Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Особливості виконавчого провадження під час воєнного стану

Інна Мирошніченко, адвокат АО «КПД Консалтинг», роз'яснила зміни до Закону про виконавче провадження

У зв'язку із вторгненням Російської Федерації та дією на території України воєнного стану Верховною Радою внесено зміни та доповнення до ряду Законів України та прийнято чимало нових. Зокрема, такі зміни не оминули і відносини у сфері виконавчого провадження. Далі поговоримо більш детально про те, яких змін зазнав Закон України «Про виконавче провадження» та як у воєнний час відбувається виконання судових рішень.

Доступ до автоматизованої системи виконавчих проваджень

З початком дії в Україні воєнного стану робота автоматизованої системи виконавчого провадження (далі - «АСВП») була зупинена. Державне підприємство «Національні інформаційні системи» тимчасово заблокувало доступ до АСВП та Єдиного реєстру боржників для недопущення будь-яких несанкціонованих дій з інформацією, що міститься в зазначених реєстрах. Зупинення роботи реєстрів, в свою чергу, зупинило здійснення державними та приватними виконавцями виконавчих дій.

Починаючи з 11 квітня 2022 року Державне підприємство «Національні інформаційні системи» частково почало відновлювати доступ виконавців до АСВП.

Так, Наказом Міністерство юстиції України від 04.04.2022 № 1310/5 «Деякі питання доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження та Єдиного реєстру приватних виконавців України у період воєнного стану» врегульовано питання підключення виконавців до АСВП в умовах воєнного стану.

Пунктом другим вказаного Наказу визначено, що працівникам органів державної виконавчої служби доступ до АСВП припиняється та відновлюється адміністратором автоматизованої системи виконавчого провадження на підставі письмового повідомлення Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України. Письмове повідомлення готується на підставі пропозицій начальників управлінь забезпечення примусового виконання рішень міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України.

Таким чином, державні виконавці, які розташовані на територіях підконтрольних Україні та де не проводяться бойові дії, працюють майже в звичайному режимі, але з обмеженнями про які трохи пізніше.

Що стосується роботи приватних виконавців, то слід зазначити що, зазначений Наказ також врегульовує питання доступу до АСВП і приватних виконавців.

Так, абзац другий пункту другого передбачає, що приватним виконавцям та помічникам приватних виконавців доступ до АСВП припиняється та відновлюється адміністратором автоматизованої системи виконавчого провадження на підставі письмового повідомлення Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України. Повідомлення готується на підставі письмового звернення приватного виконавця.

Тож як бачимо з Наказу, приватним виконавцям достатньо звернутись до Департаменту державної виконавчої служби з письмовим зверненням, які в свою чергу звертаються до Державного підприємства «Національні інформаційні системи», яке і має відновити доступ виконавцю до АСВП.

Здавалося б, нічого складного. Проте на практиці ми маємо те, що жодний приватний виконавець так і не був підключений до АСВП. На своїй сторінці у Фейсбуці Асоціація приватних виконавців України неодноразово зверталася до Міністерства юстиції України з вимогою вжити заходів для надання приватним виконавцям доступу до АСВП.

Оскільки доступ приватним виконавцям надано так і не було, 21 квітня 2022 року Рада приватних виконавців України ухвалила Резолюцію у зв'язку з блокуванням Міністерством юстиції України можливості роботи приватних виконавців. Як вбачається з тексту Резолюції, Рада приватних виконавців України вирішила визнати поточну політику Міністерства юстиції України щодо блокування роботи приватних виконавців та не відновлення їм доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) деструктивною і такою, що порушує законодавство, суперечить задекларованим цілям уряду, шкодить європейській інтеграції країни.

Що стосується доступу сторін до матеріалів виконавчого провадження, то наразі сторони, як і раніше, можуть за допомогою номеру виконавчого провадження та ідентифікатору доступу увійти до АСВП. Таким чином, сторони виконавчого провадження не позбавлені можливості отримати інформацію та копії документів по виконавчому провадженню за яким, вони є стороною.

Маємо надію, що ситуація в країні стабілізується та дозволить державним та приватним виконавцям здійснювати належним чином покладені на них державою функції та обов'язки.

Виконання рішень щодо стягнення аліментів

Обов'язок зі сплати аліментів не полишає батьків і у воєнний час. Проте на період дії на території України воєнного стану з'явилися певні зміни у стягненні аліментів. Як зазначалось вище, державним виконавцям вже відновлено доступ до АСВП, таким чином вони можуть безперешкодно здійснювати перерахування коштів стягувачам, що надійшли на рахунки органів державної виконавчої служби.

Також звертаю увагу, що 26.03.2022 набув чинності Закон України «Про внесення зміни до розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» від 15.03.2022 (далі - «Закон»).

Закон врегульовує, що у випадку виконання рішень про стягнення аліментів, підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці, які здійснюють відрахування з заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника, перераховують стягнуті кошти на визначений у заяві або зверненні стягувача рахунок, а у разі відсутності реквізитів рахунка стягувача - на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, приватного виконавця. Нагадаємо, до внесення вищевказаних змін, відрахування сплачувались на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця.

У зв'язку з вказаними змінами я б радила стягувачам не чекати, поки запрацює відповідний відділ виконавчої служби та перерахує стягнуті аліменти. За наявності постанови про звернення стягнення на заробітну плату (пенсію, стипендію) раджу направляти її копію разом із заявою з вказаними своїми реквізитами безпосередньо роботодавцю боржника (чи установі яка здійснює відрахування з пенсії, стипендії) та просити його перерахувати кошти на вказані у заяві реквізити. Направлення такої заяви роботодавцю значно прискорить отримання коштів.

Отримати копії документів виконавчого провадження, зокрема і постанову про звернення стягнення на заробітну плату (пенсію, стипендію), дізнатися реквізити відповідної установи, яка здійснює відрахування, можна в системі АСВП за допомогою номеру виконавчого провадження та ідентифікатору доступу.

Слід мати на увазі, новий Закон забороняє відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території адміністративно-територіальних одиниць, які тимчасово окуповані внаслідок військової агресії Російської Федерації, у період такої окупації.

Таким чином, враховуючи відсутність на непідконтрольній території у державних виконавців доступу до АСВП та дію нового Закону, відкрити виконавче провадження (навіть якщо це стягнення аліментів) на окупованій території наразі неможливо.

Проте боржникам раджу не ухилятися від покладеного на них обов'язку по сплаті аліментів та сплачувати їх добровільно. Хоча в рамках виконавчого провадження виконавці не здійснюють нарахування пені, натомість стягувач має право звернутися до суду із заявою про її стягнення. Після ухвалення судом рішення та видачі виконавчого документа, виконавцем буде здійснено його примусове виконання у встановленому Законом України «Про виконавче провадження» порядку.

Статтею 196 Сімейного кодексу України унормовано, що у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені.

Звертаю увагу, що прийняті вищевказаним Законом зміни не забороняють нараховувати та стягувати неустойку за прострочення сплати аліментів. Тож стягувач матиме цілком законне право звернутися в майбутньому до суду та отримати судове рішення про стягнення пені.

Таким чином, враховуючи, що аліменти на утримання дитини є гарантією виконання кожним з батьків свого обов'язку забезпечувати дитину, раджу батькам сумлінно їх сплачувати. Для уникнення непорозуміння та попередження подальшого стягнення пені за несвоєчасну сплату аліментів, раджу боржникам після закінчення воєнного стану подати копії квитанцій про сплату до відповідних органів державної виконавчої служби.

Звернення стягнення на іпотечне майно в період дії воєнного стану

У зв'язку з військовою агресією росії та проведенням на території України бойових дій, багато українців втратило роботу, залишилися без житла чи змушені були переїхати до інших міст чи навіть іншої держави. Ба більше, частина громадян мають такий тягар, як невиплачена іпотека. Але загальновідомим є той факт, що від іпотеки не втечеш.

Для захисту іпотекодавців Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-IX. Зазначеним законом доповнено розділ VI «Прикінцеві положення» Закону України «Про іпотеку» пунктом 52 щодо застосування предмету іпотеки в воєнний час. Вказаний закон набув чинності 17 березня 2022 року.

Відтак, відповідними змінами передбачено, що у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування щодо нерухомого майна, що належить фізичним особам та перебуває в іпотеці за споживчими кредитами, зупиняється дія таких норм закону, а саме:

- статті 37 - реалізації права іпотекодержателя на набуття права власності на предмет іпотеки;

- статті 38 - реалізації права іпотекодержателя на продаж предмета іпотеки;

- статті 40 - виселення мешканців із житлових будинків та приміщень, переданих в іпотеку, щодо яких є судове рішення про звернення стягнення на такі об'єкти;

- статей 41, 47 - реалізації предмета іпотеки на електронних торгах.

Тому під час дії воєнного стану, а також впродовж тридцяти днів після його скасування у випадку наявності заборгованості за договором, іпотекодавця не може бути висилено з належного йому нерухомого майна, що перебуває в іпотеці. Окрім цього, вказане майно не може бути реалізовано чи відчужено на користь іпотекодержателя та третіх осіб.

Проте норми Закону України «Про іпотеку» не поширюються:

по-перше, на нерухоме майно, оформлене в іпотеку після дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану»;

по-друге, за договорами, до яких після дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» за погодженням сторін вносилися зміни в частині продовження строків виконання зобов'язань та/або зменшення розміру процентів, штрафних санкцій.

Маємо надію, що зазначені тимчасові обмеження в подальшому сприятимуть виконанню іпотекодавцями обов'язків взятих на себе при підписанні іпотечних договорів.

Виконавчі провадження, стягувачами за якими є громадяни, юридичні особи країни агресора

Як вже зазначалось вище, 26.03.2022 набув чинності Закон України Про внесення зміни до розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» від 15.03.2022. Поміж іншого, розділ XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» доповнено пунктом 102.

Відповідно до вказаного пункту, до набрання чинності законом щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов'язаних з державою-агресором, зупиняється вчинення виконавчих дій, забороняється заміна стягувачів у виконавчих діях, стягувачами за якими є Російська Федерація, громадяни Російської Федерації, юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства Російської Федерації (тобто країна агресор та всі пов'язані з нею особи).

Разом з цим, вищевказаним законом визначено, що вказане обмеження не застосовується до громадян країни агресора, які проживають на території України на законних підставах, та юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до закону України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником яких є виключно громадяни Російської Федерації, які проживають на території України на законних підставах.

На думку законодавця, зазначений Закон сприятиме захисту національних інтересів у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та забезпеченню конституційних прав і свобод людини та громадянина в умовах воєнного стану.

І наостанок…

В умовах воєнного стану сфера виконавчого провадження зазнала деяких змін. Разом з цим, навіть в умовах воєнного стану реєстри мають працювати, аліменти стягуватись, а судові рішення мають виконуватись. Сподіваємося, що у найближчому майбутньому Міністерство юстиції України відновить доступ до АСВП не тільки державним виконавцям, а й приватним, які зможуть повною мірою працювати, виконувати судові рішення та сплачувати податки для відновлення економіки країни.

Маємо надію, що ситуація в країні не вплине значною мірою на виконання рішень по стягненню аліментів. А стягнуті державними виконавцями кошти будуть вчасно перераховані на потреби дітей.

Окрім того, сподіваємося, що закон про відтермінування виконання іпотечних договорів змінив на краще ситуацію для позичальників на час дії в Україні воєнного стану та сприятиме подальшому належному виконанню зобов'язань.

Інна Мирошніченко,

адвокат АО «КПД Консалтинг»

Безліч викликів воєнного часу - єдине рішення LIGA360. Зміни законодавства, перевірка контрагентів, судова практика, шаблони договорів англійською й українською мовою та інші корисні інструменти. Замов сьогодні на вигідних умовах.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему