Минулого тижня нарешті з'явилася можливість ознайомитися з текстом проекту пенсійної реформи - на сайті Верховної ради України представлений проект Закону про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи; реєстраційний номер проекту - 7455 (см "Проект пенсійної реформи - пенсійний вік для жінок і необхідний страховий стаж підвищують").
Поділилися своєю думкою з ЛІГА :ЗАКОН відносно проекту пенсійної реформи юристи ЮФ "Мисечко і Партнери" і адвокатського об'єднання "Правова група "Домініон".
Володимир Місечко, керуючий партнер ЮФ "Місечко та Партнери" |
Володимир Місечко : "В проекті є норми, які значно обмежують права працюючих пенсіонерів"
Проект Закону України №7455 "Про заходь щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" складається з двох розділів: Загальні положення, який у свою чергу складається з двох статей, та Перехідні положення, яким пропонується внести зміни низькі Законів України, що регулюють питання призначення та виплати пенсій для окремих категорій громадян.
Статтею 1 Розділу Загальні положення передбачається здійснювати перерахування страхових внесків до Накопичувального пенсійного фонду починаючи з року, в якому буде забезпечено бездефіцитність бюджету Пенсійного фонду України. При цьому учасниками такої накопичувальної системи будуть особини, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та яким на дату запровадження перерахування страхових внесків до Накопичувального пенсійного фонду виповнилося не більш як 35 років та які сплачували внески до цього фонду.
Крім цього, ст. 2 розділу Загальні положення пропонується обмежити максимальний розмір пенсій або щомісячного копійчаного утримання, що будуть призначені після набрання чинності цим Законом, а саме не більше 12 прожиткових мінімуміввстановлених для осіб, які втратили працездатність (на сьогоднішній день ця торба складає 8 808,00 гривень). Щодо пенсій, що вже призначені та виплачуються і розмір яких перевищує вищезазначене обмеження, то такі пенсії не підлягатимуть індексації, перерахуванню, доти поки їх розмір не зрівняється з максимально допустимим розміром пенсії.
Законопроект не містить норми, яка б забороняла отримувати пенсію працюючим пенсіонерам |
Перехідними положеннями планується внести зміни Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України" та інших Законів.
У більшості ці зміни стосуються підвищення пенсійного віку.
Також, хотілось би відзначити про відсутність норми, яка забороняє отримувати пенсію працюючим пенсіонерам.
Але є норми, які усе ж таки значно обмежують їх права, а саме норма про проведення підвищення надбавки за понаднормовий стаж та доплати до прожиткового мінімуму при збільшенні прожиткового мінімуму працюючим пенсіонерам тільки після їх звільнення з роботи; норма щодо проведення перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам, які отримують пенсію за вислугу років, тільки після досягнення пенсійного віку, худо.
Щодо розміру середньої заробітної платияка враховується для призначення пенсії, то в разі прийняття проекту Закону України в представленій на обговорення редакції, такий розмір середньої заробітної плати буде визначатись за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а перерахунок пенсії проводитися із середньої заробітної плати, з якої призначено пенсію.
Михайло Гончарук, партнер, адвокат Адвокатського об'єднання "Правова група "Домініон" |
Михайло Гончарук : "Пенсійна реформа матиме вплив на розвиток фінансового ринку України"
На наш погляд, документ істотно ускладнить життя людей передпенсійного віку і можливості отримання ними навіть мінімального розміру пенсії. В першу чергу реформа торкнеться пенсійного віку жінок, який підвищується з 55 до 60 років. При цьому, підвищення пенсійного віку для жінок проходитиме поетапно: кожні шість місяців, починаючи з 1 лютого 2011 року, пенсійний вік для жінок підвищуватиметься на півроку а для чоловіків, працюючих на державній службі, - до 62 років з 2013 р. Таким чином, вийти на пенсію в 55 років матимуть право тільки ті жінки, які народилися до 31 січня 1956 року. Що народилося з 1 лютого 1956 по 31 липня 1956 року відповідно до законопроекту пропонується виходити на пенсію по досягненню вже 55 років і шести місяців, а що народилося з 1 серпня 1956 по 1 лютого 1957 року - по досягненню 56 років і так далі. І нарешті, що народилося з 1 серпня 1960 року і пізніше матимуть право на пенсію лише по досягненню 60 років.
Треба відмітити, що для жінок, що народилися в період з 1 лютого 1956 по 31 липня 1960 року, законопроектом встановлена надбавка до пенсії в розмірі 2,5 % за кожні 6 місяців пізнішого виходу на пенсію.
Законопроектом також передбачені норми, що стосуються мінімального страхового стажу. Згідно Законопроекту право на пенсію виникає за наявності 15-ти років стажу (сьогодні - 5 років). Таким чином, для отримання пенсії за віком мінімально необхідний страховий стаж підвищується втричі. А щоб мати мінімальний розмір пенсії за віком, страховий стаж повинен складати 30 років для жінок (зараз - 20 років) і 35 років для чоловіків (зараз - 25 років). Також, з 58 до 63 років підвищиться вік жінок для отримання державної соціальної допомоги.
У тому випадку, якщо пенсія державного службовця не перевищує розміру пенсії, яка призначається відповідно до Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"то пенсія виплачується за рахунок засобів Пенсійного фонду України, а частина пенсії, яка перевищує цей розмір, виплачується за рахунок засобів Державного бюджету України.
У законопроекті також пропонується збільшити термін перебування на державній і дипломатичній службі: чоловікам на два роки, а жінкам - на п'ять. Згідно із статтею 23 Законопроекти граничний вік перебування на державній службі складатиме 62 року для чоловіків і 60 років для жінок (раніше - 60 років для чоловіків і 55 років для жінок).
Аналогічне збільшення граничного віку і для представників дипломатичної сфери передбачає стаття 42 законопроекти: після досягнення 62 років працівник дипломатичної служби може бути залишений на дипломатичній службі тільки на посаді радника або консультанта за рішенням керівника відповідного органу (раніше таке рішення міг прийняти тільки Президент України).
Таким чином, вийти на пенсію держслужбовець, народний депутат, суддя і (науково-педагогічний) науковець зможуть тільки після досягнення 62 років для чоловіків і 60 років для жінок (для чоловіків, що народилися до 31 грудня 1952 року, - з 60 років, для жінок, що народилися до 1 серпня 1960 року, - з урахуванням вищевикладеного перехідного періоду).
Згідно із статтею 37, пенсійне забезпечення і грошова допомога державним службовцям за наявності стажу державної служби не менше 10 років призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, а пенсії ним виплачуватимуть з державного бюджету.
Для такої категорії громадян, як народні депутати, вихід на пенсію буде менш хворобливим |
Для такої категорії громадян, як народні депутативихід на пенсію буде менш хворобливим: законопроект зберігає нині чинні пільги у вигляді вихідної допомоги в розмірі 12 посадових окладів для народних депутатів, що виходять на пенсію, а також пенсії в розмірі 80 % місячної заробітної плати для народних депутатів і міністрів; виплати чиновникам першого і другого рангу, що пішли у відставку до досягнення пенсійного віку.
Мінімальний трудовий стаж, необхідний для виходу на пенсію прокурорів і слідчихпланують підвищити з 20 до 25 роківз них стаж роботи в органах прокуратури і слідства - з 10 до 15 років.
Пенсійна реформа торкнеться також і військовослужбовців. Законопроектом передбачено збільшення вислуги років для отримання пенсій військовослужбовцям, які звільняються з військової служби на підставі нормативно-правових актів, прийнятих у зв'язку з реформуванням Збройних сил України : пенсія обчислюватиметься після досягнення 45-річного віку і за наявності не 15 років вислуги, а 20 календарних років вислуги. Також, згідно із законопроектом, її розмір складе не 40% від грошового забезпечення зі збільшенням цього розміру на 2% за кожен наступний рік, а у розмірі 50%.
Законопроектом №7455 передбачено формування Накопичувального пенсійного фонду, куди повинні перераховуватися від 2 до 7 % єдиного соціального внеску.
Особлива увага в законопроекті приділена питанням управління грошовими коштами накопичувальної системи пенсійного страхування, а також організації взаємин між учасниками накопичувальної системи обов'язкового державного пенсійного страхування, адміністратором недержавного пенсійного фонду, страховиком. Крім того, законопроект уточнює механізм взаємодії учасників недержавного пенсійного забезпечення : компаній з управління активами (КУА), недержавних пенсійних фондів (НПФ), адміністратором недержавних пенсійних фондів. Абсолютно очевидно, що ці компанії чекає, у разі його прийняття, привести свою діяльність у відповідність з нормами законопроекту.
Законопроектом також встановлена система державного контролю використання і обслуговування грошових коштів Накопичувального пенсійного фонду.
В цілому, законопроектом дійсно пропонується реформа. З одного боку вона торкнеться безпосередньо населення, а з іншої - матиме вплив на розвиток фінансового ринку України у сфері управління пенсійними засобами.