Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Антимонопольний комітет може припинити деякі програми державної допомоги: підстави та наслідки

Антимонопольний комітет (АМК) визначив потенційні програми державної допомоги та планує перевірити, чи не шкодять вони конкуренції. За результатами перевірки він може вимагати їх змінити або припинити. Перелік таких програм є у Звіті щодо інвентаризації програм підтримки суб'єктів господарювання за 2024 рік (Звіт), який також демонструє прогрес України щодо приведення національного законодавства у сфері державної допомоги у відповідність до актів права ЄС.

АМК склав проміжний перелік потенційних програм державної допомоги з метою виконання зобов'язань України за Угодою про асоціацію з ЄС (Угода) та Рекомендацій Європейської Комісії (ЄК). Відповідно до Угоди Україна має запровадити систему контролю державної допомоги за зразком європейської, яка передбачає контроль за бюджетними витратами на підтримку окремих компаній чи сфер економіки. Очікується, що такий підхід допоможе запобігти спотворенню конкуренції через надмірний державний протекціонізм.

Сторони Угоди погодили, що до 1 січня 2023 року Україна покаже ЄК реєстр чинної державної допомоги з адаптованими до європейських правил українськими програмами надання державної допомоги (Реєстр чинної допомоги). Вказані програми - це закони, підзаконні акти та інші документи, що існували до укладення Угоди та до 2 серпня 2017 року були підставою для надання компаніям державного ресурсу будь-якої форми (Програма / Схема допомоги).

Надання державної допомоги в Україні, зокрема за Програмами допомоги, має відповідати принципам та/або критеріям її допустимості для конкуренції. В Україні критерії допустимості викладені у постановах Уряду й визначають умови надання кожного виду допомоги, максимальний її обсяг, форму та інтенсивність допомоги, статті витрат тощо. Також застосовується вторинне законодавство, рамкові положення, керівні принципи та інші акти ЄС у сфері державної допомоги.

АМК є уповноваженим органом з питань державної допомоги, який ідентифікує програми державної допомоги, веде реєстр допомоги, ухвалює рішення, зокрема щодо її допустимості або недопустимості (шкоди, потенційного негативного впливу) для конкуренції у порядку та строки, встановлені законом про державну допомогу суб'єктам господарювання (Закон). Проте через воєнний стан в країні Верховна Рада Законом від березня 2022 року зупинила контроль АМК над наданням бюджетних ресурсів компаніям до скасування воєнного стану. Окремі положення Закону не діятимуть до одного року після скасування воєнного стану. Більше про це розповіла у статті раніше.

Як мало бути і що маємо

Угода передбачає формування Реєстру чинної допомоги у кілька етапів. Перший етап - інвентаризація та ідентифікація Програм допомоги в усіх галузях економіки країни, який мав відбутися до 1 січня 2021 року. Другий етап - це комітетська оцінка та приведення програм у відповідність до європейських умов передачі бюджетного ресурсу на підтримку компаніям або припинення недопустимих (шкідливих для конкуренції) програм. Відфільтровані комітетом допустимі (нешкідливі для конкуренції) Програми допомоги мали увійти до Реєстру чинної допомоги до 1 січня 2023 року.

Закон визначав 2 серпня 2022 року як дату створення Реєстру чинної допомоги після проходження всіх етапів формування, зокрема інвентаризації. Вона мала відбутися таким чином: надавачі допомоги (органи влади, які ініціюють або розпоряджаються державним ресурсом на підставі Програми державної допомоги) надсилають повідомлення до АМК про програми підтримки суб'єктів господарювання рахунком держави.

У теорії виглядало, що Україна мала встигнути з формуванням повноцінного Реєстру чинної допомоги до встановленої Угодою дати. Проте у лютому 2023 року АМК вдалося запустити тільки тестовий Реєстр чинної допомоги з деяким переліком Програм державної допомоги у 2017 - 2022 роках, які оцінені АМК на допустимість для конкуренції, але невідомо, чи приведені надавачами у відповідність до критеріїв допустимості державної допомоги.

Як зазначає АМК у Звіті та ЄК у Рекомендаціях, повної інвентаризації не відбулося й, відповідно, повноцінний Реєстр чинної допомоги не складено "оскільки органи влади, які надають державну допомогу, не завжди повідомляли Комітет про заходи державної допомоги" навіть у довоєнний період.

Тож вибіркове подання надавачами повідомлень про Програми допомоги під час дії Закону й неподання таких повідомлень під час воєнного стану вплинуло на можливість АМК оцінити Програми допомоги на допустимість для конкуренції й сформувати повноцінний Реєстр чинної допомоги у погоджені сторонами Угодою строки.

Плани на майбутнє

Україна має продовжувати євроінтеграційний процес, тому Уряд склав план виконання Рекомендації ЄК, зокрема для АМК та надавачів допомоги щодо завершення інвентаризації Програм допомоги й формування Реєстру чинної допомоги (урядовий план).

Як зазначає АМК у Звіті, задля появи Реєстру чинної допомоги Мінфін, Мінекономіки, Мінінфраструктури, Міндовкілля, Міненерго, Держкіно та інші надавачі мають повідомити комітет про ідентифіковані у Звіті та загалом інші потенційні схеми чинної бюджетної підтримки для їхньої оцінки після відновлення дії обов'язку надавачів державної допомоги щодо подання інформації про чинну державну допомогу.

Враховуючи встановлені Законом та урядовим планом строки на відновлення дії обов'язку надавачів щодо нотифікацій програм допомоги у сукупності, Реєстр чинної допомоги має з'явитися протягом 18 місяців після припинення війни.

АМК радить надавачам використати інформацію зі Звіту для виконання урядового плану та Рекомендацій ЄК. Це означає, що органи влади можуть сьогодні звірити Програми допомоги з принципами надання державної допомоги та критеріями оцінки допустимості державної допомоги у відповідних сферах, зайнятися їхнім удосконаленням, як того вимагає Угода про асоціацію та очікує ЄК.

Залишити як є? Наслідки

АМК не говорить у Звіті про наслідки невиконання надавачами зобов'язання щодо приведення у відповідність недопустимих для конкуренції національних Програм чинної допомоги до актів права ЄС у сфері держдопомоги.

Закон визначає процедуру перегляду чинної державної допомоги, яка загалом полягає у збиранні та оцінці комітетом інформації щодо такої допомоги. Якщо АМК отримає підтвердження того, що державна допомога не є або не може більше вважатися допустимою для конкуренції, надавач такої допомоги отримає обов'язкові до виконання рекомендації щодо внесення змін до програми державної допомоги, запровадження додаткової процедури виконання програми державної допомоги, припинення виконання програми державної допомоги. Заперечення надавачів щодо рекомендацій комітету є підставою для відкриття справи про державну допомогу.

Наприклад, у щорічному звіті про державну допомогу за 2022 рік від 17 серпня 2023 року АМК зазначає, що він надіслав окремим надавачам рекомендації про приведення деяких Програм допомоги у відповідність із правилами держдопомоги. Він зобов'язував Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості, Мінспорту, Мінсоцполітики змінити нормативні акти та показати результат після припинення воєнного стану.

Інший приклад, коли АМК у рішенні № 240-р від 15 квітня 2020 року назвав чинною державною допомогою з ознаками недопустимості підтримку ДП "Антонов", що надається на підставі закону про розвиток літакобудівної промисловості, Митного та Податкового кодексів України, й зобов'язав Міністерство розвитку економіки й сільського господарства змінити умови надання державної допомоги у встановлені рішенням строки.

Хоча національне законодавство про державну допомогу має дещо невизначену процедуру щодо приведення у відповідність чинних станом на 2 серпня 2017 року програм державної допомоги, однак загалом процедура є подібною до європейської й вірогідно буде удосконалюватися АМК за європейським зразком.

Договір про функціонування ЄC та європейські процедурні правила у сфері державної допомоги передбачають, що ЄК здійснює постійний нагляд за програмами державної допомоги, що існують (чинні) в державах-членах (надавачі допомоги).

За підтвердження підозр щодо несумісності чинної допомоги, яка була підставою надання держресурсу в країні до набуття членства ЄС, ЄК рекомендує надавачам допомоги привести такі програми у відповідність до правил ЄС щодо державної допомоги. ЄК не може вимагати повернути недопустиму чинну державну допомогу, яка існувала в країні до вступу до ЄС.

Якщо держава-член заперечує щодо визнання чинної допомоги недопустимою для конкуренції й відмовляється виконувати рекомендації чи частково виконує, ЄК розпочинає поглиблене розслідування, в рамках якого спростовує або підтверджує свої попередні висновки щодо допустимості схем державної допомоги для конкуренції. Рішенням зобов'язує надавача допомоги змінити схему відповідно до вимог правил державної допомоги або припинити її протягом визначеного ЄК строку. Якщо держава-член не виконує рішення протягом встановленого строку, ЄК може звернутися до Суду ЄС.

Наприклад, Італія потрапила під поглиблене розслідування ЄК, розпочате у листопаді 2019 році щодо чинної схеми допомоги портам у формі податкових пільг, оскільки відмовилася виконувати рекомендації ЄК приведення такої схеми у відповідність до правил держдопомоги (SA.38399). Рішенням від грудня 2020 року ЄК вимагала від Італії припинити схеми податкових пільг до 2022 року. У кінці 2023 року Загальний Суд не підтримав Італію у спробі оскаржити рішення ЄК (за винятком однієї кваліфікації господарської діяльності) (Case T-166/21).

Загалом ЄК співпрацює з державами-членами щодо недопустимої чинної допомоги, веде діалоги, аби досягнути відповідності національних схем допомоги правилам держдопомоги ЄС. У січні 2025 року Греція зрештою погодилася змінити схему допомоги згідно з рекомендаціями ЄК щодо зміни схеми недопустимої чинної державної допомоги морському сектору від 1975 року після тривалого діалогу, що розпочався ще у 2011 році (SA.33828).

Враховуючи вже наявний комітетський алгоритм дій щодо чинних Програм допомоги та європейські орієнтири, у разі відсутності згоди надавачів чи бездіяльності щодо приведення у відповідність чинних Програм допомоги, АМК вірогідно буде діяти подібно процедурі ЄС із врахуванням положень Закону - вести діалоги, відкривати справи, визначати допустимість Програм допомоги для конкуренції, спонукати надавачів удосконалювати шкідливі для конкуренції Програми допомоги задля рівних умов ведення бізнесу.

Рішення АМК про приведення чинних Програм допомоги у відповідність до вимог законодавства про державну допомогу вплине на компанії, які цю допомогу отримали чи планують отримати. Для них зміняться умови надання державних дотацій, гарантій, компенсацій, податкових пільг та іншого бюджетного ресурсу. АМК припинить деякі програми, які не були приведені у відповідність до законодавства про державну допомогу, проте залишить ті, які були скориговані, щоб бізнес мав можливість отримати таку допомогу.

Не зупинятися

ЄК очікує від України, як потенційного члена ЄС, відповідності всіх Програм чинної державної допомоги європейським умовам доцільного і пропорційного витрачання державного ресурсу на допомогу компаніям. Спільні зусилля АМК і надавачів допомоги здатні забезпечити компаніям рівні можливості ведення бізнесу та загалом дотягнути українську систему моніторингу і контролю державної допомоги до європейських стандартів, аби ЄС розгледів в Україні достойного члена своєї спільноти.

Олена Гадомська,

юристка Asters

Забезпечте стабільність вашого бізнесу з LIGA360. Дізнайтеся, як ви можете мінімізувати ризики та підвищити рівень правової впевненості з нашим комплексним рішенням:

· Отримуйте найновіші дані про законодавчі зміни та перевірки;

· Аналізуйте вплив регуляторних змін на ваш бізнес для ефективної адаптації і уникнення штрафів;

· Використовуйте детальні звіти, аналітику й експертні матеріали для поліпшення стратегій управління ризиками.

Замовте індивідуальну презентацію LIGA360 та спробуйте наші інструменти на практиці вже сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему