Як передбачено Сімейним кодексом України, мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом. Це означає, що навіть у разі розлучення чи інших обставин, які можуть вплинути на стосунки між батьками, кожен з них має право на спілкування зі своєю дитиною, якщо, зокрема, він не позбавлений батьківських прав. Це важливе право, яке сприяє підтримці зв'язку між батьком і дитиною незалежно від обставин.
У зв'язку з введенням воєнного стану в країні, станом на зараз, багато жінок разом зі своїми дітьми виїхали за кордон.
Так, на період дії воєнного стану в Україні більшості військовозобов'язаним чоловікам обмежено виїзд за кордон, що призводить до тимчасового розриву зв'язку між чоловіком, який зобов'язаний служити у війську, та його сім'єю. У таких ситуаціях важливо шукати альтернативні способи спілкування та підтримки зв'язку з родиною, такі як відеодзвінки, повідомлення, телефонні розмови та інші засоби зв'язку на відстані. У таких складних ситуаціях, коли один із батьків перешкоджає спілкуванню з дитиною, важливо звертатися за допомогою до відповідних правових органів або соціальних служб. Це може включати звернення до суду для вирішення питань щодо прав батьківства та встановлення розпоряджень щодо спілкування з дитиною.
Так, у разі виникнення спору між батьками щодо участі у вихованні дитини один із батьків, що проживає окремо від дитини, може подати до Служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини заяву та необхідний пакет документів, а саме:
довідку з місця реєстрації (проживання);
копія паспорта громадянина України;
копія свідоцтва про народження дитини;
копія свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу (у разі наявності).
Після розгляду вищевказаної заяви працівник Служби у справах дітей проводить бесіду з батьками, у разі можливості з іншими родичами дитини, а також звертається до соціального закладу та/або фахівця із соціальної роботи щодо забезпечення проведення оцінки потреб батьків з метою встановлення здатності матері, батька виконувати обов'язки щодо виховання дитини та догляду за нею.
До уваги беруться ставлення батьків до виконання батьківських обов'язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, стан здоров'я дитини, факти вчинення домашнього насильства стосовно дитини або за її присутності та інші вагомі обставини. Після з'ясування обставин, що призвели до виникнення спору між батьками щодо участі у вихованні дитини, Служба у справах дітей складає висновок.
Участь у вихованні дитини та у разі потреби порядок побачення з дитиною того з батьків, який проживає окремо від неї, встановлюються рішенням районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади з урахуванням висновку Служби у справах дітей.
Крім цього, за статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) визнається право людини на доступ до правосуддя, а за статтею 13 Конвенції - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред'явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення. Пряма чи опосередкована заборона законом на захист певного цивільного права чи інтересу не може бути виправданою.
На даний момент вже існує достатньо практики суду щодо визначення способів участі у вихованні дитини одним із батьків та встановлення графіка зустрічей з дитиною, яка знаходиться за кордоном України.
Європейський суд з прав людини зауважує, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (HUNT v. UKRAINE, № 31111/04, § 54, ЄСПЛ, від 07 грудня 2006 року).
Так, Зарічний районний суд міста Суми ухвалив рішення від 14 грудня 2023 року (цивільна справа № 591/5906/23), в якому суд врахував інтереси відповідача, позивача й їх спільної дитини та задовольнив позов про визначення способу участі батька, який проживає окремо від сина, у його вихованні. При цьому суд також врахував, що відповідачка разом з дитиною перебуває поза межами України, а позивач не має можливості виїжджати за кордон. Тому на час, коли дитина перебуває за кордоном, доцільно встановити спілкування батька та дитини у формі телефонного або інтернет-спілкування.
Також у постанові КЦС ВС від 7 грудня 2023 року у справі № 569/14585/21 щодо визначення способів участі батька у вихованні дітей, які перебувають за кордоном, суди дійшли правильного висновку про можливість визначення порядку періодичних тимчасових побачень батька з дітьми, оскільки право батька на спілкування з дітьми є його незаперечним правом, а спілкування малолітніх дітей з батьком відповідає їхнім інтересам. Суди правильно врахували те, що діти наразі перебувають за кордоном, відстрочивши порядок виконання визначеного судом способу участі батька у спілкуванні та вихованні дітей на час воєнного стану в Україні та перебування дітей у цей період за кордоном, натомість зобов'язавши відповідачку на цей період організувати спілкування дітей із батьком у режимі відеозв'язку через мобільні телефони, що буде сприяти підтриманню зв'язку дітей із батьком до того часу, як вони повернуться до України.
Проте, у разі невиконання одним із подружжя, що перебуває за кордоном, рішення суду виникає питання: як його виконати на території іншої держави?
Відповідно до Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 липня 2014 року № 228, Міністерство юстиції є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб). Основними завданнями Міністерства юстиції України є: забезпечення формування та реалізація державної правової політики; забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері організації примусового виконання рішень; забезпечення своєчасного, повного і неупередженого виконання рішень у порядку, встановленому законодавством.
Отже, у разі порушення прав, установлених рішенням суду, одному із батьків потрібно звернутися до Мін'юсту чи територіального управління юстиції із заявою про сприяння поверненню дитини.
Для подання заяви про сприяння поверненню дитини вам може знадобитися виконати такі кроки:
зібрати всю необхідну документацію, яка підтверджує ваші обставини та причини для подання заяви;
звернутися до Міністерства юстиції або територіального управління юстиції, де вам нададуть інформацію про процедуру подання заяви та необхідні документи;
заповнити заяву про сприяння поверненню дитини, де ви повинні чітко вказати свої мотиви та причини для цього кроку;
прикріпити до заяви всю необхідну документацію та докази, які підтверджують ваші обставини;
подати заяву до відповідного органу та дотримуватися усіх вимог та процедур, які вони встановляють.
Так, звернення до Міністерства юстиції або територіального управління юстиції із заявою про сприяння поверненню дитини може бути ефективним кроком у вирішенні ситуації, коли один із батьків перешкоджає спілкуванню з дитиною. Юридичні органи можуть надати консультації та підтримку у встановленні правових механізмів для захисту прав дитини та відновлення спілкування з іншим батьком. Важливо мати докази та документацію про перешкоджання у спілкуванні, щоб забезпечити ефективне реагування з боку відповідних органів.
До документів, які можуть підтвердити перешкодження спілкування з дитиною, яка перебуває за кордоном, та причини для подання заяви, можна включати:
1. Листування або повідомлення від батька або матері, які свідчать про відмову від спілкування з дитиною або перешкоджання у встановленні контакту.
2. Документи, які підтверджують ваш статус батька або матері дитини, такі як свідоцтво про народження або рішення суду про батьківство.
3. Звіти або документи від психологів, соціальних працівників або інших фахівців, які підтверджують шкоду, яку завдає відсутність спілкування з одним із батьків.
4. Докази про спроби вирішення конфлікту або встановлення спілкування, такі як листування, записи телефонних дзвінків або інші докази спроб зв'язатися з дитиною.
5. Також долучити рішення суду, яким було встановлено доцільність спілкування батька/матері/опікуна з дитиною, яка перебуває за кордоном.
Інна Передрій,
юрист АО «Юнімайндс»
Нова LIGA360 змінює все! Підсилюй роботу юриста використанням комплексної інформації. Використовуй розширені можливості пошуку, аналізу та моніторингу змін правового поля. Замов персональну презентацію менеджера прямо зараз.
Приєднуйтесь до святкування 33-ї річниці LIGA ZAKON з унікальними можливостями! LIGA360 доступна за сенсаційною пропозицією лише в період з 27 по 29 листопада. Це - ваш шанс отримати повний доступ до найсучасніших інструментів для управління інформаційними ризиками. Залиште свої контакти, щоб ми могли надіслати вам усі деталі святкової пропозиції!
Читайте також: