнього об'єкту ще не представляється можливим.

Будівельні роботи

У п. 1 Порядку виконання будівельних робіт дана дефініція самому поняттю "Будівельні роботи", які визначені як "роботи по новому будівництву, реконструкції, реставрації, капітальному ремонту". На наш погляд визначення не дуже вдалеоскільки є занадто загальним і посилає до понять, які у свою чергу не мають однозначного нормативного визначення.

Приміром, поняття "реконструкція" визначено нормативно лише як "реконструкція житлового будинку" і зв'язується, у тому числі з "зміною … загальній і житловій площі, … зі зміною геометричних розмірів, … заміною окремих конструкцій, їх елементів…".

При цьому Постановою № 466 скасований затверджений раніше Постановою № 1104 Перелік будівельних робіт, на виконання яких не потрібно дозвіл, а натомість затверджений Перелік об'єктів, будівництво яких здійснюється після надання повідомлення про початок виконання будівельних робіт, до яких віднесені житлові і садові будинки площею до 300 кв. метрів, а також інші будови і споруди на дачних, садових і присадибних земельних ділянках. В результаті цього, значна частина перепланувань житлових квартир може бути формально віднесена до будівельних робітдля виконання яких необхідно реєструвати декларацію про початок будівельних робіт.

На наш погляд, для відсутності різночитань і протиріч було б доцільно передбачити деякий перелік робіт, для виконання яких не потрібно ніяких дозволів і повідомлень. Можливо, подібне буде здійснене шляхом відповідних роз'яснень з боку ДАБК і Минрегионстроя.

Затверджений Постановою № 466 порядок виконання будівельних робіт багато уваги приділяє процедурі подачі повідомлення і декларації про початок будівельних робіт.

Викликає деяке здивування той факт, що повідомлення про початок будівельних робіт і заяви про видачу дозволу на виконання будівельних робіт подаються в інспекції ДАБК, а декларації про початок будівельних робіт, згідно п. 8 вказаного порядку, подаються в дозвільні центри, створені відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

У свою чергу, вказані дозвільні центри зобов'язані на наступний робочий день передавати отримані від забудовників декларації в місцеві інспекції ДАБК для реєстрації. При цьому, при відправленні декларації і прикладених матеріалів поштою, забудовник робить це на адресу інспекції ДАБК. На наш погляд, наявність додаткової "посередницької" ланки не сприятиме оперативному документообігуі може призводити до плутанини, а то і втрати документів.

Лібералізація контролю за дозвільною документацією для будівництва об'єктів IV і V категорій складності представляється зайвою

Після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або з дня придбання права на виконання таких робіт забудовник зобов'язаний письмово інформувати виконавчий орган місцевої ради або місцеву державну адміністрацію про початок виконання будівельних робіт. Крім того, додатково Постановою № 466 передбачено, що таке ж повідомлення має бути спрямоване в місцеві органи пожежної і техногенної безпеки, тобто в територіальні органи Державної інспекції техногенної безпеки України, яка має бути створена натомість і на базі Державного департаменту пожежної безпеки і Державної інспекції цивільного захисту і техногенної безпеки (см Указ Президента України від 6 квітня 2011 року № 392/2011 "Питання Державної інспекції техногенної безпеки України").

На відміну від Постанови № 1104, Постанова № 466 не передбачає перелік усіх документівякі повинні подаватися разом з подачею декларації або повідомлення про початок підготовчих або будівельних робіт, з чого можна зробити висновок, що забудовник не зобов'язаний надавати копії проектної документації, документи, що встановлюють право, на земельну ділянку і документи про призначення відповідальних осіб для виконання вказаних робіт.

В той же час, наявність спеціальних граф в затверджених Постановою формах повідомлення і декларації про початок підготовчих і будівельних робіт, свідчить про те, що забудовник повинен мати відповідні документи на руках на момент подачі заяви/декларації до інспекції ДАБК.

Таким чином, можна презюмировать, що інспекція ДАБК віднині не перевірятиме наявність і оформлення усіх необхідних супутніх документів. У поданих до інспекції ДАБК документах забудовник заявляє і гарантує наявність у нього усіх необхідних документів і виражає готовність нести передбачену законом відповідальність за неправдивість наданої інформації.

Інспекція ДАБК не перевірятиме наявність і оформлення усіх необхідних супутніх документів

В порівнянні з Постановою № 1104 спрощена також процедура отримання дозволу на будівельні роботи, які необхідно отримувати для будівництва об'єктів IV і V категорій складності.

Так, в порівнянні з процедурою, що діяла раніше, скорочений термін, впродовж якого повинен видаватися дозвіл (замість 1 місяця - 10 робочих днів), значно скорочений перелік документів, які повинні подаватися до інспекції ДАБК (не треба подавати окремий пакет документів по підрядникові і фінансову звітність).

У дещо складнішому варіанті передбачений також принцип "мовчазної згоди". Так, якщо інспекція ДАБК не видає в передбачений термін дозвіл і не дає відмову в його видачі, то забудовник повинен звернутися до інспекції ДАБК повторно із зверненням про "застосуванні заходів, пов'язаних з видачею вказаного дозволу або відмовою в його видачі".

Якщо ж впродовж нового терміну в 10 робочих днів, забудовник не отримає ні дозволу, ні відмови у видачі, то на 10-й день відповідний дозвіл вважається виданим. На наш погляд, можливість виникнення "автоматичних" дозволів на будівельні роботи для об'єктів IV і V категорій складності є все ж зайвим, особливо якщо взяти до уваги, що по єдиній існуючій зараз класифікації категорій складності в ДБН А. 2.2-3-2004, до таких об'єктів у своїй більшості відносяться об'єкти з масовим скупченням людей, тому лібералізація контролю за дозвільною документацією для будівництва таких об'єктів нам здається зайвою.

Особлива увага в Постанові № 466 приділено обнародуванню інформації про видані дозволи і зареєстровані декларації про початок виконання робіт. Окрім розміщення інформаційних стендів на будівельному майданчику для об'єктів IV і V категорій складності передбачено обов'язкове інформування жителів через ЗМІ, яке здійснюється органами місцевого самоврядування.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему