Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Виїзд дитини за кордон під час війни: що потрібно знати?

15 листопада 2024, 10:00
2872
0
Реклама

Загальновідомий факт того, що 24 лютого 2022 року російська федерацію здійснила збройну агресію проти України, яка, на жаль, триває. Тому залишається актуальним питання щодо перетину неповнолітніми особами кордону України з іншими державами, а саме: що необхідно знати батькам неповнолітньої дитини або іншим особам, які будуть супроводжувати неповнолітню дитину, якщо дитині потрібно виїхати за межі України?

Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом (ст. 33 Конституції України).

Щодо перетину кордону України в умовах режиму воєнного стану неповнолітньою дитиною.

У період воєнного стану допускається виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, бабусі, дідуся, брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування.

Якщо дитина, яка не досягла 16-річного віку, виїжджає з України з матір'ю, то остання повинна мати такі документи:

- паспорт громадянина України матері (яка виїжджає з дитиною);

- паспорт громадянина України (дитини);

- за відсутності паспорта громадянина України - свідоцтво про народження дитини або інші документи, що містять відомості про особу, на підставі яких Державна прикордонна служба України дозволить перетин державного кордону.

Тож, чи потрібна довіреність на дитину при перетині кордону? Наразі для виїзду за кордон дитини без одного із батьків довіреність другого із батьків не потрібна. Тобто, якщо виїзд за кордон з дитиною відбувається з одним з батьків або опікунів в умовах воєнного стану, який діє в Україні від 24 лютого 2022 року й донині, нотаріальна згода другого з батьків не потрібна. На кордоні достатньо пред'явити оригінал свідоцтва про народження дитини.

Щодо дитини, яка не досягла 16-річного віку та виїжджає з України тільки з батьком, то потрібно зазначити таке.

Так, в Україні є чоловіки, які самостійно виховують хоча б одну дитину віком до 16 років, тому такі чоловіки в період воєнного стану та мобілізації мають право перетинати український кордон. Проте для цього вони мають надати Державній прикордонній службі України пакет документів, зокрема свідоцтво про народження дитини (дітей) і документальне підтвердження того, що дитина (діти) виховується одним з батьків (а саме чоловіком).

Таким підтвердженням може бути:

- свідоцтво про смерть матері дитини;

- рішення суду про позбавлення матері батьківських прав;

- рішення суду про визнання матері зниклою безвісти;

- рішення суду про оголошення матері померлою.

В окремих випадках рішенням суду також може бути встановлено факт відібрання дитини у матері без позбавлення її батьківських прав.

Якщо дитину, яка не досягла 16-річного віку, супроводжує хтось із близьких родичів (повнолітні сестра, брат, дядько, тітка, бабуся, дідусь тощо), їм потрібно мати з собою:

- оригінал свідоцтва про народження дитини та документи, які змогли б підтвердити родинні зв'язки з дитиною;

- або посвідчену згоду від одного з батьків дитини, із зазначенням, що саме ця особа вивозить дитину за кордон.

Для цього один із батьків дитини, а також супроводжуючий повинні звернутися до органу опіки та піклування за місцем свого фактичного перебування з відповідною заявою, зокрема через електронні засоби комунікації, у якій зазначаються:

- прізвище, ім'я, по батькові, дата народження дитини (дітей);

- держава, до якої прямує дитина;

- прізвище, ім'я по батькові супроводжуючого дитини (дітей).

До цієї заяви додаються такі документи:

- копія паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (дітей);

- копія паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, одного з батьків дитини (дітей);

- у разі відсутності вищезазначених документів - документи, що містять відомості про особу, які визнані Державною прикордонною службою України;

- копія паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу супроводжуючого.

Потрібно зазначити про те, що під час дії воєнного стану наявність заяви уповноважених осіб, завіреної органом опіки та піклування є обов'язковою вимогою прикордонної служби.

Основні моменти, на які потрібно звернути увагу батькам або супроводжуючим дитини (дітей):

- психологічна підготовка: виїзд дитини в умовах війни може бути стресовим. Дітям, особливо молодшого віку, може бути важко зрозуміти ситуацію, тому важливо пояснити дитині, чому вони виїжджають і що буде відбуватися під час подорожі;

- медичне страхування: рекомендується оформити медичне страхування на час перебування дитини за кордоном. Це забезпечить доступ до медичної допомоги у разі необхідності;

- додаткові документи: залежно від країни призначення, можуть знадобитися додаткові документи для дитини (віза, медичні довідки, підтвердження фінансової спроможності).

Алгоритм дій, які потрібно зійснити після прибуття в країну остаточного перебування дитини (дітей):

- супроводжуючі дитини (дітей) особи зобов'язані протягом семи робочих днів звернутися до закордонної дипломатичної установи України в державі їх перебування для взяття на тимчасовий консульський облік;

- закордонна дипломатична установа України протягом одного робочого дня зобов'язана через Міністерство закордонних справ поінформувати Міністерство соціальної політики та Національну соціальну сервісну службу про взяття дітей на консульський облік.

Враховуючи вищевикладене, пам'ятайте, що підготовка до виїзду з дитиною за кордон вимагає не лише формальностей, а й психологічної готовності та ретельного планування. Ретельно перевіряйте всі документи, знайомтесь з місцевими умовами та турбуйтесь про емоційний стан дитини, щоб подорож була безпечною та комфортною. Крім того, пам'ятайте, що через ситуацію з війною та ескалацією подій правила можуть змінюватися, тому важливо консультуватися з адвокатами, консульствами та іншими органами для отримання актуальної інформації перед виїздом з України.

Світлана Кулакова,

адвокат АО «Юнімайндс»

Приєднуйтесь до святкування 33-ї річниці LIGA ZAKON з унікальними можливостями! LIGA360 доступна за сенсаційною пропозицією лише в період з 27 по 29 листопада. Це - ваш шанс отримати повний доступ до найсучасніших інструментів для управління інформаційними ризиками. Залиште свої контакти, щоб ми могли надіслати вам усі деталі святкової пропозиції!

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини