Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Обшук під час війни: алгоритм дій

Василь Пелепецький, адвокат Activitis, надав корисні рекомендації

Навіть сумлінне дотримання вимог законодавства та вчасна декларація і сплата податків не є гарантією, що в компанію не завітають з обшуком правоохоронні органи. Приводом може стати, наприклад, незаконна діяльність контрагента або бажання недоброчесного конкурента чинити тиск «обшуком на замовлення».

Що передбачено Кримінальним процесуальним кодексом України?

Стаття 234 КПК України передбачає, що обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення, або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Згідно з положеннями КПК слідчий або прокурор має право звернутись з обґрунтованим клопотанням до суду з проханням надати дозвіл на проведення обшуку, яке розглядається слідчим-суддею в день подання такого клопотання.

Кодекс, зокрема, визначає перелік обов'язкових відомостей, які повинна містити ухвала суду про дозвіл на обшук, а саме:

- строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали;

- інформацію про прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук;

- визначення об'єкта обшуку з вказанням адреси;

- вказання особи власника або користувача такого майна;

- зазначення положення закону, на підставі якого постановлюється ухвала;

- перелік речей, документів або осіб, для виявлення яких буде проведений обшук.

Варто врахувати, що ухвала слідчого судді про обшук житла надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.

Як компанії бути готовою до обшуку?

Раптова зустріч з правоохоронними органами - це стрес. Стрес спонукає діяти необачно, що часто приносить негативні наслідки компанії. Аби передбачити їх виникнення, необхідно забезпечувати низку організаційних заходів:

- Вхід на територію компанії має здійснюватися через пропускні пункти з електронними ключами, кодами та ідентифікацією відвідувачів, цілей їх візиту. Останнє ж хоч не на довго, але сповільнить правоохоронців до приїзду адвоката.

- На території компанії мають бути встановлені засоби відеонагляду. Це забезпечить фіксацію можливих порушень з боку правоохоронців під час обшуку, зафіксує докази вчинення злочинів, таких як, наприклад, крадіжок цінних речей, що часто висвітлюється в репортажах в ЗМІ.

- Компанія має впровадити оперативну систему оповіщення. Це необхідно для своєчасного повідомлення адвокату про візит представників правоохоронних органів.

- Дотримання інформаційної безпеки має бути обов'язковим. Паперову документацію не варто зберігати в офісі, краще забезпечити електронний документообіг через віддалені сервери, захищені системою паролів.

- Мінімум раз на півроку варто проводити роз'яснювальні роботи з працівниками компанії. Адвокат має надавати консультації щодо поводження під час проведення слідчих дій. В окремих випадках не зайвими будуть навчання з симуляцією обшуку та подальшим аналізом припущених помилок.

До вас завітали з обшуком, що необхідно знати?

Проведення слідчих дій не допускається в нічний час, з 22:00 до 06:00 (за винятком невідкладних випадків, коли затримка в їх проведенні може призвести до втрати слідів злочину чи втечі підозрюваного).

Контактувати з представниками правоохоронних органів має керівник компанії або уповноважена особа (представник, адвокат).

Візитери ж мають представитись і надати службові посвідчення. Всі свідчення варто зафіксувати, а працівникам компанії слід уникати будь-яких контактів з правоохоронцями під час обшуку.

Необхідно вимагати від слідчого/прокурора присутності адвоката під час обшуку. З адвокатом слід попередньо укласти договір правничої допомоги - таке право гарантоване КПК і Конституцією України.

Василь Пелепецький

Слідчий/прокурор же не має права заборонити учасникам обшуку користуватись допомогою адвоката, натомість, згідно з п. 3 ст. 236 КПК, зобов'язаний допустити адвоката до обшуку на будь-якому етапі його проведення.

Слідчий/прокурор має мати всі законні підстави для проведення обшуку, у чому необхідно переконатись. Перед початком обшуку слідчий/прокурор зобов'язаний ознайомити керівника підприємства з ухвалою суду про проведення обшуку та надати її копію, водночас повинен бути вказаним в ухвалі суду, або включеним до групи слідчих/прокурорів, про що свідчитиме пред'явлена постанова про створення цієї групи, або витяг з ЄРДР.

З дати ухвалення рішення про проведення обшуку не має сплинути місячний строк - це необхідно перевірити. Також необхідно перевірити, чи вірно вказані в ухвалі відомості про компанію: адреса, володілець майна. Якщо дані невідповідні - обшук протиправний.

Спонукання керівника або власника до надання добровільної згоди на обшук попри вказані в ухвалі невірні дані - це елемент тиску, тому часто така згода надається несвідомо.

Не потрібно надавати добровільну згоду на проникнення до приміщення, полегшуючи роботу слідчому/прокурору. Конституцією України (ст. 30) та КПК (ст. 13) передбачена заборона проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду, крім випадків, передбачених КПК. Водночас статтею 233 КПК передбачено виключення щодо проникнення до приміщення, а саме: наявність добровільної згоди особи, яка володіє житлом, або іншим приміщенням.

КПК вимагає участі під час обшуку мінімум двох понятих, особи яких слідчий/прокурор повинен встановити до початку проведення обшуку та роз'яснити їм їх права та обов'язки. Водночас понятими не можуть виступати: потерпілий, родичі підозрюваного, обвинуваченого і потерпілого, працівники правоохоронних органів, а також особи, зацікавлені в результатах кримінального провадження.

Необхідно звернути увагу на те, чи мають поняті відношення до представників правоохоронних органів і де, ким та за яких обставин їм було запропоновано взяти участь у проведенні обшуку. Чому? - Непоодинокими є випадки, коли на понятих мають вплив правоохоронці, з якими вони приїхали на місце проведення обшуку. Це ставить їх об'єктивність під обґрунтовані сумніви, які є підставою вимагати залучити інших понятих.

КПК передбачено, що обшук обов'язково фіксується за допомогою аудіо- та відеозапису. Якщо під час обшуку відеофіксація зупиняється, необхідно обов'язково вказати це в протоколі обшуку. Водночас під час відеофіксації всі учасники, присутні під час обшуку, мають представитись і вказати свої дані.

Не можна допускати знаходження правоохоронних органів у приміщеннях без нагляду понятих або інших учасників слідчих дій. Чому? - Стається, коли правоохоронці заходять до приміщень без нагляду, після чого слідчим/прокурором вже у присутності понятих виявляються речові докази або заборонені речовини. За таких умов не можна торкатись виявлених предметів, натомість варто вказати, що ймовірність їх появи пов'язана з діями правоохоронців.

Необхідно звернути увагу, чи вказані в ухвалі суду про проведення обшуку вилучені під час самого обшуку речові докази та чи відповідають вони меті його проведення. У разі вилучення копій або оригіналів документів слідчий/прокурор повинен скласти реєстр таких документів у порядку, визначеному Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність».

Якщо відбувається проведення особистого обшуку особи, присутньої під час обшуку, КПК передбачає право такої особи на участь адвоката (за винятком надання добровільної згоди на проведення обшуку), терміном прибуття якого є 3 години. Особистий обшук особи фіксується окремим протоколом, його можуть проводити особи виключно однієї статі.

Підписувати протокол обшуку поспішати не треба. Варто ретельно ознайомитись із його змістом, обов'язково вказати всі порушення, яких було допущено під час обшуку з боку представників правоохоронних органів. Останнє може бути підставою для визнання в подальшому дій слідчого/прокурора неправомірними, а вилучені речові докази - неналежними доказами та такими, що отримані з порушенням вимог КПК.

Василь Пелепецький,

адвокат Activitis

Де шукати інформацію адвокату з кримінального права? LIGA360 містить понад 16 млн. рішень українських судів у кримінальних справах, судові прецеденти, аналітику й законодавство. А інноваційні АІ-можливості системи допоможуть миттєво спрогнозувати результати вашої справи й виконати legal research. Більше переваг за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему