Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

З чого почати бізнес в Україні: юридичні поради

Поради надав Станіслав Клімов, партнер, директор МЮК "KODEX", адвокат

Актуальність теми бізнесу для початківців, новачків в даній сфері обумовлюється природним бажанням кожного «розпочати свою справу» та страхом перед безрадісною статистикою, яка пропагує, що перші роки для будь-якого бізнесу - це боротьба за життя.

Відкриття бізнесу потребує комплексного підходу, що поєднує взаємозв'язок організаційних, економічних та юридичних засад. Більш детально проговоримо юридичні аспекти.

1. Підготовчий етап - визначення напрямків та форми бізнесу

Перш за все, варто сконцентруватись на виборі напрямків діяльності та розробці бізнес-ідеї.

Це один із ключових етапів, які власне і сформують правильний вектор вашої підприємницької діяльності. Метод «мозкового штурму» допоможе вам у реалізації першого етапу побудови бізнесу. Розробка бізнес-ідеї включає наступні підетапи:

• формування "бачення" власного комерційного проекту;

• визначення бажаних сфер діяльності;

• розробку організаційно-виробничого плану;

• оцінку потреби в інвестиціях;

• оцінку прибутковості, рентабельності та інвестиційної привабливості проекту;

• складання бізнес-плану;

• аналіз ринку;

• розробку стратегії виходу на ринок (неймінг, брендінг, комунікаційна стратегія);

• планування рекламних компаній;

• моніторинг ступеня лояльності до бренду.

Після визначення чітких економічних напрямків легше буде обрати офіційні види економічної діяльності, які вказуються при реєстрації бізнесу відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності (відомий, як код КВЕД).

Наступним важливим кроком є розуміння та визначення організаційно-правової форми для вашого бізнесу. Тут необхідно проаналізувати яка із форм (ФОП чи ТОВ) вам більше імпонує на основі власного бачення бізнесу. Чому я говорю про товариство з обмеженою відповідальністю або фізичну особу - підприємця? Тому що це є найбільш розповсюджені форми ведення бізнесу в Україні. Так, акціонерні товариства також досить часто трапляються, але в основному як організаційно-правова форма дуже крупних компаній.

Декілька рекомендацій, що стосуються тих суттєвих аспектів, на які варто звертати увагу на даному етапі створення бізнесу. Так, для вас доцільно буде стати фізичною особою - підприємцем, якщо у вас наявне бажання вести бізнес вільно, а отже, мова йде лише про одного засновника. Окрім того, варто обрати організаційно-правову форму у вигляді ФОПа, якщо у вашому випадку в процесі ведення бізнесу не передбачається істотне зовнішнє інвестування.

В свою чергу, відкривати власний комерційний проект, обравши організаційно-правову форму ТОВ варто, якщо в якості засновників ви будете виступати не один, а плануєте залучити одну або декілька інших осіб. Також доцільно зареєструвати ТОВ у разі, якщо передбачається істотне зовнішнє інвестування і є перспектива встановлення партнерських зв'язків із іншими масштабними компаніями.

При цьому слід також пам'ятати, що ФОП відповідає за ризики в бізнесі всім належним йому майном, ТОВ - розміром статутного капіталу компанії. Тому для ризикових сфер діяльності, сфер де планується великий обсяг зобов'язань за договорами - діяльність у формі ФОП не рекомендована.

Наступним етапом, на який кожному «підприємцю в перспективі» варто приділити значну увагу, є етап розробки бізнес-плану та прорахунку податкового навантаження.

Досить відповідально необхідно підійти до розробки бізнес-плану, оскільки грамотно та чітко прописаний бізнес план є запорукою успішного ведення бізнесу.

Щодо дефініції даної категорії, слід зазначити, що бізнес-план являє собою короткий виклад на папері структури і суті бізнес-діяльності. Він відображає всі аспекти бізнесу, що служить стартовою базою. Значення бізнес-плану є досить вагомим в силу того, що він повинен висвітлити перспективи розвитку та встановити потенційну ємність ринку, а також встановити потенційних клієнтів, для яких обрана вами сфера діяльності становитиме інтерес. Окрім цього, саме бізнес-плани мають визначити перспективи розвитку і отримання прибутку, виступати інструментом для залучення інвесторів і капітальних вкладень та бути універсальним засобом реалізації стратегічних цілей підприємства.

При плануванні доходів та розходів - важливо розуміти ступінь податкового навантаження, на що буде впливати вибір системи оподаткування.

Тому доцільно було б більш детально розкрити дане питання. Так, ні для кого не є новиною, що в Україні існує 2 системи оподаткування:

• спрощена система або єдиний податок;

• загальна система оподаткування.

В першу чергу необхідно визначитись із тим, ким є ваші клієнти? Якщо ви орієнтовані на продаж товарів / послуг фізичним особам, кінцевим споживачам - то вам необхідно обрати спрощену систему. Однак якщо основний дохід планується від підприємств - то в даному випадку можуть бути нюанси.

Існує три основні групи платників єдиного податку на спрощеній системі.

1 група - ця система оподаткування тільки для ФОП. Ліміт на дохід 1 мільйон гривень на рік. Ставка податку на 2020 рік - 210,20 грн / міс + ЄСВ 1100 грн / міс. На цій системі не можна використовувати працю найманих працівників.

2 група - також система оподаткування тільки для ФОП. Ліміт на доходи 5 000 000 гривень на рік. Ставка податку на 2020 рік - 944,60 грн / міс + ЄСВ 1100 грн / міс.

3 група - дана система оподаткування в Україні підходить як для ФОП, так і для юридичних осіб. Ліміт на доходи - 7 000 000 гривень на рік. Ставка 3% + сплата ПДВ або ставка 5% без ПДВ.

Щодо загальної системи оподаткування, вона може використовуватися і ФОП, і ТОВ передбачає ставку податку на прибуток в розмірі 18%, а для платників податку на додану вартість - сплату ПДВ 20% .

Щодо рекомендацій у сфері оподаткування слід зазначити наступне:

• Вам слід обрати 1 групу спрощеної системи оподаткування у разі, якщо ваша ціль зводиться до надання послуг населенню або продажу товарів на ринках і дохід в рік буде становити не більше 1 000 000 грн (це, на приклад, торгівля на ринках, діяльність майстерень з ремонту одягу, взуття).

• Якщо планується дохід, більший ніж визначений для першої групи і необхідне працевлаштування працівників (дозволено до 10 осіб) варто обрати 2 групу, до прикладу, ви будете продавати товар або надавати послуги населенню та іншим платникам єдиного податку (тобто можуть бути і ТОВ - платники єдиного податку). Для другої групи дозволені майже всі види діяльності

• Якщо ви плануєте отримувати більший дохід, працювати з усіма контрагентами без обмежень - рекомендована 3 група спрощеної системи оподаткування. Таку групу можуть обирати як ФОП, так і ТОВ.

Платники третьої групи сплачують єдиний податок за надходження доходу і не враховуються витрати. Ставка податку становить:

5% за умови, що Ви не є платником ПДВ;

3% + 20% ПДВ від обороту за мінусом вхідного ПДВ.

Слід звертати увагу, що не всі види діяльності дозволені для платників єдиного податку. Деякі є прямо забороненими (виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів, до прикладу, алкоголю й тютюнових виробів, нафтопродуктів, зрідженого газу, автомобілів, кузовів і причепів до них тощо, операції з валютою, азартні ігри, деякі види оренди та ін). Тому попередньо ці питання обов'язково потрібно перевіряти: або проконсультувавшись з фахівцями, або самостійно проаналізувавши норми Податкового кодексу України.

Станіслав Клімов

2. Реєстрація бізнесу у формі ФОП

Реєстрація ФОП майже не вимагає розробки ніяких документів. Достатньо подати державному реєстратору або нотаріусу заяву та взяти з собою паспорт та ідентифікаційний код. Для бажаючих стати платниками єдиного податку одразу можна подати і заву на єдиний податок. Зараз при реєстрації ФОП працює принцип екстериторіальності, тобто подати документи на реєстрацію можливо в будь-якому місці в Україні, не залежно від адреси реєстрації ФОП. Строк реєстрації займає 24 години.

Для ФОПа, що збирається працювати на загальній системі оподаткування, достатньо подати документи державному реєстратору, оскільки дані про податковий облік автоматично з'являються в електронному реєстрі. І додатково подавати для обліку в податкову нічого не потрібно.

Платникам єдиного податку потрібно буде окремо отримати витяг з реєстру платників єдиного податку. При реєстрації ФОП також можуть подавати і заяву на ПДВ.

Подати свої документи ФОП може особисто або уповноважити на це будь-яку особу.

3. Реєстрація бізнесу у формі ТОВ

Реєстрація ТОВ потребує більш ґрунтовний підхід. Засновники мають визначитися з назвою компанії, погодити адресу реєстрації (юридичну адресу), визначити розмір статутного капіталу компанії та розподіл часток між засновниками.

Для подачі реєстратору готується окремий пакет документів:

- статут ТОВ

- протокол установчих зборів (якщо засновник один - подається «Рішення засновника»). У такому протоколі/рішенні визначаються: назва компанії, адреса розташування, текст статуту, види економічної діяльності і призначається на посаду керівник (директор).

- заява про реєстрацію (реєстраційна картка).

- при необхідності заява на єдиний податок або ПДВ.

Статут ТОВ розробляється на підставі Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю». Статут - це основний документ компанії, в якому обов'язково визначаються: найменування ТОВ, порядок входу і виходу з компанії учасників, органи управління, їхні повноваження, положення про статутний капітал (розмір статутного капіталу зараз можна не вказувати), порядок розподілу прибутку, порядок підписання і внесення змін до статуту, положення, які стосуються припинення діяльності компанії. Слід зазначити, що деякі обрають модельний статут, тобто типовий статут ТОВ, встановлений законодавством.

Протокол та статут підписуються засновниками і нотаріально завіряються у двох примірниках.

Пакет документів для реєстрації ТОВ подається державному реєстратору або нотаріусу за місцем юридичної адреси.

Законодавством строк реєстрації (тобто внесення даних в державний реєстр) визначається 24 години, тобто доба. Але слід враховувати й час розробки документів та їх підписання.

4. Перші документальні кроки власників бізнесу

Це питання не має законодавчого визначення. Але всі мають розуміти, що для належного і успішного результату необхідний ґрунтовний підхід до всього.

Тому навіть якщо перший час не планується великий обсяг діяльності - рекомендовано все одно приділити увагу оформленню базових документів:

1) Кадрова документація. Для ФОП без найманих працівників це питання не актуальне, а ось ТОВ майже завжди має одразу керівника, якого необхідно оформити на роботу. Навіть наявність одного працівника вимагає оформлення певного пакету документів. Зволікати з цими документами не радимо, оскільки закон встановлює досить великі штрафні санкції.

2) Оренда приміщення - договір оренди та його умови актуальні майже для всіх початківців. Бажано обирати не житловий фонд нерухомості, оскільки лише на такі приміщення можливе оформлення дозвільної документації.

3) Дозвільна документація - в залежності від напрямків діяльності можуть бути необхідні спеціальні ліцензії (на приклад, для популярних зараз приватних дитячих садків, деякі послуги салонів краси, продаж алкоголю).

4) РРО (касові апарати) - з 2021 року необхідні майже для всіх напрямків діяльності де є готівковий розрахунок (нагадуємо, розрахунок через термінал також є готівковим).

5) Якісні шаблони для перших договорів з клієнтами та контрагентами - договори надання послуг, договори поставки та ін.

6) Для власників сайтів з послугами та іншим функціоналом варто не забувати, що сайт має відповідати вимогам GDPR (Загальний регламент про захист даних) та містити оферту, умови використання cooki та політику конфіденційності щодо персональної інформації.

7) Реєстрація потужностей та пожежна безпека. Питання на які мало, хто звертає увагу. Але для кафе, приватних дитячих садочків, дитячих клубів, приватних медичних кабінетів, спортклубів, салонів краси, магазинів - ці питання є одними з першочергових.

5. Роль брендингу та реєстрація ТМ

Детально говорити зараз про важливість комерційного найменування то роль торгової марки на ринках можливо є зайвим, оскільки навколо більшість розуміє зв'язок маркетингового просування з бізнес-ім'ям.

Але все одно у більшості є розуміння, що реєстрація ТМ потрібна переважно для того, щоб її не вкрали.. але не лише так.

Крім можливості отримати захист від недобросовісного використання ТМ, власники також отримують і інші можливості:

- це можливість простіше отримати дозвіл на вивіску на приміщенні, тим більше якщо назва латиницею;

- можливість отримати домен для сайту з розширенням адреси UA;

- можливість наносити ТМ на власний товар, навіть якщо його виробляють вам на замовлення у іншого виробника;

- можливість офіційно користуватися не лише інструментами прямої реклами, але залучатися до заходів поширення бренду без реклами - спонсорство, продакт-плейсмент;

- можливість укладати офіційні договори франшизи та отримувати винагороду за використання ТМ іншими особами;

- можливість отримувати винагороду за користування ТМ в інших випадках.

Слід також пам'ятати, що успішний бренд в подальшому впливає і на вартість бізнесу при його продажі.

Порядок реєстрації торгової марки регулюється Законом України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», а також іншими нормативно-правовими актами. Органом виконавчої влади, який реалізує державну реєстрацію торгових марок є Український інститут промислової власності (Укрпатент). Термін реєстрації торгової марки приблизно складає від 14 до 18 місяців. Існує можливість скоротити цей строк, за умови сплати відповідного збору до 6-7 місяців.

Зареєструвати торгову марку може як фізична, так і юридична особа. Перед реєстрацією необхідно визначитися, для яких товарів або послуг даний знак використовуватиметься. Також рекомендується провести пошук на тотожність і схожість з вже зареєстрованими в світі позначеннями, щоб уникнути відмови у реєстрації торгової марки на етапі експертизи.

Отже, узагальнюючи все вищезазначене, необхідно вказати, що відкриття бізнесу в Україні на кожному етапі даної процедури містить важливі юридичні аспекти, детальне дослідження та врахування яких, по-перше, мінімізує ризики у вашій бізнес-діяльності, а по-друге, є запорукою відкриття та функціонування бізнесу на належному рівні. З метою правильного розуміння усіх суттєвих аспектів процедури початку власного комерційного проекту, а також оптимальної реалізації їх на практиці варто пам'ятати, що кожен підприємець-початківець може звернутися до юристів, які нададуть йому вичерпну правову консультацію із усіх питань, які можуть виникати на будь-якому етапі реалізації бізнес-потенціалу конкретної особи.

Станіслав Сергійович Клімов,

партнер, директор МЮК "KODEX",

адвокат

Читайте також:

Які підстави для відмови у держреєстрації речових прав та їх обтяжень?

Перевірка реєстраційних змін компаній 24/7 можлива навіть у період карантину. Тримайте у безпеці свій бізнес разом із системою перевірки та моніторингу бізнес-партнерів CONTR AGENT. Система забезпечує автоматичний моніторинг понад 6,5 млн компаній та ФОП України, оновлення всіх реєстраційних змін компанії та миттєве сповіщення про них. Скористайтеся перевагами тестового доступу системи зараз.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему