Членство в Енергетичному Співтоваристві (забезпечене завдяки підписанню Міністром палива і енергетики Юрієм Бойком Протоколу приєднання України до Енергетичного Співтовариства) змусить Україну грати на енергоринку за європейськими правилами, а це може мати, як позитивні, так і негативні наслідки.
Договір, відповідно до якого засноване ЭС, був підписаний між Європейською Спільнотою, а також Албанією, Боснією і Герцеговиною, Македонією, Румунією, Сербією, Хорватією і Чорногорією в 2005 році. У числі декларованих цілей об'єднання - основа інтегрованого ринку природного газу і електроенергії; створення стабільної регуляторно-ринкової структури, здатної притягнути інвестиції в газову сферу, в сферу виробництва і передачі електроенергії; створення єдиного простору регулювання торгівлі газом і електроенергією.
Ярослава Оника, адвокат, партнер ЮФ ILF |
Членство в Енергетичному Співтоваристві може позитивно відіб'ється на розвитку енергетичної галузі України. У контексті цільової спрямованості Договору для України, як для держави з транзитним географічним положенням, важливими є перспективи розвитку південних газопроводів з країн-постачальників природного газу через територію України. Крім того, приєднання до Співтовариства дозволить Україні, як імпортерові природного газу, притягати інвестиції у газову сферу.
Але, в той же час, Україна стає частиною єдиного енергетичного простору, а це означає, що вона повинна буде врегулювати тарифи на газ і електроенергію відповідно до європейських. Як відомо, в країнах Євросоюзу ціни на енергоносії вище, ніж в Україні. Т. е., приєднання до ЭС може спровокувати підвищення тарифів на газ і електроенергію.
Протокол про членство в ЭС ще підлягає ратифікації. Згідно ч. 1 ст. 9 Конституцій Україниміжнародні договори стають частиною національного законодавства тільки після ратифікації їх Верховною Радою України.