Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Реєстрація податкових накладних: які аргументи в спорах з податківцями

Андрій Тімонов, адвокат, керівник податкової практики ЮК "RIYAKO&PARTNERS", дослідив зазначену проблематику

Майже кожен платник податку на додану вартість стикався з блокуванням реєстрації податкової накладної та добре розуміє, до яких труднощів у господарській діяльності підприємства це призводить.

Найчастіше комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної через відсутність первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, у тому числі через відсутність рахунків-фактури, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг), накладних та розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Особливої уваги заслуговує також відмова в реєстрації податкової накладної через включення платника податків до переліку ризикових, оскільки включення платника до переліку ризикових не звільняє його від обов'язку направляти на реєстрацію податкові накладні, однак є підставою для їх безумовного блокування, а отже поки платник податку значиться в переліку ризикових, реєстрація всіх його податкових накладних буде зупинятись.

Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений наказом Мінфіну від 12.12.2019 р. № 520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216.

Пунктом 2 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Відповідно до п. 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.

Найчастішою підставою для прийняття комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної зазначаються ненадання платником податку первинних документів, щодо придбання, зберігання, транспортування, навантаження і розвантаження ТМЦ чи нібито ненадання копій договорів.

Андрій Тімонов

Такі твердження зазвичай обґрунтовуються недостатністю наданих первинних документів. У такому випадку слід звернути увагу на правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 10.04.2020 року по справі № 819/330/18, згідно якої податкові органи повинні чітко дотримуватись принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної, шляхом зазначення вичерпного переліку необхідних документів, які платник податку повинен був надати контролюючому органу, для забезпечення можливості підприємства належним чином виконати свої обов'язки щодо реєстрації податкової накладної. Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства, а отже здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Зупинення реєстрації податкової накладної у ЄРПН не спростовує реальності вчиненої платником податків господарської операції, оскільки така операція підтверджується первинними документами, на підставі яких платник склав податкову накладну.

Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної прийняте комісією регіонального рівня платники ПДВ мають право оскаржити в адміністративному чи судовому порядку.

Процедура адміністративного оскарження визначена в Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою КМУ від 11.12.2019 р. № 1165.

Скарга на рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги.

Однак, через запровадження воєнного стану на території України, відповідно до п. 69 підрозділ 10 розділ ХХ «Перехідні положення» ПКУ тимчасово зупиняється перебіг 10-денного строку щодо розгляду скарги, яка надійшла (надійде) в період з 24 лютого 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України та/або яка не розглянута станом на 24 лютого 2022 року, а отже розгляд скарги може бути продовжено до скасування військового стану.

Порядком № 1165 чітко визначено 8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість. Ці критерії, здебільшого, є цілком конкретними та зрозумілими. Основні питання виникають до 8 критерію, бо саме цей пункт є найбільш неконкретним: «У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.»

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.

Затверджена форма рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку зобов'язує контролюючий орган під час його винесення з підстави п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку розшифрувати, яка саме податкова інформація наявна у контролюючого органу, а саме податковий орган має зазначити, які саме ризикові операції стали підставою для винесення такого рішення і чим така податкова інформація оформлена.

Порядок №1165 передбачає можливість оскарження в суді рішення про відповідність платника критеріям ризиковості - це рішення суду про скасування рішення комісії про відповідність платника податку критеріям ризиковості та зобов'язання виключити його з такого переліку.

Адміністративне оскарження рішення про відповідність критеріям ризиковості чинним законодавством не передбачено.

При судовому оскарженні вищеозначених рішень необхідно звертати увагу на дотриманні процесуальних строків. Так, строк звернення до суду становить три місяці, якщо платник податків використав процедуру адміністративного оскарження (узгоджується з висновками Верховного Суду від 12.07.2022 року по справі № 420/5508/20) та шість місяців у разі, коли платником податків не використовувалася процедура адміністративного оскарження таких рішень (постанова Верховного Суду від 24.04.2020 року по справі № 520/6895/19).

Окремо необхідно зазначити, що в разі пропуску процесуального строку звернення до суду такий строк має бути поновлено, адже суд повинен враховувати наявність введеного воєнного стану в Україні.

Враховуючи наведене, адміністративне та судове оскарження кожного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної фактично єдиний шлях відновлення порушеного права підприємства. Цей шлях дієвий, але, на жаль, неефективний через те, що отримання позитивного результату затягується на значний час та жодним чином не захищає від відмови в реєстрації наступних податкових накладних.

Андрій Тімонов,

адвокат, керівник податкової практики

ЮК "RIYAKO&PARTNERS"

Врахуйте максимум чинників, що можуть вплинути на блокування податкових накладних. Сервіс Liga:REPORT автоматично розрахує показники позитивної податкової історії, показники D і P, вкаже ризикові коди товарів УКТЗЕД. Замовте Liga:REPORT прямо зараз й будьте впевненими у своїй звітності.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему