Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Думка: нинішня ситуація з використанням инсайдерской інформації є одним з чинників, що гальмують розвиток фондового ринку в Україні

12.45, 24 лютого 2011
1375
0

17 лютого 2011 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект № 7330 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно инсайдерской інформації". Цей законопроект був розроблений ГКЦБФР і спрямований на удосконалення законодавства в частині недопущення використання инсайдерской інформації на фондовому ринку.

Проте слід зазначити, що запропонований законопроект мало що міняє у боротьбі з инсайдерской торгівлею. Він, звичайно, конкретизує окремі положення чинного законодавства, що, безумовно, можна віднести до його позитивних сторін. Проте, в цілому, у разі прийняття він не внесе в законодавство кардинальних змін, які дозволять ефективно боротися з неправомірним використанням инсайдерской інформації. Пропоновані зміни носять поверхневий і фрагментарний характер, і не містять системного підходу до проблеми.

Павло Ходаковский,

партнер адвокатського об'єднання Arzinger

Особливо спірно виглядає положення, яке пропонується внести в статтю 44 Закону України "Про цінні папери і фондовий ринок" відносно того, що обличчя придбаває статус інсайдера тільки після внесення його емітентом у відповідний список. Таким чином, якщо відповідальна особа емітента умисне або ненавмисно не внесло таку особу в список інсайдерів, воно може використовувати инсайдерскую інформацію, отриману без порушення закону з його боку, на власний розсуд, і на нього не поширюватиметься заборона на використання инсайдерской інформації, встановлений для інсайдерів. На наш погляд ведення реєстру інсайдерів потрібне для їх обліку, але при цьому статус інсайдера повинен виникати через закон і не залежати від суб'єктивних чинників.

На нашу думку на сьогодні назріла необхідність створити комплексний механізм боротьби з незаконним використанням инсайдерской інформації, в яку мають бути залучені усі учасники фондового ринку. В якості прикладу можна узяти схему боротьби з легалізацією грошових коштів, отриманих незаконним шляхом.

Мають бути встановлені обов'язкові критерії подачі інформації учасниками ринку в ГКЦБФР або інший уповноважений орган, і встановлена відповідальність за неподання такої інформації. У свою чергу відповідні державні органи мають бути наділені достатніми повноваженнями для проведення перевірок по фактах можливого незаконного використання инсайдерской інформації.

Говорячи про відповідальність за незаконне використання инсайдерской інформації, ми дотримуємося позиції, що рівень відповідальності має бути посилений. При цьому ми виходимо з того, що шкода, яка приносить Україні инсайдерская торгівля, важко перебільшити. Його можна поставити його в один ряд з шкодою від корупції в органах державної влади. Нинішня ситуація з використанням инсайдерской інформації є одним з чинників, що гальмують розвиток фондового ринку в Україні, що у свою чергу не дозволяє розвиватися і реальному сектору економіки з використанням усього наявного в Україні потенціалу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему