Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Захопити місто: коли та де можна встановлювати огорожі у столиці

Тимур Ткаченко, перший заступник директора Департаменту міського благоустрою КМДА, розповів про те, як законно встановити огорожу для будівництва, ремонту чи реконструкції

Згідно із Законом України «Про благоустрій населених пунктів» огороджувати можна території загального користування: парки, рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики, а також бульвари, проспекти, пляжі, прибудинкові території.

Огорожа обов'язково встановлюється у всіх випадках будівництва чи підготовчих робіт.

Якими бувають огорожі

Їх розрізняють за призначенням (декоративні, захисні, їх поєднання), за висотою (низькі - від 0,3 до 1 м, середні - від 1,1 до 1,7 м, високі - від 1,8 до 2,5 м), за видом матеріалу (металеві, залізобетонні тощо), за ступенем проникності для погляду (прозорі, глухі), за ступенем стаціонарності (постійні, тимчасові, пересувні).

Яким вимогам має відповідати огорожа

Будівельні майданчики та виробничі дільниці повинні бути огороджені згідно з ДСТУ 23407. Конструкція захисних огорож має задовольняти такі вимоги: огорожі, що прилягають до місць проходу людей за межами будівельного майданчика, повинні мати висоту не менше ніж 2 м і бути обладнані суцільним захисним козирком із несучою здатністю витримувати снігове навантаження, а також навантаження від падіння дрібних предметів. Такі огорожі повинні бути без прорізів, крім воріт і хвірток, які охороняються протягом робочого часу і замикаються після закінчення робіт.

Робочі місця і проходи до них, розташовані на висоті більше ніж 1,3 м і на відстані менше ніж 2,0 м від межі перепаду по висоті, повинні бути огороджені захисними огорожами, конструкції яких визначаються у проєкті виконання робіт (ПВР).

Коли потрібно встановлювати огорожі під час будівництва

Огорожі слід доставити на об'єкт будівництва до початку виконання робіт, а демонтувати безпосередньо перед встановленням проєктних огороджувальних конструкцій.

Якщо неможливо встановити огорожу для виконання певних видів робіт (наприклад, верхолазні, монтаж конструкцій, обладнання, опалубки, мурування стін тощо), їх необхідно виконувати із застосуванням запобіжних поясів, страхувальних канатів.

Місця кріплення запобіжних канатів повинні бути визначені у ПВР. Відповідає за наявність і своєчасність встановлення огорож у місцях загального користування генпідрядник, за його відсутності - субпідрядник (підрядник). Генпідрядник разом із субпідрядником (підрядником) відповідають за наявність огорож на дільниці субпідрядника (підрядника), якщо інше не визначено договором між ними. Виконувати роботи без додержання вимог цього пункту не можна.

Хто видає дозвіл на встановлення огорожі

Департамент міського благоустрою видає не дозвіл, а контрольну картку на порушення благоустрою та його відновлення при виконанні робіт на території міста Києва, зокрема й на встановлення огорож.

При будівництві встановлення огорожі визначається повідомленням, дозволом на виконання підготовчих будівельних робіт, правовими підставами на земельну ділянку.

Підготовчі роботи - це роботи з підготовки земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки, вишукувальні роботи, роботи зі спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва. До підготовчих робіт належить й улаштування під'їзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень. Такі роботи реєструє Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва та центрального органу виконавчої влади.

Відповідно до п. 15.3 «Основні види робіт» Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 (зі змінами) (далі Правила), визначено вичерпний перелік документів на кожен випадок відкриття контрольних карток.

Про терміни встановлення огорожі

При будівництві - на весь період до завершення будівництва та відновлення благоустрою.

При встановленні на утримання земельної ділянки та постійної огорожі без проведення будівельних робіт - термін визначається замовником при отриманні контрольної картки на виконання робіт (визначається Правилами та відповідними проєктно-дозвільними документами).

Яка огорожа є незаконною

Незаконною вважається огорожа, що встановлена без відповідних дозвільних документів на будівництво та правових підстав на земельну ділянку (Постанова від 13.04.2011 № 446 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт»). Для отримання права на розміщення огорожі потрібно надати перелік документів. До заяви додаються:

- витяг (витяги) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо наявного права власності або землекористування земельною ділянкою (земельними ділянками);

- витяг (витяги) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо будівель і інженерних споруд, які реконструюються, піддаються капітальному ремонту чи реставрації;

- нотаріально завірена згода власника (власників) будівлі (будівель), інженерної споруди на проведення будівельних робіт у разі здійснення не власником будівель й інженерних споруд їх реконструкції, реставрації, капітального ремонту;

- частина проєктної документації у складі: містобудівних умов та обмежень або листа уповноваженого органу містобудування та архітектури про те, що для проєктування цього об'єкта будівництва містобудівні умови та обмеження не надаються; технічних умов щодо теплопостачання, водопостачання, електропостачання, газопостачання або листа розробника проєкту про відсутність потреби в цьому.

- також має бути план поверхів, фасадів масштабом 1:50, 1:100 або 1:200 (для будівель) та інші.

В яких випадках огорожу можуть знести

Якщо відсутні правові підстави на земельну ділянку, проєктно-дозвільна документація, є рішення суду про порушення меж землевідведення.

Які порушення трапляються найчастіше

Це відсутність проєктно-дозвільної документації, зокрема в проєктах благоустрою, та правових підстав на земельну ділянку відповідно до чинного законодавства.

Скільки часу може стояти огорожа

Постійна, декоративно-постійна - відповідно до правових підстав на земельну ділянку, проєктно-дозвільної документації, розробленої згідно з ДБН та ДСТУ. Встановлення має відбуватися відповідно до ст. 21 «Елементи благоустрою», регламентується ст. 22 «Комплексний благоустрій» Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Будівельна тимчасова - на період до завершення будівництва та відновлення благоустрою. Встановлюється відповідно до проєктно-дозвільної документації, розробленої згідно з чинним законодавством з будівництва (закон, постанови, ДБН, ДСТУ, СН).

Куди звертатись, якщо біля будинку встановлено огорожу

Для перевірки правових підстав на земельну ділянку - до Департаменту земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Головного управління Держгеокадастру в місті Києві.

Щоб перевірити правочинність проведення підготовчих, будівельних робіт - до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва та центрального органу виконавчої влади, які є розпорядниками інформації щодо реєстрації таких документів.

Щодо видачі контрольної картки - до Департаменту міського благоустрою.

За що відповідає Департамент благоустрою КМДА

Департамент міського благоустрою КМДА здійснює в межах компетенції контроль за дотриманням законодавства у сфері благоустрою, проводить рейди перевірки території міста Києва. Складає приписи з вимогою усунення порушень відповідно до вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Правил та контролює їх виконання. Складає протоколи про порушення відповідно до вимог законодавства у сфері благоустрою за ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення для притягнення винних до відповідальності. Вживає заходів щодо зупинення робіт, що проводяться самовільно і порушують стан благоустрою, зокрема й з розміщення самовільних огорож. Надає доручення на демонтаж самовільно розміщених елементів благоустрою, у тому числі й огорож.

Департамент, перш за все, відповідає за благоустрій і усунення порушень при розміщенні елементів благоустрою, зокрема й огорож.

Тимур Ткаченко, перший заступник директора Департаменту міського благоустрою КМДА

Читайте також:

Трудові відносини врегулюють по-новому: доопрацьовано проект Трудового кодексу

Дискреційні повноваження патрульного поліції

Процедура реєстрації прав на нерухомість в Україні

Безоплатна земельна ділянка - це міф чи реальність?

Швидко готуйте власну позицію, щоб виграти в суді, та будьте в курсі всіх законодавчих новацій разом із LIGA360:АДВОКАТ. Отримайте доступ до повної бази НПА і коментованих кодексів. Зручний пошук та аналіз бази із 85 млн судових рішень. Можливість в один клік обирати рішення із правовими позиціями ВС й отримати подібні рішення у справі. Доступний розклад судових засідань, моніторинг справ і засідань за десятками параметрів. Замовляйте доступ зі знижкою 30%.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему