Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Спрощення порядку подання інформації про кінцевих бенефіціарних власників: що встановлено новим Законом?

Анна Дем’янюк, юрист АО «EXPATPRO», проаналізувала прийнятий Закон

27 вересня 2022 року Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення регулювання кінцевої бенефіціарної власності та структури власності юридичних осіб» (далі - «Закон») було повернуто з підписом від Президента. Він набуває чинності з 29 грудня 2022 року.

Законом запроваджується більш оптимізований порядок подання інформації про кінцевих бенефіціарних власників (КБВ), ефективна взаємодія державних реєстрів для перевірки таких відомостей, а також встановлюється відповідальність за неподання, несвоєчасне подання або подання недостовірних даних про бенефіціарних власників юридичної особи або їх відсутність.

Тож, на які зміни очікувати юридичним особам?

Є вибір: засвідчувати нотаріально або за допомогою електронного підпису.

Законодавець уточнює, що для подання інформації про КБВ юридичної особи надається копія документа, який посвідчує особу та підтверджує її громадянство. Копію цього документа можна буде засвідчувати або нотаріально, або за допомогою електронного підпису керівника юридичної особи або особи, яка уповноважена подавати документи для державної реєстрації.

Дата засвідчення документів КБВ має значення.

Закон встановлює, що копія документа КБВ має бути засвідчена не раніше ніж за 90 днів до дати подання документів для державної реєстрації. Таким чином, засвідчувати копію документів «на майбутнє» немає необхідності, тому що у разі подання документів із застарілою датою засвідчення державний реєстратор відмовить у прийнятті документів та у проведенні реєстраційної дії.

Підтвердження інформації про кінцевого бенефіціарного власника кожен раз більше не вимагається.

Законодавець чітко визначив, у яких випадках необхідно подавати інформацію про КБВ. Так, копія паспортного документа КБВ та структура власності подаються у разі: реєстрації створення юридичної особи, для державної реєстрації включення відомостей про юридичну особу (зареєстровану до 01 липня 2004 року) та у разі зміни відомостей про кінцевих бенефіціарних власників юридичної особи.

Таким чином, у разі подання документів для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, подавати копію документа кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності не потрібно (якщо зміни не стосуються таких осіб).

Скасовується обов'язок щорічно підтверджувати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника.

Законом більше не вимагається щорічне подання документів, що підтверджують інформацію про КБВ юридичної особи. Однак, законодавець підкреслює, що юридичні особи повинні підтримувати відомості про кінцевого бенефіціара в актуальному стані та мати структуру власності, а у разі зміни кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, подати державному реєстратору документи, що підтверджують такі зміни протягом 30 робочих днів з дня їх виникнення.

Винятки щодо розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників.

Законодавець встановив винятки для юридичних осіб, на яких не поширюються обов'язки подавати та підтверджувати інформацію про КБВ. Так, від обов'язку підтверджувати відомості про наявність або відсутність бенефіціара звільнені політичні партії, професійні спілки, адвокатські об'єднання, адвокатські бюро, державні органи, органи місцевого самоврядування, торгово -промислові палати, житлово-будівельні, дачні, садівничі та гаражні кооперативи, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Відповідальність за порушення обов'язку та порядку розкриття інформації про кінцевого бенефіціарного власника.

Законом передбачена відповідальність за подання завідомо неправдивих відомостей, неподання або несвоєчасне подання інформації про кінцевого бенефіціара юридичної особи або про його відсутність.

Так, подання завідомо неправдивих відомостей про КБВ або його відсутність тягне за собою накладання штрафу на таку юридичну особу у розмірі від однієї тисячі до двадцяти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання інформації про КБВ або його відсутність передбачає накладання штрафу на таку юридичну особу у розмірі від однієї тисячі до двадцяти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Таким чином, запровадженні зміни є позитивними та мають систематизувати порядок та умови подання та актуалізації інформації про кінцевого бенефіціарного власника або його відсутність, а також сприятимуть виконанню юридичними особами обов'язку щодо розкриття такої інформації.

Анна Дем'янюк,

юрист АО «EXPATPRO»

Як бути впевненими у бізнес-зв'язках? CONTR AGENT надає оцінку компаній за 19 індикаторами ризиків. Система покаже проблеми варті уваги: часті зміни керівництва, відсутність даних про кінцевих бенефіціарів та статутний капітал. Замовляйте CONTR AGENT прямо зараз і отримайте усю повноту інформації про партнерів і конкурентів.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему