Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Настають зміни до Податкового кодексу

16.34, 12 травня 2011
9464
3

Аналіз пропонованих змін до Податкового кодексу і не лише. . .

19 квітня поточного року після доопрацювання в першому читанні прийнятий проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України і деяких законодавчих актів України (відносно удосконалення деяких норм Податкового кодексу України) " від 12.03.2011 р. № 8217представлений народним депутатом В. Хомутынником (далі - законопроект № 8217). Розглянемо окремі прийдешні нововведення

Зміни до Податкового кодексу

Законопроектом № 8217, зокрема, розширено поняття "інжиніринг". Це істотно, оскільки пп. 139.1.14 і пп. 139.1.15 Податкового кодексу (далі - НКУ) накладають окремі обмеження на витрати, понесені (нараховані) платником податків у зв'язку з придбанням послуг (робіт) з інжинірингу у нерезидента. Отже, після прийняття на основі законопроекту № 8217 відповідного закону про внесення цих і інших змін в НКУ, збільшиться об'єм витратякі за певних умов або взагалі не враховуються при розрахунку об'єкту оподаткування на прибуток, або обмежені за розміром, дозволеним для їх включення до складу витрат платника податків.

По законопроекту № 8217 податковим періодом можливо:

- календарний рік;

- календарне півріччя;

- календарний квартал;

- календарний місяць;

- календарний день.

Нині в НКУ немає такого періоду, як календарне півріччя.

Законопроект № 8217 уточнює порядок оподаткування операцій з цінними паперами і прямо називає дату виникнення доходу від їх продажу або іншого способу відчуження. З цією метою законопроект № 8217 пропонує доповнити п. 153.8 НКУ абзацом такого змісту :

"При здійсненні платником податків операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав або у момент їх зворотного викупу або погашення емітентом, які придбані платником податків під час їх розміщення або в результаті здійснення внеску в статутний капітал емітента корпоративних прав прибутки від таких операцій визначаються у момент їх продажу або іншого відчуження з урахуванням витрат, понесених при придбанні таких цінних паперів. При цьому понесені витрати на придбання названих цінних паперів враховуються у складі інших витрат і не враховуються при визначенні об'єкту оподаткуванні відповідно до цього Кодексу".

Відносно оподаткування прибутків фізичних осіб законопроект № 8217 хоче додати в п. 164.6 НКУ норму про те, що при нарахуванні прибутків у виді винагороди по цивільно-правових договорах за виконання робіт (надання послуг) база оподаткування визначається як нарахована сума такої винагороди, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У розділ ХХ "Перехідні положення" НКУ законопроект № 8217 припускає внести зміни, що стосуються оподаткування прибутків, що виплачуються фізичним особам по договорах довірчого управління, ув'язненими з учасниками фондів банківського управління, і договорам пенсійних вкладів, ув'язненим згідно Закону України "Про проведення експерименту в житловому будівництві на базі холдингової компанії" Київміськбуд". Такі прибутки не оподатковуватимуться на прибутки фізичних осіб на увесь період дії вищеназваного Закону, а не до 01.01.2012 р.як це вказано зараз в НКУ.

Запропоновано також здійснювати оподаткування прибутків платника податків, нарахованих за результатами податкових періодів до 1 січня 2011 року по ставках і згідно з нормами, які діяли до 1 січня 2011 року, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання).

Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за результатами перевірок, які здійснюються контролюючими органами, планується застосовувати в розмірах, передбачених законом, діючим на день ухвалення рішень відносно застосування таких штрафних (фінансових) санкцій. Це нововведення враховуватиме те, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються в розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Зміни до Закону "Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"

Законопроектом № 8217 передбачається, що приватні підприємці на загальній системі оподаткування нараховуватимуть єдиний соціальний внесок (далі - ЕСВ) на розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на 1 число звітного періодуу якому отриманий дохід (прибуток).

Зараз об'єктом для нарахування ЕСВ такими особами є сума доходу (прибули), отримана від їх діяльності, яка підлягає оподаткуванню на прибутки фізичних осіб, і сума доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб, - підприємців, які беруть участь в проведенні ними підприємницькій діяльності.

Декларація по податку з прибутків фізичних осіб

Ще свіжий в пам'яті хаос, пов'язаний із заповненням і представленням перших (за січень і лютий 2011 року) НКУ-вушних декларацій по податку з прибутків фізичних осіб. Адже форма цієї декларації була затверджена наказом ДПАУ від 31.01.2011 р. № 58який набув чинності тільки з 18.02.2011. І ДПАУ, бажаючи заспокоїти схвильованих платників податків, видала тоді лист від 25.03.2011 р. № 8236/7/17-0217, в якому сказала, що: "… Згідно п. 5 підрозділу 10 Перехідних положень Кодексу штрафні санкції, які можуть бути застосовані до платників податків у зв'язку з порушенням термінів представлення вказаної декларації і сплати податкових зобов'язань, починають застосовуватися до таких платників податків за результатами податкового періоду, що йде за податковим періодом, впродовж якого такі акти введені в дію. Отже, за минулі звітні періоди штрафні санкції не застосовуються".

Тобто виходячи з суті цього листа за січень і лютий штрафні санкції застосовуватися не повинні.

Тепер безкарність платників податків, які в період з 1 січня 2011 року до дня набуття чинності майбутнього Закону (на основі законопроекту № 8217) неправильно визначили загальну суму прибутків, які були нараховані (виплачені, надані) на користь платників податків, загальну суму податку на прибутки фізичних осіб, утриману з цих прибутків, перерахованого податку до бюджету і відбитого в декларації по податку на прибутки фізичних осіб, а також несвоєчасно представили таку декларацію, закріплена в його завершальних і перехідних положеннях.

При цьому суми фінансових санкцій, вже нараховані органами ДПС за такі порушення і не сплачені до бюджету платниками податку на прибутки фізичних осіб, підлягають списанню. Правда, незрозуміло, чи будуть повернені вже внесені до бюджету штрафи.

Детальніше про практичне застосування положень Податкового кодексу і інші питання бухгалтерського і податкового обліку читайте в популярному електронному бухгалтерському тижневику "БУХГАЛТЕР & ЗАКОН" у системах ЛІГА :ЗАКОН. У системах ЛІГА :ЗАКОН Ви завжди знайдете усю необхідну нормативно-правову базу, комплексну аналітичну інформацію, усі необхідні форми і бланки, а також багато іншої важливої і корисної інформації. Звернетеся до фахівців відділу продажів і замовте собі повнофункціональну систему ЛІГА :ЗАКОН для тестування!

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему