Напередодні нового туристичного сезону ЛІГА :ЗАКОН вирішила звернутися до юристів - експертів у сфері турбізнесу з проханням озвучити основні правові і околоправовые аспекти взаємин споживачів з турфірмами, перевізниками, держорганами; нагадати про права і обов'язки туристів при перетині кордону України і інших держав; підказати, на що слід звернути увагу початківцеві "зеленому" турбизнесмену і інш.
Про нормативне регулювання у сфері турбізнесу, а також про документальне оформлення стосунків "турфірма-споживач" розповів ЛІГА :ЗАКОН адвокат, співзасновник Туристичної компанії "Унікальна Україна" Маркіян Галабала.
"Діяльність туроператорів і турагентов як юридичних осіб і фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності регулюється загальними станами розділу II Цивільного кодексу України "Особи", розділом II Господарського кодексу України "Суб'єкти господарювання". Положення Закону України "Про господарські суспільства" також застосовується до туроператорів, як юридичних осіб.
Окрім цього діяльність туроператорів і турагентов нормативно забезпечується спеціальними нормативно-правовими актамиа саме: Законом України "Про туризм" і Ліцензійними умовами здійснення туроператорской і турагентской діяльності (затверджені наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики і підприємництва, Міністерства культури і туризму України від 11.09.2007 року № 111/55).
Питання нормативно-правового регулювання стосунків між туроператорами, турагентами і споживачами туристичних послуг треба розглядати в розрізі питання, чи являється споживач фізичною особою або ж суб'єктом підприємницької діяльності (юридичною особою і фізичним лицом-субъектов підприємницької діяльності).
Незалежно від правового статусу споживача відношення відносно надання туристичних послуг регулюються главою 63 Цивільні кодекси України "Послуги. Загальні стани"Законом України "Про туризм" і Ліцензійними умовами здійснення туроператорской і турагентской діяльності.
Якщо споживач туристичного продукту являється фізичною особоюто його стосунки з туроператорами і турагентами додатково регулюються нормами Закону України "Про захист прав споживачів". Цей нормативно-правовий акт надає споживачеві ряд ефективних правових інструментів, за допомогою яких він може захистити свої права.
Якщо ж споживач туристичного продукту являється суб'єктом підприємницької діяльностіто положення Закону України "Про захист прав споживачів" на ці стосунки не поширюються. В цьому випадку, окрім ГК України, Закону "Про туризм" і Ліцензійних умов сторони договірних стосунків зобов'язані дотримуватися окремих нормативних приписів, які містяться в розділі ІV Господарського кодексу України "Господарські зобов'язання".
Маркіян Галабала: "Закон про захист прав споживачів передбачили ряд ефективних правових інструментів, за допомогою яких споживач може захистити свої права" |
Які документи необхідно оформляти при придбанні путівки у туроператора/турагента
Відповідно до частини 3 статті 20 Закону України "Про туризм" при придбанні путівки у туроператора або турагента в обов'язковому порядку треба зробити висновок договір на туристичне обслуговування.
Такий договір може бути укладений:
- в простій письмовій формі;
- в електронній формі;
- шляхом видачі ваучера.
Згідно частини 1 статті 23 Закони України "Про туризм" ваучер - це форма письмового договору на туристичне або екскурсійне обслуговування. Ваучер, по суті, є спрощеною формою оформлення договору на туристичне обслуговування. На нім турист не ставить свого підпису, ваучер підписується уповноваженим обличчям туроператора або турагента.
Також стаття 16 Закону України "Про туризм" зобов'язує туристів страхуватися на період отримання туристичних послуг, тобто мати медичну страховку і страховку від нещасних випадків. Страховий поліс може бути оформлений як у того туроператора або турагента, з яким турист уклав договір на туристичне обслуговування, так і безпосередньо у будь-якій страховій компанії.
Окрім цього, пункти 9.2.2 і 9.4.3 Ліцензійних умов здійснення туроператорской і турагентской діяльності накладають на туроператорів і турагентов обов'язок оформляти платіжні документи (корінець прибуткового касового ордера, квитанції, касового чека та ін.)які підтверджують внесення туристом вартості туристичних послуг.
Істотні умови договорів на туристичне обслуговування
Істотними умовами договорів на туристичне обслуговування є:
- предмет договору - туристичний продукт або комплекс туристичних послуг, які мають бути надані;
- ціна договору - вартість туристичних послуг;
- термін дії договору.
Відповідно до пунктом 6.1.3 Ліцензійних умов здійснення туроператорской і турагентской діяльності при реалізації туристичного продукту турагентом договір про туристичне обслуговування повинен містити інформацію про туроператора (найменування, місцезнаходження, номер ліцензії, телефон і тому подібне). Таким чином, вищезгадані положення про туроператора також треба розглядати, як істотна умова договору на туристичне обслуговування.