7 жовтня Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект Податкового кодексу (законопроект 7101-1)внесений на розгляд Верховної Ради Кабінетом Міністрів України.
Оподаткування нерухомості
У частині оподаткування нерухомості, основною новелою Кодексу, зрозуміло, слід вважати повторну спробу введення податку на житлову нерухомість з визначенням ставок
- від 0 гривен за метр (для житлової нерухомості, використовуваної для проживання, і в якій платник зареєстрований, і при цьому площа об'єкту не перевищує 100 кв. м чи 200 кв. м (у сільській місцевості), або якщо площа об'єкту не перевищує 40 кв. м на одно зареєстрована в нім особа)
- до 10 гривен за 1 кв. м. у рік.
При цьому місцевим радам планується надати право встановлювати коефіцієнти до ставки податку в розмірі від 0,5 до 1,5.
Очевидно, що впровадження цього податку в тому вигляді, в якому він закріплений в проекті, не буде надмірно обтяжливим для кожного конкретного громадянина, але може допомогти наповнити місцеві бюджети.
Максим Копейчиков, партнер ЮФ "Ильяшев і Партнери" |
Плата за землю
Відносно плати за землю передбачається зниження ставки податку за землі малих населених пунктів (до 3 тис. жителів)у яких не проведена нормативна оцінка, до 0,075 гривен за метр (зараз така ставка встановлена для населених пунктів, в яких проживає до 200 жителів).
Декілька зміненої буде система надання пільг по платі за землю - приміром, якщо на даний момент земельні ділянки громадян, трьох і більше дітей, що мають, не є об'єктом плати за землю, в майбутньому ці громадяни будуть звільнені від плати, проте сама ділянка буде об'єктом оподаткування.
Також проект встановлює загальні правила визначення розміру орендної плати за земельні ділянки незалежно від форми власності і забороняє встановлювати за суборенду ділянок плату у більшому розмірі, ніж розмір орендної плати. На законодавчому рівні передбачається закріпити і коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, встановлений зараз постановою Кабміну.
В цілому слід зазначити, що проект Податкового Кодексу в частині плати за земельні ділянки багато в чому повторює нині чинний Закон "Про плату за землю"тому зміни радикальними назвати не можна.