Часто на шпальтах у медіа можна побачити заголовки на кшталт "Правоохоронці затримали блогера, який знімав відео прильотів по Запоріжжю і викладав у мережу інформацію про наслідки російських ракетних ударів по місту, яку використовував ворог".
Щоб запобігти загрозі порушення національної безпеки, що може бути спричинена від публікації таких відео та фото, - може відбуватися проведення оглядів телефонів та інших пристроїв фото- і відеофіксації у громадян. Наскільки це порушує чи не порушує права людини, хто має право так робити і як правильно проводити огляд телефону? Розповідаємо в цій статті.
Проблема визначення поняття «огляд телефону»
Перш за все необхідно з'ясувати, що можна вважати оглядом телефону? Цілком очевидно, що телефон є матеріальним предметом і підпадає під поняття річ, що визначене цивільним законодавством. Але тоді виникає питання, чи повинен такий первинний огляд телефону на вулиці чи на блокпості являти собою огляд усього його вмісту - приватних листувань, знімків у галереї із чутливим, інтимним характером, встановлених додатків із конфіденційною інформацією. Постає головна проблема: де межі первинного огляду телефону? І чи можна тоді назвати перевірку вмісту телефону на блокпості чи на вулиці уповноваженими органами порушенням конституційного права людини на недоторканність особистого життя?
Розбираємося, де межі первинного огляду телефону
Традиційно, розпочнемо із конституційних положень: Конституція України гарантує кожному таємницю листування, телефонних розмов, кореспонденції та захищає від втручання в особисте і сімейне життя. Такі положення корелюються з Європейською конвенцією з прав людини та Міжнародним пактом про громадянські та політичні права. У той ж час, знаємо, що під час дії воєнного стану Конституція України передбачає можливість окремих обмежень прав і свобод громадян. Зокрема, Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" дозволено обмежувати конституційні права та свободи, включно з правом на приватність, таємницю листування й телефонних розмов.
Серед іншого, в умовах воєнного стану дозволяється перевірка документів у громадян, а за необхідності - огляд особистих речей, транспортних засобів, багажу, вантажів, службових приміщень і житлових об'єктів (п. 7 ст. 8 ЗУ "Про правовий режим воєнного стану").
За два місяці до повномасштабного вторгнення Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 29 грудня 2021 року № 1456, якою врегулював порядок перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану.
Водночас ця постанова не передбачає окремого права уповноважених осіб перевіряти на блокпосту вміст інформації на телефонах осіб, яка може становити загрозу національній безпеці. Дозволено саме поверхневу перевірку - «шляхом візуального огляду особи, проведення по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом, візуального огляду речей, багажу, вантажів та/або транспортного засобу (салону, багажника).» Хоча з початку повномасштабного вторгнення сформувалась досить розповсюджена практика, коли регулярно трапляються особи, у чиїх діях вбачається колабораційна діяльність і пособництво ворогу (здача точок для коригування вогню ворогом по об'єктах цивільної, енергетичної, критичної інфраструктури тощо) чи інші кримінальні правопорушення.
Таким чином, огляд телефону не можна вважати огляд саме його вмісту. Однак зараз в умовах воєнного стану задля цілей державної безпеки випадки огляду вмісту телефону є непоодинокими.
Валерія Касьяр |
А яка специфіка огляду телефону на блокпостах?
Тією ж постановою № 1456 передбачено, що військові на блокпостах мають право проводити огляд людей та речей, зокрема проводити огляд вмісту телефону на наявність фото та відео щодо заборонених об'єктів, проросійських каналів комунікації, мобільних додатків тощ, окремі застосування технічних приладів, що мають функції виявлення вибухонебезпечних предметів, також застосовувати аудіо- і відеофіксацію особистих речей, але лише за згодою громадян.
Одразу зазначимо, що рекомендуємо максимально утриматися від користування телефоном, коли ви під'їжджаєте на авто до блокпосту та проходите його; краще телефон взагалі сховати у кишені одягу чи сумки або відкласти подалі у салоні авто.
Знову ж таки, напевно у кожного і кожної з нас на власному телефоні може міститися інформація інтимного характеру, і її викриття є прямим порушенням приватного права особи на недоторканність. Однак уповноважені особи на блокпостах обґрунтовують таку перевірку телефонів тим, що це обов'язок особи показати вміст особистих речей на посиленому контрольно-пропускному пункті. Тут лиш виникає питання: чи дійсно така перевірка відбувається відповідно до закону, бо погодьтеся, що навіть "legitimate aim" (наявність публічної мети) не є достатнім обґрунтуванням такого втручання.
Хто має повноваження оглядати ваш телефон?
У постанові передбачене широке коло осіб, які можуть проводити огляд речей та перевірку документів. Зокрема, таке право мають уповноважені особи:
Служби безпеки України;
Національної поліції;
Прикордонної служби;
Національної гвардії;
Збройних Сил України;
Міграційної служби;
Митної служби.
Сили територіальної оборони також можуть здійснювати таку перевірку як окремий рід сил Збройних Сил України.
Які особливості потрібно знати щодо проведення огляду речей (телефону)?
1. Фіксація дозволена: під час огляду речей, у тому числі телефону, дозволяється уповноваженим особам застосовувати прилади та технічні засоби фото-, аудіо- і відеофіксації за згодою такої особи, що передбачено відповідною Інструкцією.
2. Обґрунтованість огляду: Такий огляд є законним, коли є достатньо підстав вважати, що людина здійснювала зйомку, фото- і відеофіксацію відповідних об'єктів, суб'єктів, що може призвести до підриву національного суверенітету та територіальної цілісності держави, становити загрозу для життя і здоров'я суспільства, має при собі речі, обіг яких заборонений чи обмежений, або які становлять загрозу життю чи здоров'ю;
3. Поверхнева перевірка: тобто уповноважена особа лише візуально оглядає людину та її речі. Під час поверхневої перевірки речей людина самостійно показує уповноваженій особі вміст особистих речей. Відповідно, під час огляду телефону особа показує інформацію, що міститься на ньому, з особистих рук, передача у руки уповноваженої особи не передбачена.
4. Уповноважена службова особа має право без ухвали слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні протиправних дій.
5. Можливе і вилучення, зокрема телефону, для подальшого його направлення на експертизу з метою копіювання інформації, що міститься на ньому, у разі якщо уповноважені особи зафіксували ознаки вчинення кримінального та/або адміністративного правопорушення, а сама особа підлягає затриманню.
Декілька рекомендацій
Відтак, змоделюймо ситуацію, що ви проходите контрольно-пропускний пункт або ж вас зупинили на вулиці біля стратегічного об'єкта, підозрюючи, що ви щось знімали на камеру, і у вас попросили пред'явити до огляду ваш телефон.
Вам варто дотримуватися таких порад:
1. Пам'ятайте, що в першу чергу огляд вашого телефону проводиться для збереження національної безпеки від зовнішньої загрози. Тому при комунікації з уповноваженими особами будьте ввічливі і тактовні.
2. Законодавець зобов'язує представника правоохоронного органу, який запитує у вас про огляд телефону, представити своє прізвище, посаду, спеціальне звання, пред'явити службове посвідчення для ознайомлення, тому ви маєте право самі вимагати представлення такого представника, якщо він сам не зробив цього. До речі, для військовослужбовців представлятися законодавчо не закріплено. Але ви зі свого боку абсолютно маєте право уточнити підрозділ, у якому служить особа, звернути увагу на знаки розрізнення до військової форми одягу, щоб пересвідчитися, чи представляє військовослужбовець певний підрозділ. Якщо виникають сумніви - маєте право звернутися зі скаргою до командування службовця.
3. Не пручайтеся, краще надайте телефон для огляду уповноваженим особам, інакше ті можуть застосувати виклик слідчої оперативної групи на місце огляду.
4. Уточніть в уповноваженої особи, якого характеру інформація на телефоні має на меті бути оглянута.
5. Одразу ж вкажіть про конфіденційність інформації, яку у вас просять для огляду (наприклад, особисту медичну документацію, листування із адвокатом, що містить адвокатську таємницю, особисті фото інтимного характеру тощо).
6. Пред'являйте для огляду інформацію, яку запитує уповноважена особа, з власних рук, не передаючи телефон.
Візьміть із цієї статті собі на замітку законодавчі зміни, положення КПК України та наші рекомендації, щоб одного дня ваш гаджет не став «знаряддям вчинення злочину».
Валерія Касьяр,
молодший юрист, практика кримінального права,
юридична компанія "EVERLEGAL"
Відкрийте законодавство на 360! Спробуйте нову LIGA360 з інноваційними зв'язками документів. До кожного НПА - знайдуться пов'язані закони, судові рішення, практичні ситуації та аналітичні документи. Замовте презентацію для своєї компанії.