Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Експерти ЛІГА :ЗАКОН про мови заповнення податковою накладною

10.10, 23 травня 2011
4845
4

Мало кого з платників ПДВ обійшло виникле язикове питання. Причина його появи криється в п. 7 Пам'яток про адміністративні процедури виписки, видачі і отримання податкових накладних (лист ДПАУ від ...

У йому ДПАУ безапеляційно заявила наступне: "Податкова накладна складається українською мовою. Форми податкової накладної на росіянинові або будь-якій іншій мові Міністерством юстиції не затверджені, оскільки мовою роботи, діловодства і документації, а також взаємин державних, партійних, громадських органів, підприємств, установ і організацій являється українська мова".

Основою для такого затвердження ДПАУ обрала статтю 11 Закону України "Про мови в Українській РСР" від 28.10.89 р. № 8312 - XI (далі - Закон № 8312). Але подібна основа - це частина 1 статті 11 цього Закону. Адже окрім неї в статті 11 Закону № 8312 є ще і частина 2: "У випадках, передбачених частиною другої статті 3 ці Закони, мовою роботи, діловодства і документації разом з українською мовою може бути і національна мова більшості населення тій або іншій місцевості, а у випадках, передбачених в частині третьої цієї ж статті, - мова, прийнятна для населення цієї місцевості".

До речі, усі згадані нормативно-правові документи без зусиль можна знайти в системах ЛІГА :ЗАКОН.

Відповідно до вищезгаданих норм в роботі державних, партійних, громадських органів, підприємств, установ і організацій, розташованих в місці проживання більшості громадян інших національностей (міста, райони, сільські і селищні Ради, сільські населені пункти і їх сукупність), разом з українською мовою можуть використовуватися і національні мови таких громадян.

Якщо громадяни іншої національності, які складають більшість населення вказаних адміністративно-територіальних одиниць, населених пунктів, не володіють в належному об'ємі національною мовою або коли в межах цих адміністративно-територіальних одиниць, населених пунктів компактно проживає декілька національностей, жодна з яких не представляє більшості населення цієї місцевості, в роботі вищеназваних органів і організацій може використовуватися українська мова або мова, зрозуміла для усього населення.

Так про що ми говоримо: про мову видання офіційного документу (у нашому випадку форми податкової накладної) або про мову спілкування підприємств і організацій з органами ДПС? Тобто про використання в їх роботі, діловодстві і документації разом з українською мовою, зокрема, російської мови?

Нагадаємо, по статті 10 Закону № 8312:

1) акти найвищих органів державної влади і управління Українською РСР приймаються українською мовою і публікуються на українській і російській мовах;

2) акти республіканських міністерств і відомствмісцевих органів державної влади і управління Українською РСР приймаються і публікуються українською мовоюа у разі потреби - публікуються і на іншій національній мові.

І, зрозуміло, що нормативно-правові акти ДПАУ, як центрального органу виконавчої влади, приймаються і публікуються українською мовою. В усякому разі, досі так і було. Мінюст, відповідно до даних йому повноваженням, здійснює реєстрацію таких нормативно-правових документів, виданих саме на українському, а не якій-небудь іншій мові.

А ось далі набувають чинності вже вищезгадані нами норми: стаття 3 і стаття 11 Закону № 8312, які дозволяють вести діловодство або заповнювати документацію російською мовою.

Таким чином, законодавчої заборони на заповнення податковою накладною російською мовою ми не бачимо.

Більше того, в Податковому кодексі України і в порядку заповнення податковою накладною, затвердженому наказом ДПАУ від 21.12.2010 р. № 969 відсутня пряма вимога про те, що податкову накладну, як податковий документ, треба заповнювати виключно українською мовою.

Нагадаємо, що Україна приєдналася до Європейській хартії регіональних мов або мов меншин і узяла на себе зобов'язання відповідно до її частин I, II, IV, V, окрім пункту 5 статей 7 частин II.

Положення Європейської хартії застосовуються до мов таких національних меншин України : білоруської, болгарської, гагаузької, грецької, єврейської, кримськотатарської, молдавської, німецької, польської, російської, румунської, словацької і угорської.

Відносно кожної з цих мов застосовується, зокрема, підпункт "c" пункту 1 статті 13 Європейській хартії. Саме у нім міститься зобов'язання сторін про запобігання практиці, спрямованій на відмову від використання регіональних мов або мов меншин в економічною і соціальній діяльності.

А заперечувати те, що податкові стосунки - це одна з сфер економічної діяльності, безглуздо.

__________________________________

У системах ЛІГА :ЗАКОН Ви завжди зможете знайти не лише усі необхідні нормативно-правові акти, але і широкий спектр професійних аналітичних і консультаційних матеріалів, а також офіційних роз'яснень про те, як правильно застосовувати норми чинного законодавства.

З 23 травня по 17 червня у Вас буде можливість підключитися до системам ЛІГА :ЗАКОН по спеціальних акційним умовам на честь 20-річчя групи компаній "ЛІГА" і гарантовано отримати подарунок.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему