Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що потрібно врахувати ФОП-ам з 1 жовтня? (через підвищення мінімальної з/п)

Інна Токарчук, юрист «EXPATPRO», роз'яснила, що варто знати

З 1 жовтня 2022 року мінімальна заробітна плата підвищилася на 200 грн., і тепер становить 6700 грн. на місяць. Таке зростання прямо впливає на сплату фізичними особами - підприємцями певних обов'язкових платежів.

Що змінюється для ФОП-ів?

Перш за все, результатом підвищення мінімальної заробітної плати є збільшення розміру єдиного соціального внеску (далі - «ЄСВ»). ЄСВ розраховується у відсотках від мінімальної заробітної плати - 22%. Таким чином, з 1 жовтня 2022 року мінімальний розмір ЄСВ збільшився до 1474 грн. на місяць (до 1 жовтня 2022 року мінімальний розмір ЄСВ становив 1430 грн. на місяць).

Максимальна база для нарахування єдиного соціального внеску (15 мінімальних заробітних плат) - 100 500 грн., відповідно максимальний розмір ЄСВ збільшився до 22 110 грн.

Сума ЄСВ за квартал для ФОП-ів становитиме 4422 грн.

На що не впливає підвищення мінімальної з/п?

Ставки єдиного податку для ФОП-ів не змінюються. Для платників першої групи ставки єдиного податку встановлюються у відсотках до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня податкового року, для другої групи - у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового року, для третьої групи - у відсотках до доходу, для четвертої - залежно від площі та категорії землі у користуванні. Таким чином, зміна мінімальної заробітної плати з 1 жовтня не впливає на ставки єдиного податку, адже протягом всього поточного року для платників першої та другої груп діють розміри, встановлені з 1 січня 2022 року.

Аналогічно не змінюється розмір максимально можливого доходу ФОП-ів по групам, адже ця сума також залежить від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового року та не змінюється протягом поточного року.

Чи діють досі пільги щодо сплати ЄСВ під час воєнного стану?

Нагадаємо, що відповідно до прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану, певні категорії осіб мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе.

Це поширюється на:

- фізичних осіб - підприємців (і на загальній, і на спрощеній системі оподаткування);

- осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;

- члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають чіленів на інших підставах.

Оскільки воєнний стан на території України не був припинений, пільги щодо сплати ЄСВ залишаються в дії.

Інна Токарчук,

юрист «EXPATPRO»

Вся звітність для самозайнятих юристів, адвокатів, нотаріусів - в онлайн-сервісі Liga:REPORT. Він нагадає про подання звітів, допоможе заповнити декларацію, звіт з ЄСВ, вести книгу обліку доходів онлайн. А з функцією автозаповнення і підтримкою у чаті - у вас не буде сумнівів щодо правильності поданих даних. Придбайте Liga:REPORT та звітуйте вже сьогодні без проблем.

Читайте також:

Заборгованість зі сплати аліментів фізичної особи - підприємця на спрощеній системі оподаткування: проблематика виконання судових рішень

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему