Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Штрафи за порушення правил карантину: що треба врахувати

Ірина Плискань, юрист компанії Activitis, розповіла, що важливо знати

За порушення правил карантину може бути накладено штраф до 34 000,00 грн., а якщо ви посадова особа - до 170 тисяч гривень.

Проте, після введення на території України карантинного режиму, підходи правоохоронців до своєї роботи не змінилися, а тому складення поліцейським протоколу про порушення карантину зовсім не означає правомірність накладення адміністративного стягнення.

Що потрібно знати, щоб не сплатити штраф незаконно?

Треба пам'ятати, що сам по собі складений протокол не матиме наслідком накладення штрафу. Такий протокол повинен бути переданий до суду для прийняття рішення. Отож, чотири ключові критерії:

1. Перевірте правильність складення протоколу

Закон чітко прописує відомості, які повинен містити протокол. Здавалося б, що ця інформація є формальною і не потребує уваги, проте незазначення у протоколі хоча б однієї із вимог може звільнити вас від обов'язку платити штраф.

До таких вимог у статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення віднесено наступні відомості:

• дата і місце складання;

• прізвище, ім'я, по батькові поліцейського і особи, яка притягається до відповідальності;

• місце, час і суть порушення;

• закон, який передбачає відповідальність за порушення;

• інформація про свідків;

• пояснення особи, яка притягається до відповідальності;

• підтвердження роз'яснення особі, яка притягається до відповідальності, її прав і обов'язків;

• підписи поліцейського, особи, яка притягається до відповідальності і свідків.

Практика показує, що суди закривають провадження, якщо в протоколі не зазначені свідки події, відсутні їх пояснення, та пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності.

Для прикладу наведемо останні судові рішення по подібних ситуаціях:

Суддя Київського апеляційного суду Ященко І. Ю. у постанові від 09.11.2020 по справі № 755/12446/20 вказав, що матеріали справи не містять доказів щодо визначення статусу особи як суб`єкта даного правопорушення, а саме не з`ясовано чи була особа службовою особою магазину. Також, всупереч вимогам закону, в протоколі про адміністративне правопорушення №140 від 27.08.2020р. не зазначені дата та час вчинення особою адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП. Постанова була скасована, а матеріали адміністративного провадження направлені на доопрацювання.

Суддя Деснянського районного суду м. Києва постановою від 05.11.2020 по справі № 754/13310/20 закрив провадження у справі, оскількив протоколі не зазначені свідки події, відсутні їх пояснення, та пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності.

Ірина Плискань

2. Якщо не погоджуєтеся з обставинами, викладеними у протоколі, зазначте свою незгоду з цими обставинами

Мова йде про ситуацію, коли ваші ж слова можуть зіграти проти вас.

Закон сформульовано таким чином, що доводити факт правопорушення повинен буде поліцейський, який склав протокол. Тобто, саме на поліцію покладається обов'язок знайти свідків, вказати який саме пункт нормативного акту був порушений, прописати які саме дії призвели до порушення.

Умовно кажучи, якщо ви в протоколі напишете, що «більше не будете порушувати закон», то суд це прийме як погодження з притягненням до адміністративної відповідальності.

Наприклад, Київський апеляційний суд у постанові від 20.11.2020 року по справі № 752/18269/20 відмовив у задоволенні апеляційної скарги директора ресторану «Spezzo», яка зазначала, що матеріали справи не містять доказів підтвердження порушення вимог протиепідемічних заходів.

Суд вказав, що будь-які зауваження чи непогодження з протоколом у директора ресторану відсутні, натомість наявні власноруч написані нею пояснення, згідно яких вона зобов`язується усунути всі порушення в найближчий час, увесь персонал зобов`язується взяти під контроль, працювати в масках та перчатках. Тому у задоволенні апеляційної скарги відмовлено.

Така позиція судів приводить до наступної рекомендації.

3. Скористайтеся правом не підписувати протокол, якщо не розумієте усіх обставин притягнення вас до відповідальності

Пам'ятайте, що ви маєте право не підписувати протокол (ст. 256 КУпАП). Це як гарантія того, що, якщо реального порушення немає, то особа може відреагувати на це шляхом відмови підписувати протокол.

Коли матеріали протоколу будуть розглядатися в суді, простіше буде довести свою позицію. Інакше, ситуація буде виглядати так, що під час підписання протоколу ви не усвідомлювали, що доведеться заплатити штраф, і тільки в суді зрозуміли, що будете відстоювати свої права.

4. Суд може обмежитися усним попередженням замість штрафу

Якщо ситуація щодо притягнення вас до адміністративної відповідальності відбувається вперше, то є можливість того, що суд застосує до вас не штраф, а усне попередження.

Для цього в суді під час розгляду протоколу потрібно зазначити такі обставини:

- порушення вами правил карантину є малозначним, не становить великої суспільної шкідливості й не завдало значних збитків державним або суспільним інтересам, або безпосередньо громадянам.

- має місце щире розкаяння особи у вчиненні правопорушення;

- особа раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності

- відсутні обставини, що обтяжують відповідальність.

Як бачимо, суди часто приймають рішення на користь потенційного порушника. Але, як правило, це відбувається не по причині відсутності складу правопорушення у діях особи, а тому що правоохоронці якісно недопрацьовують наповнення доказової бази при направленні справ до суду.

Ірина Плискань,
юрист компанії Activitis

Читайте також:

Роботодавець вимагає від працівника результат ПЛР-тесту: чи законно це?

Снігопад знижок на професійні продукти для юриста від ЛІГА:ЗАКОН розпочато!

Не пропустіть новорічні знижки на кращі професійні рішення для юристів, адвокатів та партнерів юридичних компаній. Переходьте за посиланням та обирайте свою персональну пропозицію зі знижкою 30 %.

Тримайте руку на пульсі актуальної правової картини дня з усіма нововведеннями, швидко готуйте власну позицію для виграшу у суді, перевіряйте контрагентів та бізнес-партнерів. Всі інструменти для ефективної юридичної роботи у комплексі інформаційно-аналітичних продуктів від ЛІГА:ЗАКОН.

Детальніше за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему