На сьогодні існує досить великий вибір інструментів інвестування. Кожен інвестор самостійно вибирає доступний і зрозумілий об'єкт для вкладень засобів. У разі, якщо у інвестора немає можливості самостійно вивчити ринок і обгрунтовано вибрати відповідний об'єкт інвестування, він завжди може скористатися допомогою професійних учасників ринку. Компанії з управління активами (далі - КУА) надають детальний аналіз наявних інструментів і допомагають вибрати той об'єкт інвестування, який відповідає очікуванням і планам інвестора. Одним з найбільш поширених видів є інвестиційні (громадські, взаємні, спільні) фонди.
Види інвестиційних фондів
Олександр Олефиренко, оцінювач ОК "АВЕРТИ" |
Компанія з управління активами є юридичною особою, діяльність якої полягає в управлінні активами інституціональних інвесторіву тому числі інститутів спільного інвестування (далі - ИСИ).
Фонди можуть бути класифіковані за декількома критеріями. По організаційній формі можливо:
- пайовим. Складається із засобів вкладників, що інвестували шляхом купівлі інвестиційних сертифікатів;
- корпоративним. Створюється у формі відкритого (публічного) акціонерного товариства і інвестори вкладають кошти шляхом купівлі акцій фонду. Сертифікати і акції надають право його власника на долю активів в певному КИФе або ПИФе.
По можливості управління і розпорядження інвестиційний фонд може бути: відкритим, інтервальним або закритим. У відкритому фонді власник має можливість розпоряджатися своїм паєм у будь-який час. У інтервальному фонді інвестор має можливість купити або продати свій пай тільки в певні терміни - "періоди відкриття інтервалу". Закриті фонди створюються на певний термін, після закінчення якого інвестори отримують вкладені кошти.
Залежно від структури активів, фонди можуть бути диверсифіковані і недиверсифіковані. Усі основні параметри - структура, порядок викупу і нарахування дивідендів і так далі вказані в проспекті емісії і регламенті фонду.
Особливим випадком закритого недиверсифікованого інвестиційного фонду є венчурний інвестиційний фонд. Венчурний ИСИ - це зручний інструмент інвестування, яким частіше користуються великі холдингові компанії для розподілу активів між проектами і компаніями, і оптимізації оподаткування.
Коли потрібна оцінка активів інвестфондів
Випадки, при яких повинна проводитися ця оцінка, чітко визначені законодавством: за день до викупу/продажу паю/акції фонду, на останній день місяця і так далі
Згідно із законодавством при створенні ПИФа компанія, що управляє, повинна скласти договір з оцінювачемякий надаватиме послуги з оцінки і переоцінки активів фонду (стаття 23 Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові і корпоративні інвестиційні фонди)"). При цьому ГКЦБФР регламентує, що КУА може притягати незалежного оцінювача (згідно Положенню про порядок визначення вартості чистих активів інституту спільного інвестування).
Для оцінки і переоцінки активів фонду можуть притягуватися незалежні оцінювачі |
Тобто керівник активами самостійно може оцінити їх вартість і визначає порядок оцінки для деяких активів. Але оскільки в структурі фонду можуть бути різні активи, то вартість їх визначається по різних методиках, уся різноманітність яких не може бути визначена тільки у рамках рішень і положень Держкомісії.
Тому законодавство, зокрема, Закон "Про оцінку майна, майнових прав і професійної оцінної діяльності в Україні"дозволяє оцінювати вартість активів, керуючись положеннями стандартів бухгалтерського обліку, і іншими законами Українищо частково компенсує недоліки положень ГКЦБФР.
На практиці КУА прибігає до послуг незалежних оцінювачів, як правило, для оцінки нерухомого майна, яке отримується в активи ИСИ або продається. Це обумовлено нормами чинного законодавства, що прямо зобов'язує компанії придбавати об'єкти нерухомості за ринковою вартістю.
Окрім цього, КУА може удатися до послуг незалежного оцінювача, якщо оцінка яких-небудь активів не може бути проведена належним чином співробітниками КУА. Подібні випадки можуть виникнути, окрім іншого, при визначенні вартості активів, методика оцінки яких детально не розписана у Положенні (наприклад корпоративні права у формі, відмінній від цінних паперів, векселі і тому подібне).
Особливо актуальними послуги оцінювача можуть бути в момент перед купівлею або продажем складного для оцінки активу. Після купівлі і постановки активу на баланс фонду для віддзеркалення в звітності такий актив надалі, як правило, переоцінюється з урахуванням прибутковості або коефіцієнтів, вказаних в Положенні.
Особливо актуальними послуги оцінювача можуть бути в момент перед купівлею або продажем складного для оцінки активу |
Існуюче регулювання структури активів венчурних і інвестиційних фондів зводиться до обмеження долі тих або інших активів в портфелі фонду залежно від їх ризику. Активи ИСИ можуть включати грошові кошти, акції, об'єкти нерухомості, корпоративні права у формі, відмінній від цінних паперів. Активи венчурних ИСИ, окрім вищеперелічених, можуть включати векселі, ощадні сертифікати, деривати, сертифікати ФОН.
Детальний опис, які саме активи можуть входити в портфель того іншого фонду визначено в положенні ГКЦБФР "Про склад і структуру активів ИСИ". В цілому венчурні фонди більше рискованныоскільки можуть повністю складатися з нерухомості, корпоративних прав і цінних паперів, які не допущені до торгів на фондовій біржі.
Особливості оцінки активів інвестиційних фондів
Оцінка активів ИСИ регулюється спеціальним положенням ГКЦБФР "Про порядок визначення вартості чистих активів ИСИ", яке призначене для оцінки активів, які вже входять в портфель ИСИ і для відображення вартості активів в звітності ИСИ. З метою визначення ринкової вартості складного для оцінки активу перед його купівлею або продажем, а у випадку з нерухомістю і при переоцінці для відображення в звітностіКУА може звернутися до послуг незалежного оцінювача.
Оцінка пакету акції відбувається виходячи з їх ринковій вартості. Якщо вони внесені у біржовий список, то визначаються за даними біржового курсу. Законодавчо встановлено, які методики оцінки застосовуються у випадках, якщо емітенти акцій збиткові, прибуткові, якщо реєстрація випуску скасована, торгуються ці папери на відкритому ринку або ні, і інших випадків.
ПИФы і КИФы здійснюють портфельні інвестиції - купують невеликі пакети акцій з метою майбутнього продажу і отримання прибули. Зазвичай доля такого пакету в статутному фонді підприємства складають до 10%.
Закон про ИСИ визначив, що венчурний фонд може включати великий пакет акцій, який дає можливість впливати на діяльність підприємства, тобто у розмірі 10% і більше. У такому разі пакет цінних паперів оцінюється з урахуванням корпоративних прав. Існує шкала дисконтних скидок (премій) на наявність прав, які можуть мінятися, наприклад в США вони щорічно перераховуються. Тобто якщо пакет паперів складає до 25%, застосовується скидка 30-40% і так далі
Скидка (премія) на контроль підприємства може визначатися методикою запропонованої в науково-практичному посібнику Ю. В. Козиря "Вартість Компанії : оцінка і управлінські рішення", а так само за методикою запропонованої ФДМУ (наказ ФДМУ № 105 від 23.11.2004 р.). При оцінці корпоративних прав застосовуються метод Дисконтування грошового потоку, метод угод. В умовах кризи часто доводиться оцінювати збиткові підприємства, у такому разі застосовується метод Чистих активів.
У активи ИСИ можуть входити корпоративні і державні, дисконтні і купонні облігації. На ринку в домінуючій більшості звертаються купонні облігації. Їх вартість розраховується підсумовуванням дисконтованої вартості отриманих процентних платежів і дисконтованої вартості виплати номінала.
Доступ до свіжих новин допоможе інвесторам захистити свої інтереси у разі дефолту |
Після 2009 року все більше облігацій оголошують дефолт. Щоб відстежити такі риски, необхідно мати доступ до свіжих новин, наприклад, можна використовувати новинний сайт "Інтерфакс". Можливо, що проти компанії вже почалася процедура банкрутства. Тоді власники цінних паперів впродовж 1 місяця можуть подати клопотання до суду для отримання компенсації.
Щоб визначити чи вистачає активів на погашення цієї суми, необхідно проаналізувати баланс. Згідно ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкротом"вимоги власників облігацій задовольняються в 4 або 6 черга, залежно від того, забезпечені вони запорукою або ні. Проаналізувавши борги компанії, можна визначити, чи покриваються наші вимоги і в якій долі. Ця сума компенсації і приймається як вартість облігацій.
Поширеним активом для венчурних ИСИ є вексель. Оцінка векселя припускає усебічний аналіз емітента і кумулятивну оцінку його ризиків. Процедура випуску векселя не складна, тому її може випустити практично будь-яке підприємство. Для цього необхідно купити у банку і заповнити бланк векселя. Директор може це зробити самостійно, без скликання засновницьких зборів, важливо щоб був вказаний договірпід який випускається борговий папір.
Векселі нічим не забезпечені. Як правило, вони випускаються в процесі господарської діяльності афільованих компаній і потрібні більшою мірою для того, щоб забезпечити рух фінансів в потрібному напрямі усередині холдингу або групи компаній. Рішення про погашення таких боргових паперів, як правило, приймає власник або керівник групи компаній. Усе це і є причиною того, що велика частина векселів що звертаються на ринку фактично мають нульову вартість.
Оцінювач повинен проаналізувати історію компанії, її звітність, виявити попередні порушення і вирішити, чи здатна вона погасити борг. Так само як і при оцінці облігацій, логічно розглянути можливість банкрутства боржника і встановити чи вистачить активів на погашення заборгованості, виходячи з того, що векселедержатель знаходитиметься в черзі права вимоги в шостій групі.
Якщо до фондів активу входять цільові облігації (нерухомості)то аналізується вартість об'єктів незавершеного будівництва. Тут важливо знати, в якій стадії знаходиться об'єкт будівництва і які терміни і умови погашення облігацій. Застосовується метод розвитку - вартість об'єкту визначається як різниця між доходом від продажу корисної площі будівлі і витратами на завершення проекту.
На закінчення треба підкреслити, що широкий перелік інвестиційних інструментів, які можуть складати активи ИСИ, обумовлює велика кількість методик і підходів оцінки. Оцінка активів ИСИ специфічна ще і тим, що її може виконувати як незалежний оцінювач, так і КУА, яка управляє даним ИСИ.
Недосконале законодавче врегулювання взаємин незалежного оцінювача і ИСИ призводить до того, що в переважній більшості випадків залучення незалежного оцінювача до роботи з активами ИСИ залежить виключно від бажання КУА. В період кризи КУА зіткнулися з неактуальними раніше проблемами з оцінкою активів і стали значно частіше звертатися за професійними оцінними послугами. Надалі роль незалежних оцінювачів в обслуговуванні ИСИ може бути переглянута як самими КУА, так і в законодавстві.