Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як працювати українським компаніям, які мають російських бенефіціарів?

Матеріал підготувала Ірина Плискань, Адвокатське бюро «Ірини Плискань»

Можна впевнено говорити про те, що з 04 березня 2022 року діяльність українських компаній, бенефіціарними власниками яких є російські громадяни, російські юридичні особи або сама російська федерація, практично паралізована: грошові кошти на їх рахунки переводити заборонено, майно таким компаніям продавати заборонено, відчужувати майно від українських компаній з російськими бенефіціарами на користь інших осіб також заборонено.

Навіть, якщо якась із зазначених угод і буде вчинена, вона буде нікчемною та в майбутньому не матиме жодних наслідків.

Проте, перед тим, як робити висновки з приводу шансів на існування конкретної компанії, пропоную детальніше розібратися: хто відноситься до російських бенефіціарів, які є виключення з цього поняття та що конкретно заборонено вчиняти.

Хто відноситься до російських бенефіціарів?

Постановою Кабінету Міністрів України № 187 від 03.03.2022 року «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації» (далі - Постанова № 187) українські компанії з російськими бенефіціарами названо «особами, пов'язаними з державою-агресором».

До таких осіб відносяться:

- українські компанії, кінцевим бенефіціарним власником яких з часткою 10 і більше відсотків є громадянин російської федерації;

- українські компанії, кінцевим бенефіціарним власником яких з часткою 10 і більше відсотків є російська юридична особа;

- українські компанії, кінцевим бенефіціарним власником яких з часткою 10 і більше відсотків є російська федерація;

Також особами, пов'язаними з державою-агресором, є громадяни російської федерації та російські юридичні особи.

Ірина Плискань

Які обмеження передбачені для українських компаній з російськими бенефіціарами?

1. На користь таких компаній заборонено виконувати, у тому числі в примусовому порядку, грошові та інші зобов'язання.

2. На користь таких компаній заборонено будь-яким чином відчужувати нерухоме майно, цінні папери, корпоративні права, транспортні засоби, повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання.

3. Таким компаніям заборонено будь-яким чином відчужувати нерухоме майно, цінні папери, корпоративні права, транспортні засоби, повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання (крім безоплатного відчуження на користь держави Україна).

Не вважаються особами, пов'язаними з державою-агресором:

- громадяни російської федерації, які проживають на території України на законних підставах;

- українські юридичні особи, кінцевим бенефіціарним власником або учасником (акціонером) яких є громадяни російської федерації, які проживають на території України на законних підставах.

Проживання на території України на законних підставах - це проживання в Україні громадянина рф, який має один із таких документів:

- паспорт громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року з відміткою про постійну чи тимчасову прописку на території України або зареєстрував на території України свій національний паспорт;

- посвідку на постійне чи тимчасове проживання на території України;

- військовий квиток, виданий російському громадянину, який уклав контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України;

- посвідчення біженця чи документ, що підтверджує надання притулку в Україні (стаття 1 Закону України «Про громадянство України»).

Таке роз'яснення надано Міністерством юстиції України у листі № 24560/8.1.3/10-22 від 08.03.2022.

Зауважу, що Постанова № 187 прийнята як спосіб термінового реагування на військову агресію російської федерації. Вона буде діяти до набрання чинності закону про врегулювання відносин за участю осіб, пов'язаних з державою-агресором, але не більше одного місяця після припинення воєнного стану.

З урахуванням проаналізованої Постанови № 187, питання про те, як працювати українським компаніям з російськими бенефіціарами, є риторичним.

На додаток до описаних заборон, підозрюю, що українські фінансові установи (банки, платіжні установи) почнуть зупиняти фінансові операції, ініційовані такими компаніями або на користь таких компаній, оскільки буде підозра, що такі операції містять ознаки вчинення злочинів (стаття 23 Закону України № 361-IX від 06.12.2019). Наприклад, переведені кошти призначені для фінансування тероризму на території України.

Думаю, що з цього приводу ще буде висвітлена офіційна позиція Державної служби фінансового моніторингу України. На даний час відомо, що Держфінмон направив звернення до Президента FATF із закликом:

- визнати російську федерацію, як країну, яка своїми діями здійснює розповсюдження зброї масового знищення та внести її до відповідного санкційного списку FATF;

- виключити Росію, як члена FATF.

Для інформації, FATF - це міжнародна організація, яка захищає світову фінансову систему від відмивання брудних грошей. Наприклад, якщо російська федерація буде включена до «санкційного списку» FATF, це може означати, що міжнародні фінансові операції з цією країною ретельно вивчаються, що робитиме ведення бізнесу з нею дорогим і обтяжливим.

Особам, які є російськими бенефіціарами відповідно до Постанови № 187, напевно, варто порадити як можна швидше покинути український ринок, поки невигідна для їх компаній процедура припинення не встановлена українським законодавством.

Хто знає, можливо по аналогії з порядком примусового вилучення майна, яке належить російській федерації, матимемо й процедуру націоналізації майна українських компаній, які мають російських бенефіціарів.

А українським компаніям з українськими бенефіціарами в умовах воєнного стану рекомендую не забувати про описані вище заборони та слідкувати за оновленням даної інформації на офіційних сторінках Кабінету Міністрів України, Міністерства юстиції України та інших державних органів.

Ірина Плискань,

Адвокатське бюро «Ірини Плискань»

На час воєнного стану бізнеси можуть підключити рішення LIGA360 на спеціальних умовах. Отримуйте актуальні новини, відповіді на "гарячі питання" для бізнесу, зміни законодавства. Деталі за посиланням.

Читайте також:

Що таке воєнний та військовий злочин. Відповідальність

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему